Vizsgálat, majd feljelentés Békésben

Vizsgálat indult az előző ciklust terhelő kétegyházi belvízberuházás ügyében a Békés megyei önkormányzatnál – erről döntött a közgyűlés. A vizsgálat megindítását indítványozó Balogh József (Fidesz) szerint a megye 12, Kétegyháza pedig 120 millió forintot bukott a beruházáson. Lapunk azt is megtudta, hogy a vizsgálat lezárulta után feljelentést tesz a közgyűlés.

2009. 09. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Belső vizsgálatot indított a Békés megyei belterületi vízrendezési beruházás miatt a megye közgyűlése. Mint arról korábban hírt adtunk, csaknem 1,4 milliárd forint címzett támogatásból kellett volna megvalósulnia a Békés megyei önkormányzat előző ciklusában a belterületi vízrendezés-beruházás második ütemének. A program kétegyházi munkálatánál azonban mintegy százmillió forintnak lába kelt. A munkát végző vállalkozó nettó 87 millió forintért dolgozott a településen, míg a beruházó, akkor MSZP-s vezetésű megyei önkormányzat csaknem 190 millió forint címzett támogatást nyert a programra.
A mostani vizsgálatot indítványozó Balogh József (Fidesz) még az ülés alatt azt mondta, arról határoztak, hogy át kell tekinteni a kétegyházi beruházás körülményeit: a tervezést, az előkészítést, a kivitelezést és a műszaki átadást. Tegnap azonban azt is megtudtuk, hogy a vizsgálat várhatóan október végéig befejeződik, s a közgyűlés azután tesz feljelentést az ügyben. Gajda Mihály (Fidesz) lapunknak megjegyezte, a hivatal számba veszi a dokumentumokat, és ha ezzel végzett, akkor fordulnak a hatósághoz. Arra a kérdésre, hogy hol tesznek feljelentést, azt válaszolta, hogy erről majd a vizsgálat eredményének tükrében döntenek.
Megkerestük Kétegyháza jelenlegi polgármesterét is, hogy megtudjuk, mi a véleménye a vizsgálat elindulásáról. Kalcsó Istvánné elmondta, a beruházás idején nem ő volt a település vezetője, és nem ez a képviselő-testület dolgozott, így keveset tudnak a program körülményeiről. – Mi lezártnak tekintjük az ügyet. A táblabíróság annak idején úgy döntött, hogy nem kell kifizetnünk a beruházás teljes önerejét, nekem ez a legfontosabb – jegyezte meg Kétegyháza első embere. (Ismert, amikor Kalcsó Istvánné elfoglalta a polgármesteri széket, mintegy 11 millió forint önerőt nem utaltak át a megyei önkormányzatnak. Arra hivatkoztak, hogy a belterületi vízrendezéssel megbízott vállalkozó csak a munka egy részét végezte el, és ezért nem hajlandók a teljes önerőt megtéríteni. A bíróság jogerősen igazat is adott Kétegyházának.) Éppen ez késztethette most belső vizsgálat indítására az önkormányzatot, mert ha a vállalkozó valóban nem végezte el a teljes munkát, akkor felvetődik a kérdés: hová lett a számlázott összeg és a programra elnyert pénz közötti százmilliós különbözet. Kerestük Gulyás Györgyöt, Kétegyháza korábbi polgármesterét is, ám nem tudtuk elérni. Varga Zoltán önkormányzati miniszter, korábbi Békés megyei közgyűlési elnök pedig még a botrány kirobbanásakor kijelentette, nincs takargatnivalója az ügyben, a lelkiismerete tiszta, nincs mitől tartania.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.