Rejtett polgárháború

Négy hónapja több ezren vertek sátrat Santa Fe de Bogotá, a kolumbiai főváros egyik tágas tere és a parlament közelében. Az 1700 család közel négymillió sorstársukat képviseli, akik az országban már több mint negyven éve zajló rejtett polgárháború így már nagyon is látható áldozatai. Leginkább földművesek, akiknek a kommunista gerillaszervezet, a FARC, de az ellenük létrehozott szervezet, a félkatonai AUC akciói elől is menekülniük kellett, és most lakást követelnek Álvaro Uribe elnöktől.

2009. 09. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kolumbiai történelemben a legutolsó nyílt polgárháború a 60-as évek elején ért véget, ám csak látszólag. A vereséget szenvedett liberálisok és a baloldaliak nem bíztak az akkori konzervatív kormányzat ígéreteiben, és nem adták le fegyvereiket, hanem gerilláik egy része bevette magát az őserdőkbe. A konfliktus hol kisebb, hol nagyobb intenzitással azóta is tart az állam hadserege, illetve a két gerillaszervezet, a radikális kommunista Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) és a mérsékeltebb, és jóval gyengébb Nemzeti Felszabadító Hadsereg (ELN) között. A rejtett polgárháborúnak van egy harmadik résztvevője, az önvédelmi céllal létrejött, és főleg a nagybirtokosok által szervezett félkatonai csoportok, amelyek közül az Egyesített Kolumbiai Önvédelem (AUC) a legfélelmetesebb.
A hadműveletek folyton változó helyszínei miatt a békés életmódot folytató, de menekülésre kényszerített és szinte teljesen védtelen lakosok legtöbbször a puszta életüket mentették, hogy elkerüljék a fosztogatásokat, az emberrablásokat vagy legrosszabb esetben a mészárlásokat. Az emberrablások részben azért történtek, hogy jobb esetben az egykori békés honpolgár eldöntse: vagy életben marad, és kényszerből valamelyik gerillaszervezet tagja lesz, vagy megölik. A menekültek jó része hírből sem ismeri a városi élet kényelmeit, sok család tagjai már a sátrakban születtek. Sokan közülük jómódúnak számítottak, de most a szegénység az osztályrészük, súlyos testi és lelki sérülésekkel.
A valóság megszépítése érdekében hivatalosan „fegyveres konfliktusnak” nevezik a polgárháborút, és hiába minden békítő kísérlet vagy jól irányzott katonai csapás egyik vagy másik gerillaszervezetre, a konfliktusnak nincs vége, és a halálos áldozatok száma egyre csak nő. Pedig a jelenlegi elnök, a harmadik megválasztására készülő Álvaro Uribe sikereket is ért el, de csak egy időre. Elérte, hogy a szintén kábítószer-kereskedésből élő AUC 2005-ben hivatalosan felszámolja magát, bár elég vitatott feltételekkel. A riportot készítő katalán napilap, a La Vanguardia úgy tudja, nemcsak a menekülteknek van félnivalójuk, hanem a szakszervezeti vezetőknek és a civil szervezeteknek is – főleg a félkatonai szervezetektől és a hadsereg katonáitól.
A 45 milliós kolumbiai lakosságnak, de különösen a polgárháborús menekülteknek nagyon elegük van a „fegyveres konfliktusból”. Ezt igazolja a fővárosi sátortábor is. Csakhogy, mint már oly sokszor és máshol is a történelem során, a menekültek és a lakosok a nagypolitika túszai. Sorsuk jobbra vagy rosszabbra fordulása most azon múlik, hogy az argentínai Barilochében, a dél-amerikai országok csúcstalálkozóján sikerül-e megnyugtató megoldást találni az Egyesült Államoknak bérbe adandó hét kolumbiai támaszpont ügyében. És nagyon úgy tűnik, hogy erre kevés a remény.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.