Elnök lehet az uruguayi gerillából

2009. 09. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dél-Amerikában újabban nagy a keletje a volt gerilláknak, és ha idén és jövő ősszel a választók többsége is rájuk szavaz, szép jövő előtt állhatnak. A két legfrissebb példa a brazil elnök, Luiz Inácio Lula da Silva kiszemelt utódja, Dilma Rousseff, illetve az uruguayi José Mújica, vagy ahogy arrafelé jobban ismerik, El Pepe. A három és fél millió lakosú dél-amerikai Uruguay októberben tartja a következő elnökválasztást, amelyen az egyik nagy esélyes éppen a már inkább hajlott korú, 74 éves Mújica.
Első látásra, bizony, senki nem gondolná, hogy a jóságos öregember külseje hosszú tupamaró gerilla múltat rejt. Családjáról, végzettségéről nem sokat tudni, a wikipédia spanyol változata is csak annyit ír, hogy a hatvanas években farmján dolgozott, és részt vett gerillaakciókban, mielőtt csatlakozott volna hozzájuk. A Tupamaro Nemzeti Felszabadítási Mozgalom a hatvanas években működött az országban, és városi gerillaháborút folytatott az állam ellen a hetvenes évek elejéig. Mújicát 1972-ben fogták el, 11 évet töltött börtönben, tehát nem sokkal a diktatúra (1973–1985) vége előtt szabadulhatott. A szervezet egyik vezetőjének számító El Pepe a katonák túsza volt több társával együtt, hogy visszatartsák a gerillákat akcióiktól. Kivégezték volna őket, ha újabb merényleteket hajtanak végre. 1985 márciusában Mújica is megkapta a politikai amnesztiát, majd képviselő és szenátor lett, a jelenlegi elnök, Tabaré Vázquez baloldali kormányában pedig mezőgazdasági miniszteri posztot vállalt egészen tavalyig. Június vége óta ő a baloldali pártokat tömörítő Frente Amplio elnökjelöltje.
A BBC spanyol világszolgálatának nyilatkozó alelnökjelöltje, Danilo Astori volt gazdasági miniszter reméli, hogy bár az Egyesült Államokban nem minden politikus fogadja kitörő örömmel Mújicát, hamarosan meghívják Washingtonba. És elég valószínű, hogy a Frente Amplio és Mújica nyer, mert a júliusi közvélemény-kutatás 44 százalékot és 9 pontos előnyt mért a kormánypárt javára a konzervatív nacionalisták előtt. Astori igyekezett leszerelni a félelmeket, miszerint a hatvanas–hetvenes években általuk is képviselt latin-amerikai baloldali mozgalmak céljai nagyon hasonlítanak Hugo Chávez venezuelai valóságához. De szerinte Uruguay más ország, és nem lehet egyik modellt a másik országba exportálni. Mújica nem hagyományos politikusnak határozza meg magát, aki a brazil, illetve a bolíviai elnök politikáját akarja követni. Május végén tanácsadója javaslatára úgy döntött, szakít hétköznapi öltözködésével. Ha El Pepe ezt jelképes üzenetnek szánta, akkor Washingtonban megnyugodhatnak, mert másik példaképe, a bolíviai Evo Morales utoljára érettségijén kötött nyakkendőt. Márpedig a brazil Luiz Inácio Lula da Silva, a tanulatlan egykori szakszervezeti vezér – félig-meddig Washington szövetségese – 2002 vége óta teljesen alkalmazkodott a nagypolitika külsőségeihez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.