Belső vizsgálatot indított a Békés megyei belterületi vízrendezési beruházás miatt a megye közgyűlése. Mint arról korábban hírt adtunk, csaknem 1,4 milliárd forint címzett támogatásból kellett volna megvalósulnia a Békés megyei önkormányzat előző ciklusában a belterületi vízrendezés-beruházás második ütemének. A program kétegyházi munkálatánál azonban mintegy százmillió forintnak lába kelt. A munkát végző vállalkozó nettó 87 millió forintért dolgozott a településen, míg a beruházó, akkor MSZP-s vezetésű megyei önkormányzat csaknem 190 millió forint címzett támogatást nyert a programra.
A mostani vizsgálatot indítványozó Balogh József (Fidesz) még az ülés alatt azt mondta, arról határoztak, hogy át kell tekinteni a kétegyházi beruházás körülményeit: a tervezést, az előkészítést, a kivitelezést és a műszaki átadást. Tegnap azonban azt is megtudtuk, hogy a vizsgálat várhatóan október végéig befejeződik, s a közgyűlés azután tesz feljelentést az ügyben. Gajda Mihály (Fidesz) lapunknak megjegyezte, a hivatal számba veszi a dokumentumokat, és ha ezzel végzett, akkor fordulnak a hatósághoz. Arra a kérdésre, hogy hol tesznek feljelentést, azt válaszolta, hogy erről majd a vizsgálat eredményének tükrében döntenek.
Megkerestük Kétegyháza jelenlegi polgármesterét is, hogy megtudjuk, mi a véleménye a vizsgálat elindulásáról. Kalcsó Istvánné elmondta, a beruházás idején nem ő volt a település vezetője, és nem ez a képviselő-testület dolgozott, így keveset tudnak a program körülményeiről. – Mi lezártnak tekintjük az ügyet. A táblabíróság annak idején úgy döntött, hogy nem kell kifizetnünk a beruházás teljes önerejét, nekem ez a legfontosabb – jegyezte meg Kétegyháza első embere. (Ismert, amikor Kalcsó Istvánné elfoglalta a polgármesteri széket, mintegy 11 millió forint önerőt nem utaltak át a megyei önkormányzatnak. Arra hivatkoztak, hogy a belterületi vízrendezéssel megbízott vállalkozó csak a munka egy részét végezte el, és ezért nem hajlandók a teljes önerőt megtéríteni. A bíróság jogerősen igazat is adott Kétegyházának.) Éppen ez késztethette most belső vizsgálat indítására az önkormányzatot, mert ha a vállalkozó valóban nem végezte el a teljes munkát, akkor felvetődik a kérdés: hová lett a számlázott összeg és a programra elnyert pénz közötti százmilliós különbözet. Kerestük Gulyás Györgyöt, Kétegyháza korábbi polgármesterét is, ám nem tudtuk elérni. Varga Zoltán önkormányzati miniszter, korábbi Békés megyei közgyűlési elnök pedig még a botrány kirobbanásakor kijelentette, nincs takargatnivalója az ügyben, a lelkiismerete tiszta, nincs mitől tartania.
"Ez a hely a hazám" - mutatjuk az év egyik legszebb magyar dalát! - videó