Lejár az év végén a Hattyúházban a Központi Szolgáltatási Főigazgatóság (KSZF) bérleti szerződése. A szervezet vezetése úgy döntött, hogy az állami tulajdonban lévő, a belvárosi Zoltán utca 16. alatt lévő épületbe költöznek. A KSZF munkatársai felmérték a Zoltán utcai épület állapotát, és úgy ítélték meg, hogy a helyiségek megfelelő színvonalra hozásához ebben az évben 301,2 millió, jövőre pedig 163,7 millió forintra van szükség. Az épület 123 irodát tartalmaz, amelyek alapterülete összesen 2648 négyzetméter. A költözéskor 263 munkatárs elhelyezéséről kell gondoskodniuk.
Imre János főigazgató lapunk kérdésére azzal indokolta a költözést, hogy a felújításra szánt öszszeg már rövid távon – kevesebb mint két év alatt – megtérül. A KSZF ugyanis a Hattyúház bérletéért és üzemeltetéséért évente több mint 330 millió forintot fizet, aminek a fedezetét a KSZF biztosítja. Ezért kerestek olyan lehetőséget, hogy a KSZF-et csak az üzemeltetési költségek terheljék. Emellett a Zoltán utcai épület műszaki állapota elavult, s beköltözhetővé tételének költsége a KSZF-et terheli, ugyanakkor ennek az összege az éves bérleti díjnál kedvezőbb – fejtegette a főigazgató.
A lapunkat tájékoztató, ingatlanforgalmazással foglalkozó szakember szerint mindenképpen meglepő, hogy a KSZF a költségvetési megszorítások idején végez beruházás jellegű felújítási munkálatokat. Másfelől felmerül, ha valóban olcsóbb az állami irodát használni, akkor eddig vajon miért vették igénybe a bérirodát. Az is figyelemre méltó, vélekedett a szakértő, hogy a bérleti szerződést a közelgő választások előtt kívánja lezárni a KSZF a bérbeadóval. Végül az is szempont lehet, hogy a költözködés alkalmat ad az iratok selejtezésére. (Hasonló történt a MÁV új székházba költöztetésekor. A munkatársak legfeljebb 10 kilogrammnyi iratot vihettek magukkal.)
A Hattyúház nem először szerepel a hírekben a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) irodabérleti ügyei miatt. A Medgyessy-kormány egyik első botránya kötődik az épülethez, emiatt kellett távoznia Hajdú Attilának, a területfejlesztési hivatal elnökének. Beadta a lemondását Nagy Sándor is, aki 2002-ben a MeH területfejlesztési hivatalát vezető politikai államtitkár volt. A miniszterelnök Nagy Sándor lemondását nem fogadta el, Hajdúét viszont igen. Az ügyben Keller László közpénzügyi államtitkár folytatott vizsgálatot, amely megállapította, hogy csak egy céget hívtak meg a bérlet közbeszerzési pályázatra.
Menczer Tamás: Mi lesz így velünk?!