Számla nélkül ömlik hozzánk az importhús

2009. 09. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly a libatömés elleni akcióival zavarta meg a magyar lúdtartók piacait a Négy Mancs állatvédő szervezet, idén pedig a libatépést nyilvánította állatkínzásnak. A durva „állatvédő” akciók mögött a terméktanács a külföldi konkurenciát sejti, a támadások visszaszorításához az európai szakmai érdekvédelmi szervezet, az AVEC volt elnökének segítségét kérik – közölte lapunkkal Bárány László, a Baromfi Terméktanács elnöke.
– Meggyőződésünk, hogy erre a nehézségei ellenére is jól működő ágazatra szemet vetett a külföldi konkurencia, s ők állnak a Négy Mancs akciói mögött is. Ezért a libatömés miatt korábban élesen támadott Hungerit tulajdonosával, Magyar Józseffel, a libatépésben érintett Tranzitker első emberével, Szabó Miklóssal, valamint a Bács-Tak Kft.-t képviselő Kiss Istvánnal e héten tárgyalásokat kívánunk folytatni Heinz Paul Wesjohannal, az AVEC alelnökével arról, hogyan lehetne a helyzetet rendezni. Mivel a Wesjohann testvérek érdekkörébe tartozik az európai brojlercsirkepiac 60 százaléka, a magyar víziszárnyas-piacon pedig a Bács-Tak Kft.-n keresztül vannak érdekeltségei, bízunk benne, hogy meg tudjuk nyerni arra, vesse latba befolyását a Négy Mancs akcióinak leállítása érdekében – fejtette ki az elnök.
Bárány László rámutatott: a magyar libamáj a világpiaci termelés 80 százalékát teszi ki, így nemzetközi viszonylatban is jelentős tényezőnek számít, jövője az egész magyar víziszárnyas-ágazat szempontjából meghatározó lehet. Az állatvédők támadásait méltánytalannak nevezte, s azért tartja különösen felháborítónak, mert az áruházláncok térnyerésével a magyar húsipar termékei már amúgy is kiszorultak a kereskedelemből. Ez drasztikus csökkenést eredményezett a sertéságazatban, a magyarországi marhatartás pedig szinte megszűnt. Egyedül a baromfiágazatnak sikerült megőriznie a rendszerváltás előttihez közeli kapacitásait. Ezért jelentenek vonzó célpontot a külföldi konkurencia erőteljesen és agresszíven terjeszkedő cégeinek.
Bárány László úgy vélekedett, nemcsak az élelmiszer-termelőknek és -feldolgozóknak van feladata a piaci viszonyok normalizálásában, a kormányzat is régen adós a megfelelő intézkedésekkel.
– Nem tartható tovább, hogy miközben a magyar termelő csak nagy nehézségek árán tudja bejuttatni termékeit az áruházláncok polcaira, az országhatáron kívülről számla és áfa nélkül, ellenőrizetlenül ömlik be a bizonytalan eredetű tőkehús és baromfi. Két éve, a Mega Trade-botrány idején 60-70 tonna lejárt szavatosságú árut kellett eltávolíttatni az áruházakból, és még csak felelős sem volt. Pedig vannak jó példák: a franciák mindössze két helyen engedik be a tejet az országba, s ott szigorú minőség-ellenőrzésnek vetik alá. Ez a módszer Magyarországon is működőképes lehetne – hangsúlyozta.
– Nálunk ilyen fogyasztóvédelmi stratégia nincs, de még felelős sincs, ha kiderül, hogy romlott áru került a polcokra. A magyar élelmiszer-gazdaságot húsz év alatt beáldozták, a gazdasági érdek minden ponton felülírta a fogyasztó, a minőség érdekeit. Mi évek óta küzdünk azért, hogy ezen változtassunk – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.