Kéteurós ajánlat a volt cukorgyárért

Két euróért megvásárolná a volt cukorgyár helyén lévő ipari parkot a kabai önkormányzat. Az ajánlatot azért teszik, mert szerintük a tulajdonos Eastern Sugar (ES) Zrt., amely húszmilliárd forintot kapott az EU-tól magyarországi cukortermelése befejezésért, nem nyitott a befektetők fogadására. Legutóbb egy kínai ajánlatot utasított el azzal, hogy a háromszáz hektáros terület csak egyben eladó.

2009. 11. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szegi Emma polgármester tájékoztatása szerint a kínai üzletemberek az ITD Hungary közreműködésével találtak rá a kabai ipari parkra, és tettek ajánlatot annak harminchektárnyi területére. Tervük az volt, hogy zöldmezős beruházásban kétszáz embernek munkát adó élelmiszerüzemet építenek. A volt cukorgyár több mint háromszáz hektárnyi területét bíró ES Zrt. azonban úgy döntött, a terület csak egyben eladó, kétmilliárd forintos áron. A kínaiak a tárgyalást komolytalannak minősítették, és hasonló szellemben nyilatkozott az ITD Hungary is. – Az esetet követően levélben jelentettem be önkormányzatunk kéteurós vételi szándékát az ES Zrt.-nek, mert meggyőződésem, hogy az önkormányzat sokkal hatékonyabban tudná működtetni az ipari parkot, mint a jelenlegi tulajdonos – közölte a polgármester.
A bezárásáig Közép-Európa legmodernebb cukorfeldolgozójaként számon tartott kabai gyárat az EU cukorkvóta-csökkentési programjára hivatkozva három évvel ezelőtt állította le az ES Zrt. Kieső bevételei ellentételezésére húszmilliárd forintot kapott az EU-tól. A gyár leállítása következtében mintegy ezer ember veszítette el munkahelyét, és több száz, cukorrépa-termesztésből élő család került lehetetlen helyzetbe. A nagy port felkavaró ügy kiváltotta felháborodást a kormány azzal igyekezett csillapítani, hogy ígéretet tett a szerkezetátalakítás támogatására a tulajdonosok és az EU közreműködésével.
Kaba esetében ez azt jelentette, hogy az ES Zrt.-vel, amely továbbra is az ingatlan tulajdonosa maradt, szerződést írt alá a terület ipari parkként való hasznosításáról. Ebben az ES Zrt. vállalta, hogy a betelepítendő vállalkozások beruházásainak összértéke 2009-re megközelíti a 36 milliárd, árbevételük a húszmilliárd, exportjuk a 18 milliárd forintot, a foglalkoztatott létszám pedig meghaladja a négyszázat. Ezzel szemben az ott lévő 16 cég alig több mint kétszáz embert alkalmaz, beruházásaik értéke nem éri el a hárommilliárd, árbevételük alig haladja meg az egymilliárd forintot, exportjuk pedig 750 millió alatt van. A szerződés semmiféle szankciót nem tartalmaz arra az esetre, ha az ipari park tulajdonosa, illetve működtetői nem teljesítik passzusait.
Szegi Emma hangsúlyozta: Kaba és környéke tradicionálisan a mezőgazdaságból él, a munkanélküliség az országos átlag felett van, így a lakosságnak elemi érdeke, hogy a szerződésben vállaltak megvalósuljanak. Emlékeztetett, a szerkezetátalakítási program részeként az agrártárca kilátásba helyezett egy bioetanol-pályázatot is, aminek segítségével a volt cukorgyár területén mintegy húszmilliárdos beruházással gyártóüzemet építene az egykori termelőket is tömörítő befektetői csoport. A pályázat kiírása azonban három éve késik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.