Debreceni elismerés a német kutatónak

A géntechnológia úttörője, Axel Ullrich professzor kapta az idei Debrecen-díjat. A molekuláris orvostudomány területén elért kiemelkedő eredményeket elismerő, tízezer euróval járó kitüntetést a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma (DEOEC) idén hetedik alkalommal ítélte oda. A díjat Paragh György elnök adta át.

2009. 12. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Debrecen Díj a Molekuláris Orvostudományért kitüntetés az orvostudományi kutatások fejlődéséhez kiemelkedően hozzájáruló kutatókat kívánja elismerni. A hét éve alapított díjjal tízezer euró jár, amit az eddigi gyakorlat szerint részben vagy egészében a tudományterület további fejlesztésére fordítanak a nemzetközileg elismert kutatók.
2009 Debrecen-díjasa a München melletti Max Planck Molekuláris Biológia Intézetet igazgató Axel Ullrich professzor rákkutató, de a tudomány nagykönyvébe a humán inzulin géntechnológiai előállításával írta be nevét – derült ki Gergely Pál tudományos elnök-helyettes tegnapi, a díjátadó ünnepségen elmondott méltatószavaiból. A professzor tudományos érdeklődésének középpontjában a jelátviteli folyamatok tanulmányozása áll, egyaránt foglalkozik a normál sejtek működésének megértésével és a betegségek kialakulását okozó elváltozásokkal a gének szintjén. Kutatásaira alapozva néhány éve kifejlesztett egy mellrák kezelésére alkalmas gyógyszert, jelenleg pedig egy széles spektrumú rákellenes készítmény előállításán dolgozik. Ullrich professzor a díjátadás utáni előadásában elmondta, az általa kifejlesztett mellrákellenes szerrel összefüggésben újabb eredményei vannak, amelyek azt igazolják, hogy a gyógyszer hatásossága egy tiszafában található hatóanyagból készült – már szintén forgalomban lévő – gyógyszerrel kombinálva tovább növelhető.
A Debrecen-díjról Fésüs László, az egyetem rektora elmondta, alapításakor a kiváló tudósok elismerése mellett azt is célul tűzték ki, hogy a molekuláris biológiai alapkutatások, és az ezekből kinövő gyógyító eljárások fontosságára ráirányítsák a figyelmet. Ezen kutatások eredményei ugyanis várhatóan forradalmasítják majd a gyógyítást.
Az eddigi díjazottak közül Bruce Spiegelman harvardi professzor az anyagcserezavarok kutatásában, Alain Fischer a veleszületett immunhiány molekuláris genetikájának megértésében mutatott fel újat, Ralph Steinman professzor a dendritikus sejteket fedezte fel. Thomas A. Waldmann professzor az immunválaszokat tanulmányozva tumorgyógyító terápiákat alapozott meg. J. Craig Venter megfejtette az emberi DNS nukleotidsorrendjét, Sir Philip Cohen profeszszort pedig a biotechnológiai ipar megteremtőjeként tartja számon a világ tudományos közvéleménye.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.