Egy elcsípett börtönlevél

Nyolc vádlottból hatnak a felmentéséért fellebbeztek az olaszliszkai lincselésként elhíresült gyilkosság ügyében, a vád pedig minden esetben súlyosbítást kért. Az egyik védő szerint fel kell menteni védenceit, mert nem bizonyítható, hogy egyenként elkövetett tettük elegendő lett volna Szögi Lajos halálához. A Debreceni Ítélőtáblán a másodfokú tárgyalás tegnapi első napján Balla Lajos bíró ismertetett egy börtönlevelet is.

2009. 11. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az iratismertetéssel, a vádlottak számbavételével és az elmeorvosi szakértő meghallgatásával tegnap kezdetét vette a Szögi Lajos-gyilkosság nyolc vádlottjának másodfokú tárgyalása a Debreceni Ítélőtáblán. Balla Lajos bíró a tárgyaláson részletesen feltárta a vádlottak családi viszonyait, amiből kiderült, mindannyian rokonok. A tárgyalás ma bizonyítási kísérlettel a helyszínen folytatódik.
Az ügyészség négy vádlott esetében életfogytig tartó szabadságvesztés kiszabását, míg egy vádlottnál a büntetés súlyosbítását kérte. Tóth István fellebbviteli főügyész a másod- és nyolcadrendű vádlott korábbi nyilatkozataira hivatkozva indítványozta, ha a vádlottak beismerő vallomást kívánnak tenni, arra adjon módot a bíróság. A vádlottak a felajánlott lehetőséggel nem éltek.
A védelem felmentésért, enyhítésért, illetve az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezése érdekében jelentett be fellebbezést. A védők több bizonyítási indítványt is tettek, ezekről a tegnapi tárgyalási nap végéig a bíróság nem döntötte el, hogy elfogadja azokat, vagy elutasítja.
Az elmeorvosi szakértők, akiknek meghallgatására azért volt szükség, mert a családban 1994-ben autóbaleset következtében meghalt egy kislány, fenntartották véleményüket, hogy a vádlottak egyike sem szenvedett a 2006-os lincseléskor semmiféle elmezavarban.
*
Ennek azért van jelentősége, mert így esetlegesen felmerülhetne az erős felindulásban elkövetett emberölés lehetősége, amit a bírói gyakorlat és a törvény is enyhébb megítélésben részesít.
A védők elmeszakértőhöz intézett kérdései arra irányultak, hogy a vádlottak kóros indulat hatására követhették-e el a cselekményt, illetve fennállhatott-e az úgynevezett „rövidzárlati cselekmény” esete. Álláspontjuk kapcsán Gyuri József Gergely, az életfogytiglanra ítélt idősebb H. D. és felesége védője az elmeszakértői véleményt továbbra is elutasította, és munkatársunk előtt úgy nyilatkozott: nem lehet a XIX. századi tankönyvekre elmeorvosi szakvéleményt alapozni.
Az egyik kiskorú védője, Ormay Gábor azt kérdezte, a jelenlegi elmeorvosi tananyag tartalmaz-e olyan részeket, amelyek a különféle népcsoportok tagjainak viselkedésével foglalkoznak. A nemleges válasz kapcsán azt mondta: felkészültség hiányában a szakértői vélemény nem lehet alapos. A tárgyaláson Balla Lajos bíró felolvasott egy idősebb H. D. által a feleségének címzett levelet. Ezt a vádlott cellatársa segítségével szerette volna a családjához eljuttatni. A cellatárs azonban inkább a nevelőtisztjének adta át az irományt. A hajdú-bihari büntetés-végrehajtási intézet ezt követően a dokumentumot becsatolta a bírósági iratok közé.
A levélben idősebb H. D. arról ír, hogy szerinte egyetlen pofonért fog harminc évet ülni, ám azt nem szeretné, hogy felesége – akit azzal vádolnak, hogy „Öld meg a magyart!” kiáltást hallatva gyilkosságra bujtott fel – ártatlanul szenvedjen. Szerinte mindenki tudja, hogy nem a felesége kiabált, hanem egy Ica nevű nő. A levélre idősebb H. D. nem kívánt reagálni. Két vádlott viszont vitába szállt az írás más állításaival. Az egyik vádlott szerint nem Emese volt az, aki elégette a bűncselekménykor használt cipőket. A hatodrendű vádlott pedig kétségbe vonta a levél azon állítását, amely szerint Gyurika megfenyegetett valakit a vádlottak közül és komputert ígért neki.
Idősebb H. D. védője, Gyuri József Gergely lapunknak úgy nyilatkozott: fel kell menteni védenceit, mert nem bizonyítható, hogy egyenként elkövetett tettük elegendő lett volna Szögi Lajos halálához. Szerinte mivel a törvény nem ismeri a kollektív bűnösség tényállását, a csoportosan elkövetett emberölésért egyénenként senkit nem lehet az olaszliszkai gyilkosságért felelőssé tenni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.