Négyszáz év küzdelmét idézték fel

A vásártartási joggal rendelkező Böszörményt – amelyet Anonymus szerint bolgár törökök, más források alapján kazár, kun vagy „fekete magyar”, az Árpád-korban muzulmán harcosok és kereskedők laktak századokig – négyszáz évvel ezelőtt adományozta a hajdúknak Báthory Gábor erdélyi fejedelem. A szilaj vitézek jól sáfárkodtak a nagylelkű adománnyal: virágzó kultúrát és gazdasági jólétet alapoztak meg a városban. A történelmi aktus 400. évfordulóját háromnapos ünnepségsorozattal köszöntötte a hét végén Hajdúböszörmény.

2009. 09. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A programsorozat egyik legizgalmasabb programja az az emlékkonferencia volt, amely során történészek elemezték a hajdúk és Báthory Gábor történelmi-kulturális szerepét.
Orosz István professzor emeritus a mezővárossá válás dokumentumait taglalta, Papp Klára, a Debreceni Egyetem Történelmi Intézetének igazgatója a szabad vallásgyakorlásért folytatott küzdelmükről emlékezett meg. Nagyon érdekes felfedezésekkel szolgált Papp Sándor turkológus előadása, aki török levéltárakban olyan forrásokra bukkant, amelyek a hajdúk és a törökök közötti titkos szövetség létére, illetve rendszeres zsoldfizetésre utalnak. A szövevényes kapcsolatrendszerből származó gazdasági előnyök kihasználása nem ritkaság e korban, hiszen a fiatalon meggyilkolt Báthory Gábort követő Bethlen Gábor ugyancsak a két nagyhatalom – az oszmán és a Habsburg Birodalom – szorításában teremtette meg az Erdélyi Fejedelemség máig példaként szolgáló fénykorát. A Nagykállóból áttelepített hajdúk figyelemre méltót alkottak a közigazgatás megszervezésében is: ezt hangsúlyozta ki sok egyéb mellett az évfordulóhoz kötődő tudományos emlékkonferencián Nyakas Miklós, a hajdútörténet szakértője. A szervezést a hajdúkapitányok irányították, akik egy személyben gyakorolták a közigazgatási, katonai és bírói hatalmat. A Hajdúsági Múzeum nyugalmazott igazgatója kutatásaira hivatkozva lapunknak elmondta, számos bizonyíték utal arra, hogy a Böszörménybe telepített hajdúk nem idegen katonaelemek voltak. Úgy véli, jórészt azok a katonáskodó népek jutottak Böszörményben kollektív szabadságjogokhoz, akik évszázadok óta lakták a lassan mezővárossá fejlődött települést.
A város egyik megbecsült szülötte, Székelyhidi Ágoston közíró a kulturális örökség fundamentumának tekinti, hogy 1621-ben, alig több, mint tíz évvel a hajdúk megtelepítése után már rektora van a városnak. Feljegyzések ugyan csak a rektori fizetésről maradtak, ám ha fizetés volt, akkor iskolának és rektornak is lennie kellett. A kulturális élet középpontja a Debreceni Református Kollégium filiáléja volt, amely nemcsak fogadott, de adott is professzorokat az anyaintézménynek a történelem folyamán, s idővel református főgimnáziummá nőtte ki magát. Az 1680–90-es évekből fennmaradt iskolakönyvtári jegyzék is érdekes dokumentum. Azt bizonyítja, hogy a külföldön tanuló diákok rendre vittek haza könyveket az anyaiskolának. A városhoz kötődő gondolkodók közül kiemelkedik Diószegi Sámuel és Fazekas Mihály, akik Hajdúböszörményben, Diószegi portáján írták meg a füvészkönyv, majd az orvosi füvészkönyv jó részét, nagy munkát vállalva ezzel a nyelvújításban, hiszen a nép ajkán élő szavak irodalmi nyelvbe emelése mellett maguk is alkottak új főneveket a növények és virágok megnevezésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.