origo.hu
Napi balfék: Itt van Magyar Péter üzenete a nézőknek!
Legnépszerűbb elvtársi járművek
ZISZ (ZIL)–101: 1936-ban kezdődött a sorozatgyártása a nyolchengeres, 5766 köbcentis motorral ellátott, hétszemélyes csúcslimuzinnak, amelynek továbbfejlesztésén nem kisebb személyiségek dolgoztak, mint Sztálin, Molotov és Berija. Készült belőle páncélozott verzió is a KGB számára.
Volga: Az 1954-ben készült modell a Ford Customline típussal mutat feltűnő rokonságot. A Pobjeda 65 lóerős motorja hajtotta, és akár hat személyt is szállíthatott. Elvileg kereskedelmi forgalomba is hozták, gyakorlatilag csak állami és pártgarázsokba került.
Moszkvics: A 402-es, klasszikus modell gyártását 1956 tavaszán kezdték meg. Motorja 1,2 literes, 35 lóerős volt, végsebessége 110 km/h. Az első ülések háttámlája állítható volt, szivargyújtót és szélvédőfűtőt kapott. Az egyik szovjet gépkocsi, amely a Varsói Szerződés tagállamain kívül is exportképes árucikk volt.
Csajka: Az 5,6 méter hosszú GAZ–13 (Sirály) 1958-ban került forgalomba. Kizárólag magas rangú hivatalnokok és vezetők szolgálati gépkocsija lehetett.
Legnépszerűbb alattvalói járművek
Wartburg: 1956-ban dobták piacra a négyajtós 311-es limuzint, kétütemű, háromhengeres motorral és alvázzal. Ára a Merkúrnál 1961-ben 62 ezer forint.
Trabant: 1957. november 7-én készült el a P50-es, amely duroplaszt karosszériaelemekből épült, motorja 500 köbcentis, 18 lóerős volt. Ára 1961-ben 42 ezer forint.
Lada: 1970. április 19-én (Lenin születésének centenáriumán) gördült le a szerelőszalagról az első szovjet gyártású Fiat–124-es. 1973-ban már egymillió Zsigulit gyártottak. Merkúr-ára 1984-ben 134 ezer forint.
Skoda: 1964-ben mutatták be az 1000 MB modellt, amely farmotoros, hátsókerék-meghajtású autó volt. A jobb úttartás érdekében használói cementeszsákkal terhelték meg az orrban lévő csomagtartót. Ára a 60-as évek elején 70 ezer forint.
Mérlegre tették már a rendszerváltást sokan és sokféle szempontból, de az kevéssé kapott hangsúlyt, hogy Magyarországon 1989 nemcsak a párt egyeduralmának vetett véget, hanem a szocialista gépjárműiparnak és -kereskedelemnek is. A honpolgár ugyanis nem csupán rendszert, de ha módja volt rá, autót is váltott. A Hegyeshalomnál „szabadon engedett” keletnémetek számtalan Trabantot, Wartburgot hagytak itt maguk után, és némelyek jól jártak a fillérekért megvásárolt, korrekt módon szervizelt darabokkal, de a többség – köztük e sorok írója is – akkor már nyugati autóra vágyott.
Ahogy megnyíltak a határok, megindultak a kalandozó magyarok, és boldog diadallal tértek vissza egy-egy koros, de szépen fényezett Opel, VW vagy Fiat vezetőülésében. Az országot rövid idő alatt elárasztották a tizenéves, „garázsban tartott” svájci, német, olasz családi autók. Mi boldogan fizettünk értük, mert ha másban nem is, abban minden MDF-, SZDSZ-, kisgazda- vagy Fidesz-szavazó egyetértett, hogy a használt nyugati autó sokkal jobb, mint az új kelet-európai. Nálunk boldogabbak már csak a nyugati autókereskedők voltak, hiszen ránk sózhatták eladhatatlan ócskavaskészleteiket.
A rendszerváltás hajnalán olyanok voltunk, mint a bennszülöttek a gyarmatokon: üveggyöngyökkel – távirányítású központi zárral, elektromos ablakemelővel, sőt motoros antennával – kápráztattak el bennünket, és nem gondoltunk rá, mi lesz, ha majd Opel-alkatrészt kell vennünk a lyukas kipufogódob helyére, amelynek az áráért két üzemképes Trabantot is kaphattunk volna…
Ma már keserű – mert sok pénzen vett – bölcsességgel gondolunk viszsza húsz évvel ezelőtti önmagunkra, hogyan ámultunk egy igazi autószalon láttán. A határ túloldalán a boldog vevőnek nemcsak hogy nem kellett várnia a kiválasztott autóra, de még étlapnyi kívánságlistát is elé tettek. Ez maga az autós mennyország volt az itthoni Merkúr-éra után.
Akik a rendszerváltás előtti évtizedekben születtek, még emlékezhetnek, hogy a szocialista autóipar remekeire az előleg befizetésétől számítva négy-öt évet is vártak megrendelőik. Sőt ha az átvétel napján éppen nem akadt olyan modell a Merkúr Személygépkocsi-értékesítő Vállalat csepeli, győri vagy debreceni átadótelepein, amilyet a honpolgár a megrendelés rég feledésbe merült pillanatában kiválasztott, még izgulhatott – majd csúszópénzzel leróhatta háláját – a kívánt szín-, motor- vagy karosszériavariánsért. Mindeközben a legalább tízszázalékos előleg az államnál parkolt. Rendes üzletelés folyt a „sorszámokkal”: akinek volt megtakarított pénze, befizette az előleget, és várt a kiutalásra, miközben korábban átvett autója még javában szolgált alatta. A kiutaláshoz közeli sorszámnak magas feketepiaci értéke volt, a jogosultságot ugyanis át lehetett ruházni.
