Hajdúböszörmény: tisztelgés a 400 év előtt

Miközben Hajdúböszörményben nagyszabású, háromnapos ünnepségre készülnek – Báthory Gábor erdélyi fejedelem négyszáz évvel ezelőtt telepítette le itt a hajdúkat –, a város nem vonhatja ki magát a kormány önkormányzatokat sújtó intézkedései alól. Kiss Attilát, Hajdúböszörmény fideszes polgármesterét az ünnepség mellett a kabinet tervezett 120 milliárdos megszorításáról, a települési őrségről és a jövőbeni kilátásokról is kérdeztük.

2009. 09. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hajdúk története. A hajdúk eredetileg fegyveres marhapásztorok voltak, nevük a hajtó, hajdó szavakból ered. Feladatuk volt a csordát időnként Ausztriába terelni, ahol jó pénzért eladták az állatokat. A pásztorkodás mellett a fegyverforgatáshoz is kitűnően értettek. Helyzetük a XV. század végén, a marhakiviteli törvény miatt válságosra fordult. Az egzisztenciálisan veszélybe került hajdúk jobbágynak visszamenni nem akartak, szabadcsapatokba szerveződtek. Fokozatosan pásztor-katonákká lettek, majd a XVI. század második felétől a hajdú név már egyértelműen katonafoglalkozást fejezett ki. A 15 éves háború alatt jelentősen megnőtt a létszámuk, 1604-ben a Habsburgok által perbe fogott Bocskai István a hajdúkat felfogadva szállt szembe a Habsburgokkal. Részvételük a Bocskai-szabadságharcban nemcsak a felkelés katonai kimenetelét döntötte el, hanem a hajdúság sorsát is. A korábban társadalmi feszültséget támasztó hajdúságot Bocskai István erdélyi fejedelem a győztes álmosdi csata után saját birtokán letelepítette, 1605. december 12-én keltezett kiváltságlevelével több mint 9000 vitézt emelt nemesi sorba. Itt jöttek létre a hajdúvárosok, amelyek ma is jellegzetesek mértani, logikai elrendezésük miatt. A róluk elnevezett régiót Hajdúságnak nevezik.


