Elakadt a balatoni vízbiztonsági program, mivel nincs pénz a civil mentőcsapat működtetésére. Pedig csak havi hárommillió forint kellene ahhoz, hogy a tó három medencéjében szolgálatban legyen egy-egy hajó, s indokolt esetben kifusson a vízre a Ruppert rohammentő – hangzott el a hét végén a zánkai vízimentő-bázison.
Bagyó Sándor, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának vezetője emlékeztetőül elmondta: a csaknem kétszáz önkéntest foglalkoztató egyesület szeptember végéig ötven strandi és 290 hajós mentést hajtott végre, és 14 ember köszönheti az életét az ötszáz lóerős Ruppert mentőhajónak.
– Egy cég jóvoltából nincsenek hajóüzemeltetési gondjaink, és a kommunikációs rendszerünk biztonságos működtetése sem forog veszélyben. Arra azonban már nem futja, hogy a tó három medencéjét vigyázó egy-egy hajó és a Ruppert személyzetének munkabérét kifizessük. Ha tehát valaki nem segít rajtunk, a vízi járműveket ki kell emelni a vízből – válaszolta lapunk kérdésére Tar Mihály, a szakszolgálat sajtószóvivője. Megjegyezte: a Balaton biztonságáért felelős szervek – a katasztrófavédelem, a tűzoltóság és a vízi rendészet – állami apanázsból gazdálkodik, de a civil mentőcsapat csak szponzorokra és pályázati pénzekre számíthat.
A vízi rendészet számára ősszel is megnyugtatóbb, ha a tó minél több pontján van mentésre alkalmas egység, és ezáltal lerövidül az úgynevezett elérési idő – reagált a mentőcsapat gondjára Horváth László alezredes, a balatoni vízi rendészet vezetője.
Kihúzták az ötös lottót