Áll a magyar autópiac, áll, nem mozdul semerre. Sem a családok, sem a cégek, sem a kispénzűek, sem a jómódúak, sem a kisautók vásárlói, sem a luxuslimuzinoké, sem a sportkocsiké, terepjáróké: egyáltalán senki nem vesz autót – fakadt ki kérdésünkre Ormos István, a Duna Auto Zrt., a tucatnyi márkát forgalmazó óbudai Autóváros vezérigazgatója. Olyannyira igaz ez, hogy még a júliusi áfaemelést sem érezték meg a szalonokban, mégpedig azért, mert már júniusban elfogytak a vevők.
Az országos adatokat látva mégis megállapíthatjuk, romlott a helyzet az áfaemelés után. Augusztusban például alig több mint 2500 autót adtak el Magyarországon, ez 80 százalékos zuhanás a tavalyi megfelelő adathoz képest. A korábbi években ennyi eladást egy-egy népautómárka egymaga produkált. Ráadásul aki azt hitte, hogy ez már a mélypont, csalódni fog. Az autóeladásokat vizsgáló Jato Dynamics szerint a szeptember még rosszabb lesz, nagyjából csak 2400 új autó kel majd el – ez újabb negatív rekord. Nem is várható hirtelen feltámadás, a piac talán a jövő év második felében rendeződhet, s 2011-ben indulhat újra fejlődésnek. A gazdaság mélyrepülését jelzi, hogy nem alakul jól a kis áruszállítók piaca sem, augusztusban a tavalyi szám harmada, 450 jármű kelt el, de a nyolchavi együttes értékek is 70 százalék körüli visszaesésről tanúskodnak.
Kérdés, hogy meddig bírják az autókereskedők. A Suzuki márkakereskedői hálózat különösen túlméretezett, a Suzuki Ász csődjéről a pórul járt és autó nélkül maradt vevők panaszai alapján lapunk is beszámolt, most pedig a négy dunántúli megyében dolgozó Generált számolják föl. Kitették már a zárva táblát a békásmegyeri Csiki-Bege autóplázára is. Az országos adatok szerint eddig mintegy száz autókereskedés húzta le a rolót, többségében kisebb város egymárkás szalonja. Gablini Gábor, a Gépjármű-márkakereskedők Országos Szövetségének (Gémosz) elnöke azt nyilatkozta, hogy az ezer márkakereskedésnek akár a fele is tönkremehet. A kereskedők hétpecsétes titokként őrzik az üzleti könyveik tartalmát, ezért nehéz megállapítani, melyik van közel a tönk széléhez – mondta lapunknak Ormos István. Ez a titkolózás érthető, hiszen amelyik kereskedésről elterjed, hogy bajban van, akár azonnal lehúzhatja a rolót. Több nagy hírű márkakereskedés bedőlésekor ugyanis magával rántotta a vásárlók befizetett előlegeit is – emlékeztetett a Duna Autó vezetője. Az a kevés vevő, aki egyáltalán autót vesz, csak olyan cégnél vásárol, ahol tudja, biztosan meg is kapja a kiválasztott gépkocsit.
Soltész Miklós alaposan eligazította Mellár Tamást: ezért sem fognak önök bekerülni a következő parlamentbe