Hajdúböszörmény a város története szempontjából fontos évfordulóhoz érkezik. Mit ünnepelnek a hét végén?
– Négyszáz éve, 1609. szeptember 13-án Báthory Gábor erdélyi fejedelem adománylevelet adott ki, és ebben a kállói hajdúkat, a Bocskai-szabadságharc legkiválóbb katonáit böszörményi birtokán telepítette le. Böszörmény korábban a nyírségi izmaeliták központja volt, de igazán a hajdúk letelepítése után indult virágzásnak. A helyi képviselő-testület a rendszerváltozás után döntött úgy, hogy az 1609-es adománylevél előtt tisztelegve szeptember 13-án legyen a város napja. Ekkor kulturális és sportprogramokat szervezünk, átadjuk a kitüntetéseket. Idén a négyszáz éves évforduló miatt szeptember 11-től 13-ig tartó rendezvénysorozatot szerveztünk.
– Milyen programokat szerveztek?
– Olyanokat, hogy mindenki megtalálja benne a kedvére valót. A gyerekek számára holnap egész napos rendezvények lesznek az óvodákban, iskolákban. Ezt az intézmények önállóan alakítják ki, magam egy óvodát látogatok meg. Szombaton országos díjugrató verseny lesz a helyi lovaspályán, megtartjuk a II. területi lószépségversenyt, valamint ünnepélyesen átadjuk a városi méntelepet. Ebből is látszik, hogy a lovassportoknak, lótartásnak nagy hagyománya van a városban. Ugyancsak szombaton, délelőtt tíz órától kezdődik egy történelmi emlékkonferencia a városházán, amely a hajdúk történetét járja körül. Vasárnap délután tartjuk az ünnepi felvonulással egybekötött testületi ülést, ahol a kitüntetéseket adjuk át, és felavatjuk Kosina László Kálvin téren elhelyezett, Őseink című szobrát. Tizenegy nemzetközi delegáció jelezte részvételét ezen a rendezvényen, amelyen az ünnepi beszédet Schmitt Pál, az Európai Parlament alelnöke mondja. A részletes program megtalálható a város internetes oldalán.
– Az évfordulót leszámítva nem sok okuk van mostanság az ünneplésre. A kormány 120 milliárd forintot készül megspórolni a helyhatóságokon…
– Dilettánsnak tartom a miniszterelnöknek és a kormány tagjainak megnyilatkozását ebben az ügyben. Magyarországon 3200 önkormányzat működik, minden magyar állampolgár valamelyik település lakója. Az önkormányzatokkal kapcsolatos takarékossági intézkedések így minden magyar embert érintenek. Teljes mértékben felelőtlen, hogy a szocialisták hónapok óta lebegtetik a megszorításokat, pedig az önkormányzatokkal és a településen élő emberekkel nem lehet szórakozni. Ez nem játék. Arról nem is beszélve, hogy a kormány úgy akar rajtunk és a településeken élőkön spórolni, hogy az országot több mint hét év alatt maga tette tönkre. Fogalmam sincs egyébként, honnan lehet még pénzt elvenni tőlünk.
– Miközben a kormány folyamatosan csökkenti a központi támogatás mértékét, egyre több feladatot igyekszik az önkormányzatok nyakába varrni. A magát válságkezelőnek tituláló kabinet egyik utolsó kezdeményezése az volt, hogy a települések vásárolják fel az eladósodott lakáshitelesek elárverezett ingatlanjait. Ön szerint is ez a megoldás a gondokra?
– Tipikus szocialista fogás. Példa arra, hogy miként lehet a problémától teljesen független önkormányzatokat belekeverni az ügybe. A gyakorlat egyébként ettől függetlenül is az, hogy a kormány „sorscsapásai” után az emberek nálunk, önkormányzatoknál keresnek menedéket. Megjegyzem, ennek örülök, valóban azért vagyunk, hogy megoldjuk a gondjaikat. A kormány azonban még rá is játszik, és erre példa a bajba jutott lakáshitelesek ügye. A szocialisták azzal próbálják megosztani a felelősséget, hogy az önkormányzatokkal akarják megmentetni azokat, akiket éppen a kormány elhibázott gazdaságpolitikája sodort bajba. Az elképzelés azért is cinikus, mert akkor várnak tőlünk anyagi segítséget, közreműködést, amikor 120 milliárdot készülnek tőlünk elvonni.
– A kormány egy másik nagy vihart kavart ötlettel is előállt a közelmúltban. Bejelentették, hogy települési őrségeket szerveznek a közbiztonság javítása érdekében. Mi a véleménye erről?
– A vicc kategóriájába tartozik, hogy a kormány seriffekkel és települési őrséggel akar javítani a közbiztonság helyzetén, pedig a megoldás egyszerű. Nem kellett volna a rendőrséget kivéreztetni, és nem lett volna szabad olyan törvényi szabályozást alkotni, hogy erejük teljében levő, tapasztalt rendőrök kedvezőbb feltételekkel mehetnek nyugdíjba, mintha tovább dolgoznának. Vissza kell állítani a rendőrség becsületét, a testületet meg kell erősíteni, és függetleníteni kell a politikai befolyástól. A rendőröknek pedig megfelelő fizetést kell adni. Ötletelés helyett cselekedni kell!
– Közeledik az esztendő vége, az önkormányzatoknak néhány hónapon belül számot kell adniuk 2009-es gazdálkodásukról. Mit mutathatnak majd a számok?
– Az idei esztendőt azért tudjuk a tervezetthez hasonlóan zárni, mert a munkanélküliség növekedésének járulékos hatásai igazán csak jövőre sújtanak minket. Erősen csökken majd az iparűzésiadó-bevételünk, amelyet már nem is az önkormányzat, hanem az APEH szed be. Az összeget pedig az adóhatóság később utalja el, amiből még adódhatnak gondok. A jelenlegi stabil helyzetünk annak köszönhető, hogy a lakosok és a helyi vállalkozások komoly adófizetési morállal rendelkeznek, s az önkormányzat is igyekszik önmérsékletet tanúsítani. Három évvel ezelőtt hatalmas adóssággal örököltük meg a várost, és csak több fájdalmas intézkedés megtétele után tudtuk stabilizálni a költségvetést. A kormányzat folyamatos megszorításai miatt helyzetünk amúgy Kőmíves Kelemen harcához hasonlatos. Amit kínkeserves, gyötrelmes munkával megtakarítunk, azt a kabinet mindig elvonja tőlünk. Abban reménykedünk, hogy jövő tavasszal egy teljesen új felfogású kormányzati munka indul el az országban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.