Végkielégítési trükközések

Hallgatási pénzek, bérelt lakások, távozáskor olcsón megvásárolt értékes szolgálati járművek – a Magyar Közút Nonprofit Zrt. fővárosi vezérigazgatóságán hasonlóképp nagyvonalúan bántak a közpénzekkel, mint a BKV-nál. A 400 fős szervezet képességeit meghaladó feladatokra évente 700 millió forintot fizettek ki külső tanácsadóknak.

2009. 11. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valódi cselekvés helyett átszervezés – így minősítette a Magyar Közút Nonprofit Zrt. központjában dolgozó informátorunk a jövő tavaszi választásokig befejezendő szervezeti átfazonírozást, amelyről lapunk a hónap elején Szétverik a közútkezelőket című cikkben számolt be. A Zsupponits Jenő vezérigazgató által bejelentett átszervezésnek az a legfontosabb eleme, hogy megszünteti a megyei igazgatóságokat. Ezt úgy fogalmazták meg, hogy a társaság régiós felépítése „igazodik a hazai statisztikai régiós rendszerhez”. Az átszervezéstől várt 80 millió forintos megtakarítás nem reális – állította informátorunk, aki szerint minden átszervezés többletköltséggel jár. Az ott dolgozóknak nincs olyan dokumentumról tudomásuk, amelyben az átszervezés hatásait vizsgálták volna. Egy korábbi állami számvevőszéki jelentést idézve forrásunk rámutatott, a mai vezetés is a létszámcsökkentéstől várja a költségmegtakarítást.
A létszámcsökkentés persze nem ugyanazt jelenti a lapát nyelét markolók, illetve a fizikai tevékenységet közvetlenül irányítók esetében, mint a felső vezetés tagjainál. Utóbbiak számára egyáltalán nem tragédia, mi több, valódi lottóötössel ér fel, ha útilaput kötnek a talpukra. Informátorunk szerint az egyik műszaki vezérigazgató-helyettesnek azért nem mondtak fel eddig – ellentétben számos vezetőtársával –, mert távozása túlságosan sokba kerülne a cégnek. Az általa kivívott feltételek miatt eltávolításakor mintegy ötvenmillió forintot kellene részére kifizetni. Ez az összeg úgy jön össze, hogy szerződése egyévi fizetésnek megfelelő hallgatási pénzt tartalmaz, emellett a törvény szerint járó helyett 285 nap felmondási idő illeti meg.
László Sándor korábbi vezérigazgató működése idején sok olyan vezető munkatárs dolgozott a cégnél, akikre sok szükség nem volt – állította informátorunk. Ezeknek a politikai ejtőernyősöknek olyan mondvacsinált beosztásokat kreáltak, mint a projektigazgatói vagy az üzletfejlesztési igazgatói pozíció. De akadt olyan vezető is, akiről senki nem tudta, valójában mit csinált. Mindezek a személyek László Sándor távozásával maguk is elmentek, komoly végkielégítéssel, szolgálati gépkocsival, amelyet végül rendkívül jutányos áron meg is vásárolhattak. (Informátorunk szerint azóta csökkent a felső vezetők száma, s ebben szerepe volt a lapunkban megjelent cikkeknek is.) A sok „kiváló vezető” mellett ugyanakkor külső szakértőket is igénybe kellett venni: 2006-ban 681,2, 2007-ben pedig 655,1 millió forint értékben rendeltek tanácsadó cégek szolgáltatásaiból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.