Aránytalan pénzosztás Észak-Magyarországon

Miközben a 17 ezer lakosú, jobboldali vezetésű Balassagyarmat egyetlen forint támogatást sem kapott az Észak-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács hazai forrás pályázatain, egy 170 lélekszámú kis faluba ömlenek a milliók. Horpács ráadásul úgy nyert sport- és szabadidőpark és térfigyelő kamerarendszer telepítésére 14 milliót, hogy se iskolája, se sportegyesülete nincs. Köztudott azonban, hogy az egyetlen Nógrád megyei település, ahol júniusban az MSZP nyert az európai uniós választáson.

2009. 09. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felháborító aránytalanságok vannak az Észak-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács által odaítélt támogatásoknál – állítja Csach Gábor (képünkön), Balassagyarmat fideszes alpolgármestere. A politikus megjegyezte, hogy a tanács legutóbb, július 31-én 4,325 milliárd forintot osztott ki úgynevezett decentralizált önkormányzati fejlesztési programokra.
– A régióban 28 kistérség van, amelyek közül a balassagyarmati és a rétsági összes támogatása mindössze 55 millió volt, amely a teljes keret alig egy százaléka. Eközben a miskolci és a salgótarjáni kistérségek együtt csaknem 900 milliót kaptak, megkaparintva a teljes összeg több mint ötödét – mutatott rá Balassagyarmat alpolgármestere.
A politikus szerint akad ennél szembetűnőbb példa is az aránytalanságra, amely szerinte a „politikai cinizmus” kategóriájába tartozik. – A 170 lakosú nógrádi Horpács azok után, hogy tavaly is csaknem tízmillió forint támogatást kapott, idén is fejlődik, szépül. A település júliusban sport- és szabadidőpark és térfigyelő kamerarendszer telepítésére kapott 14 milliót úgy, hogy se iskolája, se sportegyesülete nincs, s az éves költségvetése is mindössze 15 millió forint. Elgondolkodtató, hogy egy ekkora költségvetéssel rendelkező település miként tudja előteremteni az önerőt a támogatáshoz – tette fel a kérdést Csach Gábor. A politikus szerint kézenfekvő magyarázata van annak, hogy a 170 lelket számláló kistelepülés ekkora összegeket nyert. – Horpács az egyetlen Nógrád megyei település, ahol júniusban az MSZP nyert az európai uniós választáson – fűzte hozzá. A faluban a szocialisták 43 szavazatot szereztek, a Fidesz–KDNP pedig 39-et.
Horpácsra ömlenek a milliók, a 17 ezer lakosú Balassagyarmat, Nógrád megye második legnagyobb városa azonban idén egy fityinget sem kapott, noha mind a hat pályázatát befogadták. Miközben Csach Gábor ezt nehezményezte, pénzkidobásnak nevezte, hogy míg oktatási intézmények megújítására mindössze 349 milliót osztottak ki a régióban, addig ravatalozók tatarozására és térfigyelő kamerákra 531 millió jutott.
Megbukott a helyi önkormányzatok fejlesztését szolgáló „decentralizált önkormányzati fejlesztési és területfejlesztési célú támogatási programok” régiós tanácsi hatáskörben lévő osztogatási gyakorlata – jelentette ki lapunknak Balla Mihály. Nógrád megye 4. számú egyéni választókerületének fideszes országgyűlési képviselője ezért több nyugat-nógrádi politikus véleményét tolmácsolva azt javasolja, hogy a jövőben régiós helyett megyei szinten oszszák fel a hazai fejlesztési forrásokat. – A 2002 után régiókhoz csatolt osztogatási mechanizmus aránytalan és koncepciótlan – hangsúlyozta Balla Mihály, aki szerint nem veszi figyelembe sem a valós társadalmi igényeket, sem a gazdasági megtérülés lehetőségeit, sem a területi egyenlőtlenségek felszámolásának pályázati feladatait. Úgy vélte, Nyugat-Nógrád lényegében eltűnt a hazai források észak-magyarországi térképéről, és ha ez így marad, nincs más út 2013-ban, csak a régióváltás. – Az egész pályázati rendszer változtatásra szorul, azt az uniós szubszidiaritás (a lehető legalsóbb szinteken megvalósuló döntéshozatal) elvének és a valós szakmai igények figyelembevételével vissza kell helyezni a megyei fejlesztési tanácsok hatáskörébe. Éppen ezért a bevallottan „átmeneti kormány” már ne írja ki, és ne döntsön a 2010-es hazai forráspályázatokról, hagyja meg azt az új kormány és az új fejlesztési tanácsok feladatának – mondta az ellenzéki honatya.
Megpróbáltuk elérni Szabó Györgyöt, az Észak-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács szocialista elnökét, az MSZP-s politikus mobiltelefonja azonban ki volt kapcsolva.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.