Kényszerítés bűncselekmény kísérletének alapos gyanúja miatt tett feljelentést tegnap ismeretlen tettes ellen Schneller Domonkos fővárosi és újbudai fideszes képviselő. Az ügy, amelyben a nyomozó hatóság segítségét kérte, a Malév vezetése által a szakszervezetek ellen alkalmazott eszközök használata miatt robbant ki. A sikertelen privatizáció után sajtóhírek szerint 60 milliárdos adósságot felhalmozott, bizonytalan helyzetbe került légitársaság élére áprilisban nevezték ki a korábban pilótaként tevékenykedő Martin Gausst. A vezérigazgató novemberben rendkívüli felmondással fenyegette meg a Magyar Közforgalmi Pilóták Egyesülete (HUNALPA) négy vezetőjét. Indokként a HUNALPA júniusi sztrájkbejelentése szolgált, amelyet a bíróság novemberben jogellenesnek nyilvánított. A Martin Gauss által jegyzett, november 16-i keltezésű, lapunk birtokában lévő levél szerint „a munkáltató a jogellenes sztrájk szervezése miatt a lentiekben megnevezett vezető tisztségviselőkkel szemben rendkívüli felmondás kiszabását vette fontolóra. Nevek: Óvári Tamás, Kiss Kálmán, Ferenczi Zsolt, Szilvási Zoltán”.
A Schneller Domonkos által készített feljelentés szerint november 19-én Gauss tárgyalásra hívta a HUNALPA vezetőit, és leszögezte, hogy a rendkívüli felmondásokkal példát kíván statuálni. A vezérigazgató fenyegető hangot ütött meg, és arra kívánta rávenni a szakszervezeti vezetőket, egyezzenek bele a dolgozók bérének általános csökkentésébe. Ha ezt megteszik, nem kerül sor a bejelentett elbocsátásokra. Martin Gauss ultimátumot adott az érintett négy vezetőnek: ha a tárgyalás napján 17 óráig lemondanak szakszervezeti vezető beosztásukról, akkor elkerülhetik a rendkívüli felmondást. Schneller Domonkos szerint az ultimátum alkalmas lehetett arra, hogy az érintett szakszervezeti vezetők szabad akaratukkal ellentétes cselekvést hajtsanak végre – vagyis ne képviseljék a munkavállalók érdekeit.
A ferihegyi érdek-képviseleti szervezetek azonban nem hátráltak meg, mi több, kiterjesztették összefogásukat. A Malév, a Budapest Airport (BA) és a HungaroControl szakszervezetei együttesen követelték tegnap a kormánytól, hogy hozzák nyilvánosságra a Malév és a BA privatizációs szerződéseit, a magyar és az orosz kormány közötti megállapodások részleteit. Azt követelték, ismertessék a szakszervezetekkel, hogy milyen hosszú távú stratégiát dolgoztak ki a túlélésére, és hogy ne csak a választásokig tartsák életben a Malévot.
Halálra gázoltak egy gyalogost az autópályán Iváncsánál