Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal felmérése szerint hatmilliárd forintos viharkárt szenvedtek el az ültetvények tavaly. A június 6-i jégverés elsősorban a zöldség- és gyümölcskultúrákat érintette. A károk enyhítésére a termelők befizetéseiből egy alapot hoztak létre. A kormányzat azt ígérte, hogy legalább annyi pénzzel járul hozzá a károk enyhítéséhez, mint amennyit az alapba a gazdálkodók beletettek. Rácz Imre, a balkányi gazdakör elnöke ennek kapcsán közölte, a kormányzat még mindig nem teljesítette befizetési kötelezettségét, ami azt jelenti, hogy az alapba csak az a 4,4 milliárd forint folyt be, amit a gazdák átutaltak. Ám még ez a forrás sem szolgálhat a kisebb termelők problémáinak rendezéséhez, a teljes összeget a nagy mezőgazdasági vállalkozások kapták meg. Mivel a kárenyhítési alap jelenleg üres, a tárca azzal próbálja húzni az időt, hogy adminisztratív akadályokra hivatkozva újabb és újabb papírok beadására kényszeríti a termelőket. Az áldatlan helyzet megoldása érdekében fordultak Gráf Józsefhez a szabol-csiak, levelükben az alap feltöltését és a kifizetéseket lassító utóellenőrzési rendszer felülvizsgálatát kérték – tájékoztatott Rácz Imre.
– Teljesen egyértelmű, hogy az a kárenyhítési rendszer, amelyik arra lett volna hivatott, hogy a gazdaság méretétől függetlenül biztosításként működjön, megbukott. A kormány megint nem tartotta be az ígéretét, megint hazudott – jelentette ki tegnap Budai Gyula, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek (Magosz) szövetségi igazgatója. Hozzátette: az agrártárca a szabolcsi termelőket magukra hagyta, amikor az általa megígért összeget nem fizette be az alapba, így most az a veszély fenyeget, hogy a termelők még a következő gazdálkodási év elkezdéséhez sem rendelkeznek a szükséges anyagi forrásokkal.
Budai arra emlékeztetett, hogy a megyei mezőgazdasági szakigazgatási hivatal még októberben meghatározta: az alma esetében 39 forintos kilónkénti átlagárral és hektáronként 141 mázsa termés kiesésével lehet számolni. A Magosz már ezt követően jelezte az agrárminiszternek, hogy a termelők által befizetett összeg nem lesz elegendő az aszály- és a jégkár teljes körű rendezésére. A tárca ekkor azt ígérte, a károk egy részét decemberre mindenképpen megtérítik, ez azonban csak a nagyobb gazdaságok esetében történt meg. A szövetségi igazgató azt is szóvá tette, hogy a közel 3500 szabolcsi termelőnek mindössze húsz százalékánál végezték el a kárfelmérést.
Így néz ki, ha Magyar Péter úgy gondolja, bármilyen nőt megkaphat