Példaértékű bírósági döntés erdőirtásért

Több vádlottat börtönbüntetésre ítélt természetkárosítás bűntette miatt első fokon tegnap a Kiskunhalasi Városi Bíróság. Az elsőrendű vádlott nyolc, a másodrendű hét, a harmadrendű pedig három év börtönt kapott.

2009. 12. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nagy botrányt kavart kiskunsági erdőirtás ügyében összesen 51 vádlott ellen folyt per, az első- fokú ítélet másfél éves eljárás után tegnap született meg.
Sallay Sándor tanácsvezető bíró hosszasan indokolta a döntést. Eszerint egy fakitermeléssel foglalkozó család csaknem kétszáz hektár erdőt vásárolt meg strómanok nevére. A tulajdonosi jogokat azonban az első- és a másodrendű vádlott gyakorolta, ezért ők a közokirat-hamisítás bűntettét is elkövették. Az ingatlanok megvásárlása után a család rövid idő alatt kivágta és értékesítette a fákat, az ügy többi vádlottját ők fogadták fel a tarvágás elvégzésére. Az ítélet indoklása szerint a vádlottaknak az érintett területen fakivágási engedélyük nem volt.

*

A helyszínre érkező ellenőröknek az adásvételi szerződésben tulajdonosként szereplő strómanokat jelölték meg, akiket nem lehetett elérni. A bíró hangsúlyozta: a vádlottak magatartása kimerítette a környezetkárosítás és a természetkárosítás bűntettét, mert a földet, erdőt mint az élővilág részét károsították meg anyagi haszonszerzés miatt.
A család kilenc helyszínen végzett tarvágást, ezek egy része az úgynevezett Natura 2000-es, az Európai Unió által kijelölt védelem alá esett. Az itt végzett tarvágás után a terület emberi beavatkozással sem állítható helyre. A törvény a természetkárosítást kettőtől nyolc évig terjedő börtönnel rendeli büntetni. Ennél enyhébb büntetést kaphattak azok a vádlottak, akik „csak” környezetkárosítást követtek el, mert az érintett területek – nagy anyagi befektetéssel ugyan –, de emberi beavatkozással helyreállíthatók. A törvény szerint a környezetkárosítást öt évig terjedő szabadságvesztéssel lehet büntetheti.
A bíróság végül az elsőrendű vádlottat nyolc, a másodrendű vádlottat hét, a harmadrendű vádlottat pedig három év börtönbüntetésre ítélte. Azok a vádlottak, akik védett területen végezték a tarvágást, felfüggesztett börtönbüntetést kaptak, a többieket közmunkavégzésre ítélték. Azokra, akiknek korábban – egyéb bűncselekmény elkövetése miatt – jogerős felfüggesztett börtönbüntetésük volt, letöltendő börtönbüntetést szabott ki a bíróság. A negyed-, ötöd- és a hatodrendű vádlott szökésben van.
Az ügyész az első-, másod- és harmadrendű vádlottak és két másik vádlott esetében súlyosbításért fellebbezett, egy vádlottra pedig felfüggesztett börtönbüntetés helyett letöltendőt kért. Az érintettek védői felmentésért fellebbeztek. Az első- és másodrendű vádlottat az ítélethirdetés végén a rendőrök letartóztatták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.