A Pilátus előtt 2002 decemberétől 2007 év végéig volt utoljára látható a Déri Múzeumban. Akkor a kép letéti szerződése lejárt, és a magyar műértő közönség legnagyobb sajnálatára visszaszállították Kanadába, a Hamilton Galériába. Ennek költségeit – 4,5 millió forintot – a Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat viselte. A hamiltoni képtár 2008 tavaszán állította ki a magyarok számára oly becses alkotást, majd feltekert állapotban újra raktárba helyezte.
A városi és megyei vezetés már ekkor egyeztetéseket kezdeményezett a kép újbóli megszerzésére, majd 2009 elején Kósa Lajos és Rácz Róbert Kanadában folytattak tárgyalásokat. Az eredmény egy újabb ötéves letéti szerződés lett, amely szerint a bérleti díjon felül a szállítási és restaurálási költségek is a magyar felet terhelik.
Nagy Ildikó, a megyei önkormányzat sajtófőnöke lapunkat úgy tájékoztatta, a mostani hazaszállítás csaknem 4,5 millió forint volt, a biztosítás pedig 760 ezer forintba került. A restaurálás egyszeri költsége várhatóan mintegy 1,2 millió, a kép éves biztosítása pedig 600 ezer forint lesz. A festmény letéti díja 50 ezer kanadai dollár évente. A költségeket Debrecen városa és Hajdú-Bihar megye közösen finanszírozza, ez mindegyiküknek 8-8 millió forint kiadást jelent.
A Trilógia darabjai közt egyébként a Pilátus megszerzése körül tapasztalni a legtöbb nehézséget. Az Ecce homo ugyanis még a Déri-hagyatékból maradt a városra, a Golgotához pedig ragaszkodik ugyan a legnagyobb Munkácsy-gyűjtőnek számító Pákh Imre, ám azt tartós letétben Debrecenben helyezte el, így bemutatásával egyelőre nincs gond.
A kanadai kulturális örökség részévé nyilvánított festmény 2012-ig nem idegeníthető el, de utána a Hamilton Galériának fel kell ajánlania a képet az ottani múzeumoknak, amelyek közül bármelyik megvásárolhatja azt kanadai állami pénzből. Amenynyiben a festményre nem tartanak igényt a helyi múzeumok, akkor nyílik lehetőség arra, hogy más vásárolja meg.
Ki lehet a Soros-ügynök Magyar Péter mellett? - 6/2: Kulja András