A textilörökség védelmében

Leckét adott a svédországi Vasternorrland megye a kézműveshagyományok ápolásából, a kézművesség értékeinek ébrentartásából. Ehhez szükség volt egy háromszázezer euróval megalapozott, kétéves képzési projektre és négy ország múzeumi szakembereinek elkötelezett együttműködésére.

2009. 10. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Svéd, észt, erdélyi és anyaországi magyar, együttesen hatvanegy kézműves alkotó száznegyvenöt műve látható október eleje óta a kaposvári Rippl-Rónai Múzeumban. Az Inextex – A textilörökségen alapuló tudás, tapasztalatok, módszerek innovatív cseréje címet viselő, háromszázezer euróból (!) megvalósított képzési projekt tárgyiasult eredményét tükröző kiállításon elsősorban textiles és nemezzel dolgozó kézművesek munkái szerepelnek. A kétéves képzési kurzust lezáró kiállítás október 2-i megnyitóját egy konferencia, majd egy sajtótájékoztató előzte meg, ahol egyebek között elhangzott: olyan kincs birtokában vannak a textilörökség-őrző alkotók és a munkáiknak helyet adó intézmények, amelynek értéke ma már felbecsülhetetlen. Az EU által finanszírozott programba bekapcsolódott svéd, észt, magyar és romániai magyar személyek a legkiválóbb művészek és művészetpedagógusok közreműködésével sajátíthatták el a kézművesség fortélyait, s hogy miként adhatók tovább a formatervezés és a „kétkezi munka” módszerei.
A Vasternorrlandban (Somogy svédországi testvérmegyéjében) élő Ilona Novák, az Inextex-program koordinátora a kaposvári kiállítás megnyitásakor elmondta: a projekt sikere az élethosszig tartó tanulás és a korszerű távoktatás találkozásának tulajdonítható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.