Nem először kezdeményezik a dél-balatoni borászok az idehaza és külföldön is jól csengő nevű Balatonboglári Borgazdaság (BB) tulajdonváltását. Néhány napja Móring József Attila, a boglári térség parlamenti képviselője vetette fel a BB visszavásárlását, de mint megtudtuk, korábban az MSZP-s Suchman Tamás is felajánlotta: mindent megtesz, ha ez ügyben a közbenjárását kérik. Móring József Attila lapunknak úgy fogalmazott: lehetőséget kell adni azoknak a gazdáknak, akik most a lehetetlennel küzdenek.
– Miután a BB-t leépítették és lerabolták, a Horn-kormány idején áron alul adták el – emlékeztetett a képviselő.
– Soha sem az államon múlt, hogy nem került a helyi szőlőtermelők tulajdonába a borgazdaság. Ha kérik, én mindent megteszek. Megjegyzem, már háromszor történt kísérlet a tulajdonváltásra, de egyszer sem érkezett ajánlat a pezsgő alapanyagának helyben gyártására. A termelői tulajdonba vételhez alulról történő kezdeményezés, elszántság és közös akarat kell – mondta lapunknak Suchman Tamás.
Gombos Sándor agrármérnök, a Balatonlelle melletti Látrány községben gazdálkodó borász szerint a világon mindenütt a termelők kezében van a borfeldolgozás. – Biztos piacot jelentene számunkra egy nyugat-európai mintájú gazdasági társaság vagy pinceszövetkezeti forma. Ne menjünk messzire francia vagy spanyol példáért, elég, ha „átlépünk” a szomszédos Ausztriába – ajánlja a látrányi gazdálkodó. Majd elpanaszolta: gyalázatos dolog a szőlőfelvásárlás jelenlegi gyakorlata, a termelők kiszolgáltatottak, elég csak arra gondolni, hogy a kilónként harmincegy forintból felvásárolt szőlőből készül a bor.
Balatonlelle hegybírója, Buzássy László úgy látja, nincs sok realitása a már jó ideje lefejezett BB visszavételének, de szerinte is biztos hátteret jelentene számukra egy, a gazdálkodók kezébe került feldolgozó cég. Bodó Gyula, a BB legnagyobb pincészetének volt vezetője szerint késő a bánkódás a boglári gazdaságért, mert a piac jó részét már elvitték. – Fénykorában ezerháromszáz embernek adott munkát a borkombinát, ma ötvenen dolgoznak ott – mondja Balatonboglár polgármestere. Kovács Miklós emlékeztetett: Gráf József agrárminiszter készséggel állna a tulajdonváltás és egy kizárólag alulról szerveződő pinceszövetkezet-alakítás mögé.
A Törley Pezsgőpincészet Kft. ügyvezetője Somogyi Hírlap hírportálján „üzent” Móring József Attilának. Kemendy László leszögezte: „A BB nem eladó, az eladáshoz az eladó akarata is kell. Ez nem lehet téma, mert a BB eladása fel sem merült a cégcsoporton belül.” Az ügyvezető egyebek mellett arra emlékeztet, hogy a Törley jogelődje a borvidék területének egyharmadára, több mint ezer hektárra kötött tízéves, 2012 végéig érvényes szőlőfelvásárlási szerződést, garantált árakat és úgynevezett védőárat határozott meg.
– Kemendy Lászlótól természetesen nem várható el, hogy örüljön az ötletünknek. Ettől függetlenül nekünk az a feladatunk, hogy minden olyan lehetőséget számba vegyünk, és megvizsgáljunk, ami biztonságot jelent a gazdálkodók számára, és megállítja az ültetvények kivágását – reagált a Törley Pezsgőpincészet vezetőjének üzenetére Móring József Attila.
Újabb helyszínről dobatta ki Magyar Péter a testőreivel a HírTV stábját