A Debrecen Díj a Molekuláris Orvostudományért kitüntetés az orvostudományi kutatások fejlődéséhez kiemelkedően hozzájáruló kutatókat kívánja elismerni. A hét éve alapított díjjal tízezer euró jár, amit az eddigi gyakorlat szerint részben vagy egészében a tudományterület további fejlesztésére fordítanak a nemzetközileg elismert kutatók.
2009 Debrecen-díjasa a München melletti Max Planck Molekuláris Biológia Intézetet igazgató Axel Ullrich professzor rákkutató, de a tudomány nagykönyvébe a humán inzulin géntechnológiai előállításával írta be nevét – derült ki Gergely Pál tudományos elnök-helyettes tegnapi, a díjátadó ünnepségen elmondott méltatószavaiból. A professzor tudományos érdeklődésének középpontjában a jelátviteli folyamatok tanulmányozása áll, egyaránt foglalkozik a normál sejtek működésének megértésével és a betegségek kialakulását okozó elváltozásokkal a gének szintjén. Kutatásaira alapozva néhány éve kifejlesztett egy mellrák kezelésére alkalmas gyógyszert, jelenleg pedig egy széles spektrumú rákellenes készítmény előállításán dolgozik. Ullrich professzor a díjátadás utáni előadásában elmondta, az általa kifejlesztett mellrákellenes szerrel összefüggésben újabb eredményei vannak, amelyek azt igazolják, hogy a gyógyszer hatásossága egy tiszafában található hatóanyagból készült – már szintén forgalomban lévő – gyógyszerrel kombinálva tovább növelhető.
A Debrecen-díjról Fésüs László, az egyetem rektora elmondta, alapításakor a kiváló tudósok elismerése mellett azt is célul tűzték ki, hogy a molekuláris biológiai alapkutatások, és az ezekből kinövő gyógyító eljárások fontosságára ráirányítsák a figyelmet. Ezen kutatások eredményei ugyanis várhatóan forradalmasítják majd a gyógyítást.
Az eddigi díjazottak közül Bruce Spiegelman harvardi professzor az anyagcserezavarok kutatásában, Alain Fischer a veleszületett immunhiány molekuláris genetikájának megértésében mutatott fel újat, Ralph Steinman professzor a dendritikus sejteket fedezte fel. Thomas A. Waldmann professzor az immunválaszokat tanulmányozva tumorgyógyító terápiákat alapozott meg. J. Craig Venter megfejtette az emberi DNS nukleotidsorrendjét, Sir Philip Cohen profeszszort pedig a biotechnológiai ipar megteremtőjeként tartja számon a világ tudományos közvéleménye.

Felborult egy motoros kishajó a Dunán, egy embert még keresnek