A tudományos attasék tájékoztatása szerint legalább ezer olyan kiváló képességű magyar természettudós dolgozik a világ különböző kutatóintézeteiben, egyetemein, akik felkészültségük és tapasztalataik okán érdemben elő tudnák segíteni a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Molekuláris Medicina Kutatóközpontjában folyó kutatásokat. Közülük szeretnének négy fiatalabb és négy idősebb kollégát megnyerni az úgynevezett Molmedrex-programnak. Erre minden esély meg is van, mert az EU 7. keretprogramja egymillió euróval – mintegy 270 millió forinttal – támogatja a programot. Ebből két-két és fél évig képesek lesznek versenyképes fizetést adni a hazatérő tudósoknak, illetve be tudják szerezni a kutatáshoz szükséges műszereket. A Molmedrexet, aminek az is a célja, hogy erősítse a debreceni tudományos műhely regionális szerepét, a német rákkutató központtal és az Európai Molekuláris Biológiai Laboratórium kutatóival közösen valósítják meg. A fejlesztésekkel szeretnék alkalmassá tenni a Molekuláris Medicina Kutatóközpontot arra is, hogy a Magyar Tudományos Akadémia saját kutatóbázisaként ismerhesse el a debreceni műhelyt – tudtuk meg a központot vezető Nagy László professzortól.
A professzor a genomikával – vagyis ez emberi szervezet teljes génállományával – foglalkozó
teamet vezeti. Azt vizsgálják, milyen fehérjék felelnek a sejtekben, köztük az őssejtekben található egyes gének bekapcsolásáért, hogyan aktivizálódnak ezek a fehérjék. Génállapotok elválasztásával, DNS-károsodás kiváltotta kóros folyamatokkal foglalkoznak, például a skizofréniát jelző molekulával is. A csoport rendelkezik génlapocska-leolvasóval, ennek segítségével olyan információt szolgáltatnak a vizsgált páciensről, ami alapján személyre szabottan állítható be a neki szükséges terápia.
Az EU-támogatásból több nagy értékű műszert is be tudnak szerezni. Egyebek mellett egy olyan fénymikroszkópot, aminek felbontása tízszer nagyobb, mint a jelenleg használt készüléké – tájékoztatott Vámos György tudományos főmunkatárs. E csaknem százmillió forint értékű szupermikroszkóp segítségével már a nagyobb termetű molekulák is láthatók lesznek az élő sejtben. A Molmedrex-program keretében gyógyításban alkalmazható molekulák tömegét kívánják bevizsgálni, ezért egyszerre több gyógyszerjelölt molekula vizsgálatát lehetővé tévő rendszereket alkalmaznak. A támogatásból egy gyógyszerjelölt molekulák robotizált vizsgálatára alkalmas műszert is szeretnének vásárolni. E húszmillió forintos berendezés képes érzékelni, hogy a vizsgált molekula hogyan hat a sejtcsatornára: kinyitja, becsukja a csatornát, vagy módosítja működését – tudtuk meg Virág László professzortól.
Több fa is az útra vagy házakra dőlt Veszprém vármegyében