Vissza a gazdáknak!

A délnyugat-balatoni térség Fidesz–KDNP-s országgyűlési képviselője szerint vissza kell vásárolni a Henkell-cégcsoporthoz tartozó Törley Pezsgőpincészet Kft.-től, és a szőlőtermelők kezébe kell adni a Balatonboglári Borgazdaságot (BB). Móring József Attila kezdeményezése megosztotta a környék borászait, de a legtöbben látnának fantáziát egy nyugati típusú szövetkezetben. A vásárláshoz azonban eladó is kell, márpedig Kemendy László, a Törley Kft. ügyvezetője kijelentette: a BB eladása szóba sem jöhet.

2009. 12. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem először kezdeményezik a dél-balatoni borászok az idehaza és külföldön is jól csengő nevű Balatonboglári Borgazdaság (BB) tulajdonváltását. Néhány napja Móring József Attila, a boglári térség parlamenti képviselője vetette fel a BB visszavásárlását, de mint megtudtuk, korábban az MSZP-s Suchman Tamás is felajánlotta: mindent megtesz, ha ez ügyben a közbenjárását kérik. Móring József Attila lapunknak úgy fogalmazott: lehetőséget kell adni azoknak a gazdáknak, akik most a lehetetlennel küzdenek.
– Miután a BB-t leépítették és lerabolták, a Horn-kormány idején áron alul adták el – emlékeztetett a képviselő.
– Soha sem az államon múlt, hogy nem került a helyi szőlőtermelők tulajdonába a borgazdaság. Ha kérik, én mindent megteszek. Megjegyzem, már háromszor történt kísérlet a tulajdonváltásra, de egyszer sem érkezett ajánlat a pezsgő alapanyagának helyben gyártására. A termelői tulajdonba vételhez alulról történő kezdeményezés, elszántság és közös akarat kell – mondta lapunknak Suchman Tamás.
Gombos Sándor agrármérnök, a Balatonlelle melletti Látrány községben gazdálkodó borász szerint a világon mindenütt a termelők kezében van a borfeldolgozás. – Biztos piacot jelentene számunkra egy nyugat-európai mintájú gazdasági társaság vagy pinceszövetkezeti forma. Ne menjünk messzire francia vagy spanyol példáért, elég, ha „átlépünk” a szomszédos Ausztriába – ajánlja a látrányi gazdálkodó. Majd elpanaszolta: gyalázatos dolog a szőlőfelvásárlás jelenlegi gyakorlata, a termelők kiszolgáltatottak, elég csak arra gondolni, hogy a kilónként harmincegy forintból felvásárolt szőlőből készül a bor.
Balatonlelle hegybírója, Buzássy László úgy látja, nincs sok realitása a már jó ideje lefejezett BB visszavételének, de szerinte is biztos hátteret jelentene számukra egy, a gazdálkodók kezébe került feldolgozó cég. Bodó Gyula, a BB legnagyobb pincészetének volt vezetője szerint késő a bánkódás a boglári gazdaságért, mert a piac jó részét már elvitték. – Fénykorában ezerháromszáz embernek adott munkát a borkombinát, ma ötvenen dolgoznak ott – mondja Balatonboglár polgármestere. Kovács Miklós emlékeztetett: Gráf József agrárminiszter készséggel állna a tulajdonváltás és egy kizárólag alulról szerveződő pinceszövetkezet-alakítás mögé.
A Törley Pezsgőpincészet Kft. ügyvezetője Somogyi Hírlap hírportálján „üzent” Móring József Attilának. Kemendy László leszögezte: „A BB nem eladó, az eladáshoz az eladó akarata is kell. Ez nem lehet téma, mert a BB eladása fel sem merült a cégcsoporton belül.” Az ügyvezető egyebek mellett arra emlékeztet, hogy a Törley jogelődje a borvidék területének egyharmadára, több mint ezer hektárra kötött tízéves, 2012 végéig érvényes szőlőfelvásárlási szerződést, garantált árakat és úgynevezett védőárat határozott meg.
– Kemendy Lászlótól természetesen nem várható el, hogy örüljön az ötletünknek. Ettől függetlenül nekünk az a feladatunk, hogy minden olyan lehetőséget számba vegyünk, és megvizsgáljunk, ami biztonságot jelent a gazdálkodók számára, és megállítja az ültetvények kivágását – reagált a Törley Pezsgőpincészet vezetőjének üzenetére Móring József Attila.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.