Újabb impozáns kiállítás nyílt tegnap az Antal–Lusztig-gyűjtemény remekműveiből a Modemben A modern magyar képzőművészet születése címmel. A február 7-ig látogatható tárlatot Antall Péter műgyűjtő, a mostani bemutató kurátora és Rockenbauer Zoltán művészettörténész kalauzolásával tekintette meg a megnyitó közönsége.
A képzőművészetre fogékony közönség érdeklődésére méltán számot tartó kiállításon egyedülálló válogatást láthatunk, amelynek rendezőelve egyszerre tematikus és kronologikus. A klasszikusok, többek között Paál László, Munkácsy, Szinyei Merse, Csontváry, Rippl-Rónai, Gulácsy, Aba-Novák, Derkovits, Moholy-Nagy és Kondor Béla festményeit csodálhatják meg a látogatók olyan elrendezésben, amely átfogó képet ad a magyar képzőművészet korunkig ható megújulásáról. A Modem teljes harmadik emeletét elfoglaló tárlaton számos olyan mű szerepel, amelyet Magyarországon még soha nem mutattak be a nagyközönségnek. A reprezentatív festmények és szobrok mellett gazdag összeállítás tekinthető meg a XIX. század második felétől a XX. század közepéig ívelő időszak grafikai munkáiból is.
A Bocskai-koronáról. A négyszáz éve Bécsben őrzött Bocskai-korona történetét feldolgozó füzetecskét jelentetett meg a napokban a Hajdú-Bihar megyei önkormányzat segítségével Buczkó József. A szerző a tanulmányban az I. Ahmed által 1604 novemberében Bocskai István fejedelemnek adományozott korona visszaszerzésért indított mozgalmat taglalja. A hajdúvárosok 1926-ban kezdeményezték a fejedelmi jelvény visszaszerzését, a szabadságharc négyszázadik évfordulójakor újabb erőfeszítések kezdődtek azért, hogy a korona „Jöjjön haza Magyarországba”, ám eredményt eddig nem sikerült elérni.
Mérgezés miatt meghalt egy pár Komárom-Esztergom vármegyében