A soproni önkormányzat korábbi, Walter Dezső (MSZP) polgármester által vezetett szocialista többségű közgyűlése 2006-ban tette lehetővé egy magáncégnek – az SPT Kft.-nek –, hogy mélygarázst építsen a történelmi városközpontban, a Petőfi téren. A szerződés szerint a forgalomképtelen köztéren létesülő épület a beruházó magántulajdonába került volna. Sőt, a társaság a közteret földhasználati joggal is megterhelhette volna. A magáncég ráadásul egyetlen fillér ellenérték megfizetését sem vállalta a Petőfi tér kizárólagos használati jogáért. Az önkormányzatnak ugyanakkor húsz évre, négymilliárd forintért kellett volna bérbe vennie a kft.-től a garázst, és saját kockázatára és költségére üzemeltetni azt.
Az építmény magántulajdonba kerülését lehetővé tévő szerződést annak törvénysértő volta miatt a város 2006-ban megválasztott új vezetése bíróság előtt megtámadta. A két évig tartó pereskedésre 2009 januárjában hozott jogerős ítéletével a Legfelsőbb Bíróság tett pontot. A legfőbb bírói fórum kimondta: a szerződés a polgári törvénykönyvbe ütközik, s emiatt semmis. A Legfelsőbb Bíróság – nyilvánvalóan az ügy jelentőségére való tekintettel – a határozat kihirdetése után sajtóközleményt adott ki az ítéletről. Eszerint a forgalomképtelen – fokozott törvényi védelem alatt álló – dolgokat, mint például a föld alatti ásványkincseket, folyóvizeket, közutakat, tereket, parkokat, valamint a rajtuk vagy alattuk lévő épületeket a jogalkotó a közvagyonban kívánja tartani, nem engedi meg, hogy abból kikerüljenek vagy megterheljék azokat.
Alig telt el 48 óra a Legfelsőbb Bíróság ítélete után, Sopron fideszes önkormányzata máris tulajdonosként vette birtokba a Petőfi téri mélygarázst, amelyet egy héttel később a városvezetés meg is nyitott. Igaz, csupán néhány órára, és csak a gyalogosok előtt, de mégiscsak bejárható volt.
Miután a város birtokba vette az épületet, a szakemberek megállapították, hogy több műszaki akadálya is van a használatbevételhez szükséges engedélyek megszerzésének. A hibák egy része a nyilvános bejáráson a soproniak számára is látható volt. A városvezetés akkor úgy nyilatkozott, hogy független külső szakértők bevonására is szükség lesz a műszaki hibák feltárásához. A műszaki állapotfelvétel alapjául szolgáló igazságügyi szakértői vizsgálat április–májusban lezajlott, az észlelt hibákat az önkormányzat folyamatosan javította, és befejezte a beruházást. A létesítmény megnyitásához szükséges tűzoltósági gyakorlatot július közepén tartották meg a soproni mélygarázsban, amely sikeresnek bizonyult. Ezzel az utolsó akadály is elhárult az építmény megnyitása elől.
A városvezetés közben tárgyal a beruházó cég és a finanszírozó bank képviselőivel, mert azzal, hogy januárban a mélygarázs az önkormányzat tulajdonába került, a város gazdagodott. A felek még egyezkednek ennek mértékéről és a fizetendő összegről.
A mélygarázs ettől függetlenül tegnap hivatalosan is megnyitotta kapuit a nagyközönség előtt. Fodor Tamás, Sopron Fidesz–KDNP-s polgármestere tegnap a megnyitón kijelentette: minden szükséges előírásnak eleget tettek, biztonságos használatra alkalmassá tették a mélygarázst, megszerezték a használatbavételi engedélyt. A hűség városának első embere megköszönte a segítséget mindazoknak, akik hozzájárultak a mélygarázs megnyitásához. Külön megköszönte a soproniak türelmét és támogatását.
Magyar Péterék hazudtak a rendezvényük költségeiről