Nem zár be a cigányiskola

Bezáratnák a kaposvári Pécsi Utcai Általános Iskolát a roma jogvédők, miután a bíróság elsőfokú ítéletében kimondta, hogy a kaposvári önkormányzat jogtalanul különíti el a cigány gyerekeket az intézményben. A helyzet azonban a felvételi körzethatárok átrajzolásával is orvosolható, ezért a polgármesternek esze ágában sincs lakatot tenni az iskolára.

2009. 12. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiába érzik magukat jól a Pécsi utcai iskolában a cigány gyerekek, és a szüleik is ragaszkodnak a kaposvári tanintézményhez, a roma jogvédők mégis bezáratnák az intézményt. Az iskolára már rásütötték a szégyenbélyeget, hiszen az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány által kezdeményezett perben a bíróság kimondta: törvényt sért az önkormányzat a Pécsi utcai iskolába járó cigány gyerekek elkülönítésével. A bíróság kötelezte az önkormányzatot, hogy a jogsértést hagyja abba, a jogvédők iskola bezárására vonatkozó keresetét ugyanakkor hatáskör hiányában elutasította.
Mohácsi Erzsébetnek, a jogvédő alapítvány elnökének a célja nem egyszerűen a roma szegregáció megszüntetése, hanem az ilyen bűnt akár egyszer is elkövető iskolák teljes felszámolása. Mohácsi a határozat kihirdetése után újságíróknak kijelentette: egy lépéssel közelebb kerültek az alapítvány céljához, ahhoz, hogy megszüntessék az iskolai szegregációt, és zárják be azokat az intézményeket, amelyekben a roma gyerekeket elkülönítve oktatják. Hozzátette: jogilag is védhetőbb és gazdaságilag is sokkal kifizetődőbb, ha az iskolát bezárják, és a gyerekeket integrálják a többi iskolába. Ez egyébként korábbi perek után így történt – jegyezte meg Mohácsi. A jogvédő kifejtette: a hivatalos statisztikai adatok szerint kilencvenhárom százalékban roma gyerekek járnak az intézménybe. Lapunk felvetésére, mely szerint a Pécsi utcai iskolában jól érzik magukat a cigány gyerekek, és a szüleik is ragaszkodnak a tanintézményhez, azt válaszolta: aki még nem próbálta meg, hogy milyen a másik iskola, az nem tudja, hogyan érezné magát egy integrált közösségben.
A nyilvános tárgyaláson a felperes jogvédő alapítvány részéről elhangzott: Kaposvár önkormányzata elvitatja több száz mélyszegénységben élő roma szülő és gyerek jogát ahhoz, hogy hozzáférhessenek az őket megillető minőségi oktatáshoz, megfosztva őket a továbbtanulás lehetőségétől. Az országos kompetenciamérésből kiderül: a többi kaposvári iskolához képest a Pécsi utcai iskolában a legmagasabb arányú a tanulmányok abbahagyása és a hiányzás, viszont a legalacsonyabb a továbbtanulók aránya. A tanintézményből legfeljebb szakiskolába juthat el néhány gyerek, az érettségit adó középiskola viszont szinte elérhetetlen. Ahelyett, hogy a tanintézményből sikeres roma gyerekek kerülnének ki, évről évre nő a funkcionális analfabéták száma.
A kaposvári önkormányzat oktatási igazgatója, Stickel Péter szerint azonban a város jóval többet nyújt a Pécsi utcai iskolának, mint a többi alapfokú tanintézménynek. Jól felkészült pedagógusokat, jó tanulási és oktatástechnikai feltételeket biztosít a cigány gyerekek felzárkóztatásának elősegítésére, és – szemben Mohácsi állításával – valamennyi gyerek számára lehetővé teszik a szabad iskolaválasztást, más kérdés, hogy ezzel a lehetőséggel igen kevés szülő él.
– Nem zárjuk be a cigányiskolát, bármennyi támadás is éri kívülről az önkormányzatot. Az intézményben színvonalas oktatás folyik, az iskola az oktatástechnikaieszköz-ellátottság tekintetében a város más iskoláinál jobb helyzetben van – jelentette ki Szita Károly polgármester, majd azt ajánlotta, kérdezzük meg a helyi kisebbségi önkormányzatot, szükségesnek tartja-e a Pécsi utcai tanintézmény fenntartását. Bogdán Imre, a kaposvári cigány kisebbségi önkormányzat elnöke Szita szavait támasztotta alá. A roma vezető leszögezte: nincs szegregáció, a Pécsi utcai tanintézmény minden jogszabályi és szakmai feltétel alapján megfelel az általános iskolákkal szembeni követelményeknek. Hozzátette: a szülők is ragaszkodnak hozzá, és egyetértenek az önkormányzatnak azzal az álláspontjával, hogy nem kerülhet lakat az iskolára. – Hogy az integráció érdekében „szét kellene szórni a gyerekeket a város többi iskolájába”? Ez óriási káoszt okozna – jelentette ki. Szerinte Kaposvár nagyvonalúan segíti a cigány fiatalok tanulását. Emlékeztetett, hogy tavasszal egymillió és karácsony előtt újabb egymillió forint ösztöndíjat adott át hetven roma fiatalnak. A legjobban tanuló általános iskolások havi kétezer, a középiskolások ötezer, a főiskolások és egyetemisták havi kilencezer forintot kaptak. – Ezt a várost vádolják a szegregáció fenntartásával? – tette fel a kérdést a cigány kisebbségi vezető.
– Sokkal bonyolultabb kérdés a szegregáció – állítja Reöthy Ferenc, a Kaposvári Táncsics Mihály Gimnázium igazgatója. Kérdésünkre, hogy a roma jogvédő alapítvány vagy a szülők véleménye kell, hogy döntő legyen, közölte: demokráciában a döntést azoknak kell meghozniuk, akikre az vonatkozik. Ha a szülők ragaszkodnak a cigány tanulók iskolájához, akkor azt el kell fogadni. – A mi gimnáziumunkban is több tehetséges cigány fiatal tanul. De azt ne kérdezze, hogy hány roma diákunk van, mert nem tartjuk számon tanulóink etnikai hovatartozását – fűzte hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.