Magyar vagy magyar származású, ám más ország színeiben csúcsra jutott sportolókról készített közel kétórás dokumentumfilmet nemrégiben Mátyás-Kulcsár Éva és Mátyás Szabolcs. Az arany nemzet című alkotás tizennégy olimpia győztesei és érmesei közül válogatja ki azokat, akik a mai Magyarország határain kívül látták meg a napvilágot, ám amint az vallomásaikból kiderül, mindig is magyarnak tartották magukat.
Az interjúk sorát az 1924-ben és 1928-ban úszásban öt olimpiai aranyat szerzett Johnny Weismüller családtagjaival készített nyitja. A korábban hungaricumokkal foglalkozó írásairól ismert Mátyás Szabolcs a témaválasztásról elmondta, munkájukat hiánypótlónak szánják. A más ország színeiben eredményes magyar sportolókkal ugyanis alig foglalkozik a hazai újságírás.
Mátyás Szabolcs számára valamennyi beszélgetés nagy élmény volt, ám különösen megfogta két ember sorsa. Egyikük Beca József, aki 1956-ban szovjet színekben labdarúgásban lett olimpiai bajnok. Az idős sportember, aki mindig féltve őrizte magyar identitását, az idén 80 éves. Munkácson él, és a mai napig ő az egyetlen olyan kárpátaljai magyar, akinek olimpián sikerült érmet nyernie. A másik sors Nagy Istváné, ugyancsak érdekes, ám kevésbé sikeres. Olyannyira nem, hogy a vele készült interjú szigorúan véve nem is tartozik a dokumentumfilm által vállalt téma körébe. Az addigi teljesítményei alapján éremesélyes nagyváradi cselgáncsossal ugyanis egy nappal az 1984-es Los Angeles-i olimpia előtt közölte edzője, hogy kikerült a keretből, és nem utazhat. Indoklás nem volt…
Most minden kiderült Magyar Péterről a hangfelvételekből