Dél-Amerikában újabban nagy a keletje a volt gerilláknak, és ha idén és jövő ősszel a választók többsége is rájuk szavaz, szép jövő előtt állhatnak. A két legfrissebb példa a brazil elnök, Luiz Inácio Lula da Silva kiszemelt utódja, Dilma Rousseff, illetve az uruguayi José Mújica, vagy ahogy arrafelé jobban ismerik, El Pepe. A három és fél millió lakosú dél-amerikai Uruguay októberben tartja a következő elnökválasztást, amelyen az egyik nagy esélyes éppen a már inkább hajlott korú, 74 éves Mújica.
Első látásra, bizony, senki nem gondolná, hogy a jóságos öregember külseje hosszú tupamaró gerilla múltat rejt. Családjáról, végzettségéről nem sokat tudni, a wikipédia spanyol változata is csak annyit ír, hogy a hatvanas években farmján dolgozott, és részt vett gerillaakciókban, mielőtt csatlakozott volna hozzájuk. A Tupamaro Nemzeti Felszabadítási Mozgalom a hatvanas években működött az országban, és városi gerillaháborút folytatott az állam ellen a hetvenes évek elejéig. Mújicát 1972-ben fogták el, 11 évet töltött börtönben, tehát nem sokkal a diktatúra (1973–1985) vége előtt szabadulhatott. A szervezet egyik vezetőjének számító El Pepe a katonák túsza volt több társával együtt, hogy visszatartsák a gerillákat akcióiktól. Kivégezték volna őket, ha újabb merényleteket hajtanak végre. 1985 márciusában Mújica is megkapta a politikai amnesztiát, majd képviselő és szenátor lett, a jelenlegi elnök, Tabaré Vázquez baloldali kormányában pedig mezőgazdasági miniszteri posztot vállalt egészen tavalyig. Június vége óta ő a baloldali pártokat tömörítő Frente Amplio elnökjelöltje.
A BBC spanyol világszolgálatának nyilatkozó alelnökjelöltje, Danilo Astori volt gazdasági miniszter reméli, hogy bár az Egyesült Államokban nem minden politikus fogadja kitörő örömmel Mújicát, hamarosan meghívják Washingtonba. És elég valószínű, hogy a Frente Amplio és Mújica nyer, mert a júliusi közvélemény-kutatás 44 százalékot és 9 pontos előnyt mért a kormánypárt javára a konzervatív nacionalisták előtt. Astori igyekezett leszerelni a félelmeket, miszerint a hatvanas–hetvenes években általuk is képviselt latin-amerikai baloldali mozgalmak céljai nagyon hasonlítanak Hugo Chávez venezuelai valóságához. De szerinte Uruguay más ország, és nem lehet egyik modellt a másik országba exportálni. Mújica nem hagyományos politikusnak határozza meg magát, aki a brazil, illetve a bolíviai elnök politikáját akarja követni. Május végén tanácsadója javaslatára úgy döntött, szakít hétköznapi öltözködésével. Ha El Pepe ezt jelképes üzenetnek szánta, akkor Washingtonban megnyugodhatnak, mert másik példaképe, a bolíviai Evo Morales utoljára érettségijén kötött nyakkendőt. Márpedig a brazil Luiz Inácio Lula da Silva, a tanulatlan egykori szakszervezeti vezér – félig-meddig Washington szövetségese – 2002 vége óta teljesen alkalmazkodott a nagypolitika külsőségeihez.
Újabb osztrák útzár lehetetleníti el a magyar ingázókat