Tudósokat várnak

Őssejtkutatásaihoz nyolc külföldön dolgozó kiváló magyar tudóst szeretne hazacsábítani a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma. A kutatók a Molmedrex-program keretében a genomikával, DNS-károsodások miatt kialakuló elváltozásokkal, gyógyszermolekulák vizsgálatával foglalkozó Molekuláris Medicina Kutatóközpont munkájába kapcsolódnak be, legalább két évre.

2009. 12. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tudományos attasék tájékoztatása szerint legalább ezer olyan kiváló képességű magyar természettudós dolgozik a világ különböző kutatóintézeteiben, egyetemein, akik felkészültségük és tapasztalataik okán érdemben elő tudnák segíteni a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Molekuláris Medicina Kutatóközpontjában folyó kutatásokat. Közülük szeretnének négy fiatalabb és négy idősebb kollégát megnyerni az úgynevezett Molmedrex-programnak. Erre minden esély meg is van, mert az EU 7. keretprogramja egymillió euróval – mintegy 270 millió forinttal – támogatja a programot. Ebből két-két és fél évig képesek lesznek versenyképes fizetést adni a hazatérő tudósoknak, illetve be tudják szerezni a kutatáshoz szükséges műszereket. A Molmedrexet, aminek az is a célja, hogy erősítse a debreceni tudományos műhely regionális szerepét, a német rákkutató központtal és az Európai Molekuláris Biológiai Laboratórium kutatóival közösen valósítják meg. A fejlesztésekkel szeretnék alkalmassá tenni a Molekuláris Medicina Kutatóközpontot arra is, hogy a Magyar Tudományos Akadémia saját kutatóbázisaként ismerhesse el a debreceni műhelyt – tudtuk meg a központot vezető Nagy László professzortól.
A professzor a genomikával – vagyis ez emberi szervezet teljes génállományával – foglalkozó
teamet vezeti. Azt vizsgálják, milyen fehérjék felelnek a sejtekben, köztük az őssejtekben található egyes gének bekapcsolásáért, hogyan aktivizálódnak ezek a fehérjék. Génállapotok elválasztásával, DNS-károsodás kiváltotta kóros folyamatokkal foglalkoznak, például a skizofréniát jelző molekulával is. A csoport rendelkezik génlapocska-leolvasóval, ennek segítségével olyan információt szolgáltatnak a vizsgált páciensről, ami alapján személyre szabottan állítható be a neki szükséges terápia.
Az EU-támogatásból több nagy értékű műszert is be tudnak szerezni. Egyebek mellett egy olyan fénymikroszkópot, aminek felbontása tízszer nagyobb, mint a jelenleg használt készüléké – tájékoztatott Vámos György tudományos főmunkatárs. E csaknem százmillió forint értékű szupermikroszkóp segítségével már a nagyobb termetű molekulák is láthatók lesznek az élő sejtben. A Molmedrex-program keretében gyógyításban alkalmazható molekulák tömegét kívánják bevizsgálni, ezért egyszerre több gyógyszerjelölt molekula vizsgálatát lehetővé tévő rendszereket alkalmaznak. A támogatásból egy gyógyszerjelölt molekulák robotizált vizsgálatára alkalmas műszert is szeretnének vásárolni. E húszmillió forintos berendezés képes érzékelni, hogy a vizsgált molekula hogyan hat a sejtcsatornára: kinyitja, becsukja a csatornát, vagy módosítja működését – tudtuk meg Virág László professzortól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.