Többnyire persze türelmesen vágta mindenki a centit: még 1988 végén is 360 ezren várták, hogy átvegyék valamikor megrendelt autójukat, miközben abban az évben Magyarország 124 ezer személyautót importált. A kereslet a legolcsóbb és a legdrágább kategóriájú Trabant és Zsiguli iránt volt a legnagyobb, a közepes árkategóriába tartozó Skoda és Dacia pedig a rövidebb várakozási idő miatt bizonyult népszerűnek: a Skodák egy éven belül, a Daciák pedig néhány hónapon belül megjöttek. Utóbbiak azonban olyan csapnivaló minőségben érkeztek a gyárból, hogy teljes magyar háttéripar épült a román Renault újbóli összerakására. Akadt olyan maszek autószerelő, aki elment a gépátvételre a tulajdonossal, majd egyenesen a műhelyébe hajtott vele, ott darabokra szerelte szét a „dákok bosszúját”, és a típushibákat megszüntetve újra összerakta. A tulajdonosnak még olyan éjjel-nappal hívható telefonszámot is elhelyezett a kesztyűtartójában, amelyen vészhelyzetben ugraszthatta a speciális magyar védőszárny-szolgáltatást.
Persze a puha diktatúra autóbiznisze már valódi „SZOT-beutaló” volt a Rákosi-korszak keménykezű szabályzásához képest. A második világháborúban ugyanis szinte teljesen elpusztult a hazai járműpark, és ami megmaradt, az romeltakarításra, teherszállításra és persze a pártapparátus mozgatására kellett – olvasható a Boros „Borisz” Jenő szerkesztette Leváltott modellek – kelet-európai autóregény című kötetben. Az állami és pártflottának évekig nem kellett osztoznia az utakon a magángépkocsikkal. A korabeli szabályok szerint autóhoz a minisztériumok osztályvezetőnél magasabb beosztású dolgozói, a megyei és megyei jogú városi tanácsok végrehajtó bizottsági elnökei, az A kategóriás fizetési besorolású intézetek és vállalatok vezetői, valamint a kimagasló munka-, kormány- és egyéb kitüntetésekkel rendelkezők jutottak. Külön elbírálás alapján orvosok és állatorvosok is használhattak személyautót. Azok a bizonyos „fekete autók”, amelyek hajnalonként álltak meg a gyanúba keveredett állampolgárok házai előtt, főként Pobjedák, Tatraplanok és Volgák voltak.
A Szovjetunió első számú vezetői azonban nem elégedtek meg a Volgával. Sztálin amerikai mintájú, de szovjet gyártmányú hosszú limuzinban szeretett utazni. Kedvence, a ZISZ–101 hol máshol, mint a Sztálin autógyárban készült. Kései utóda, Leonyid Brezsnyev sem fogta vissza magát: Cadillac és Lincoln Continental Town Car éppúgy állt a pártfőtitkári garázsban, mint Chevrolet Monte Carlo, Citroen-Maserati Speedster, Mercedes SL300 Roadster, valamint több Rolls-Royce. De őszinte szomorúságára Brezsnyev csak szovjet gépkocsival jelenhetett meg a nyilvánosság előtt.
Azért Leonyid talált módot, hogy kiélje motorizációs szenvedélyét. Henry Kissinger amerikai nemzetbiztonsági főtanácsadó, majd külügyminiszter, akit Brezsnyev megkocsikáztatott, azt mondta róla: nem valami jó politikus, de jó sofőr. Ebben némileg tévedett a kiváló diplomata. A főtitkár ugyanis 1980-ban Moszkvában beleszállt egy katonai teherautóba az általa hajtott Rolls-Royce Silver Shadow-val. Egy másik közúti melléfogásának tárgyi bizonyítékát a rigai múzeumban őrzik. A lerombolt orr-részű Royce volánjánál ülő viaszfigurának – amely az egykori pártfőtitkárt ábrázolja – láthatóan kutya baja.
Moszkvában különleges közlekedési megoldást dolgozott ki az SZKP-apparátus a rossz időben rossz helyen tartózkodó alattvalók eltávolítására. A szovjet szupersáv a Kreml bejáratát köti össze a zöldövezetek rezidenciáival. A különleges territórium az útpálya közepén húzódik, és csak a mindenkori pártfőtitkár – a SZU összeomlása óta az elnök – és külföldi vendégei használhatják. A sávot posztos rendőrök őrzik, és ha elnöki autó várható, lezárják a keresztező forgalmat is. A „kelet-európai autós regény” egyik szerzője szerint Putyin és Medvegyev ma is őrzi a birodalmi hagyományt: a szupersávban robogó konvojok alattvalóik értésére adják, miként lehetett valaha önkényuralmi jelkép az autó.
Napi balfék: Itt van Magyar Péter üzenete a nézőknek!
Olyan tél jön, amit talán soha nem felejtünk
Meztelenül alszol? A szakértő elárulja, jól teszed-e
Magához tért az ausztriai tragédia két túlélője
"Ki leszel rúgva, Tillám!" - Marics Peti keményen beszólt Till Attilának
Főhet Zelenszkij feje: a nyugat-európai védelmi miniszter szerint Orbán Viktor lavinát indított el
Ilyen volt, ilyen lett: kifosztották az adventi kiállítást a megyei jogú városban
Összeesett a pályán, meccs közben halt meg a magyar focista
Hanzel Henrik Vogel Evelinnek: „Hozzád nyúlt a Péter?” „Fizikálisan bántott téged?” + hangfelvétel
Megszavazta az Országgyűlés: Gyurcsánynak fizetnie kell
Egyszerre két vonat szakított szét egy autót ez egyes vonalon
A románok kiakadtak a Hunyadi-sorozaton, történész tette helyre őket
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.