Körbejár Márton pohara

Számos feldolgozócég csődje és az állatvédők libatömést bíráló kampányai ellenére Magyarországon terjedőben vannak a Márton-napi vigasságok. A szent püspök november 11-i ünnepéhez kötődő szokások tájegységenként igen különbözők, de az idei hízott liba és az újbor megkóstolásának hagyománya minden vidéken megvolt, így azt nem volt nehéz újra feléleszteni.

2009. 11. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több száz magyar településen Márton-napi szokások jegyében telik a mostani hét vége. Orosházán a Márton-napi ludasságokon tehetünk eleget a libaevés követelményének, amit azért ír elő a hagyomány, hogy ne kelljen éheznünk egész évben. A villányi pincészetek az újboraikkal várják a vendégeket, nem feledve, hogy az új bornak Márton a bírája. Ez azt jelenti, hogy a lúdvacsora után Márton poharával, vagyis újborral kell kínálni a vendégeket. Különösen a férfiaknak ajánlatos megkóstolni az újbort, mert attól lesznek erősek és egészségesek. Debrecenben a főtéren rendeznek libalakomát, és sok más lúdétel mellett libacombot kínálnak szabolcsi cinkével – vagyis lisztből és krumpliból készült, zsírban forgatott körettel –, s hozzá hatvan egri pince legjobb borait ajánlják, a csontjából pedig megjósolják, hogy milyen idő lesz a télen.
A legenda szerint amikor a hittérítő Mártont püspökké kívánták szentelni, a ludak közé bújt, mert nem akart misszionáriusból főpappá lenni. A libák azonban gágogásukkal elárulták, így kénytelen volt vállalni a megtiszteltetést. Szent Mártont 397. november 11-én temették, később ezt a napot jelölte ki ünnepéül a katolikus egyház. Márton napján lett vége a paraszti évnek, ez volt az utolsó vásárnap, ekkor kapták meg a cselédek éves bérüket, ekkor kóstolták meg az újbort, Erdélyben pedig ez volt a tartozások lerovásának napja is. Dologtiltó napként tartották számon, különösen a mosást kellett kerülni, ha nem akarták, hogy a következő évben elpusztuljanak az állatok. Annál inkább lehetett viszont bálozni, mulatni, jókat enni-inni. Az ünnepi libából szokás volt küldeni a püspöknek, innen ered a „püspök falatja” elnevezés. A Márton-napi liba szerepet kapott az időjóslásban is. Ha szép fehér a sült lúd mellcsontja, akkor havas tél várható, de ha szürkés, akkor tocsogósak lesznek a következő hónapok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.