Érdekvédők nyomás alatt

Elbocsátással fenyegette meg a pilóták szakszervezetének négy vezetőjét Martin Gauss, a Malév vezérigazgatója, ez ügyben a fideszes Schneller Domonkos feljelentést tett a legfőbb ügyésznél. A kormányzat tehetetlenkedése miatt a reptéri szakszervezetek közül egyre többen követelik a privatizációs szerződések nyilvánosságra hozatalát.

2009. 12. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kényszerítés bűncselekmény kísérletének alapos gyanúja miatt tett feljelentést tegnap ismeretlen tettes ellen Schneller Domonkos fővárosi és újbudai fideszes képviselő. Az ügy, amelyben a nyomozó hatóság segítségét kérte, a Malév vezetése által a szakszervezetek ellen alkalmazott eszközök használata miatt robbant ki. A sikertelen privatizáció után sajtóhírek szerint 60 milliárdos adósságot felhalmozott, bizonytalan helyzetbe került légitársaság élére áprilisban nevezték ki a korábban pilótaként tevékenykedő Martin Gausst. A vezérigazgató novemberben rendkívüli felmondással fenyegette meg a Magyar Közforgalmi Pilóták Egyesülete (HUNALPA) négy vezetőjét. Indokként a HUNALPA júniusi sztrájkbejelentése szolgált, amelyet a bíróság novemberben jogellenesnek nyilvánított. A Martin Gauss által jegyzett, november 16-i keltezésű, lapunk birtokában lévő levél szerint „a munkáltató a jogellenes sztrájk szervezése miatt a lentiekben megnevezett vezető tisztségviselőkkel szemben rendkívüli felmondás kiszabását vette fontolóra. Nevek: Óvári Tamás, Kiss Kálmán, Ferenczi Zsolt, Szilvási Zoltán”.
A Schneller Domonkos által készített feljelentés szerint november 19-én Gauss tárgyalásra hívta a HUNALPA vezetőit, és leszögezte, hogy a rendkívüli felmondásokkal példát kíván statuálni. A vezérigazgató fenyegető hangot ütött meg, és arra kívánta rávenni a szakszervezeti vezetőket, egyezzenek bele a dolgozók bérének általános csökkentésébe. Ha ezt megteszik, nem kerül sor a bejelentett elbocsátásokra. Martin Gauss ultimátumot adott az érintett négy vezetőnek: ha a tárgyalás napján 17 óráig lemondanak szakszervezeti vezető beosztásukról, akkor elkerülhetik a rendkívüli felmondást. Schneller Domonkos szerint az ultimátum alkalmas lehetett arra, hogy az érintett szakszervezeti vezetők szabad akaratukkal ellentétes cselekvést hajtsanak végre – vagyis ne képviseljék a munkavállalók érdekeit.
A ferihegyi érdek-képviseleti szervezetek azonban nem hátráltak meg, mi több, kiterjesztették összefogásukat. A Malév, a Budapest Airport (BA) és a HungaroControl szakszervezetei együttesen követelték tegnap a kormánytól, hogy hozzák nyilvánosságra a Malév és a BA privatizációs szerződéseit, a magyar és az orosz kormány közötti megállapodások részleteit. Azt követelték, ismertessék a szakszervezetekkel, hogy milyen hosszú távú stratégiát dolgoztak ki a túlélésére, és hogy ne csak a választásokig tartsák életben a Malévot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.