Bajnai kollégája volt a BA jogi igazgatója

Aprópénznek nevezhető az a korrupciós összeg, amely miatt a napokban őrizetbe vették Rényi-Vámos Krisztinát, a Budapest Airport jogi igazgatóját ahhoz a csaknem ötmilliárdos, 2005-ben nyilvánosságra került, és végül legfelső szinten leállított ingatlanmutyihoz képest, amiben ugyancsak szerepet vállalt. Bár a hatóságok figyelték, s már nyáron tetten érhették volna, Rényi-Vámos mostanáig védett személy volt Ferihegyen.

2010. 01. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sziebert György, a BKV azóta rendkívüli felmondással elbocsátott jogi igazgatója június 9-én, a Városligeti-tó közelében, egy étteremben egymillió forintot adott át Rényi-Vámos Krisztinának, a Budapest Airport jogi igazgatójának – tartalmazza a lapunk birtokába került, hatósági eredetű dokumentum. A fenti eseményről a szervek értesültek, és Sziebert György december 4-i őrizetbe vételekor egy olyan cselekménysorozatot akasztottak meg, amely már többször lejátszódott a nyomozók szeme láttára. A Rényi-Vámos Krisztina által szervezett ügyletek során a jogtalan előnyökhöz juttatott üzleti partnerek kenőpénzt küldtek informális csatornákon Szieberthez, aki Rényinek adta tovább a pénzt.
A két gyanúsított ellen gazdálkodó szervezet önálló intézkedésre jogosult dolgozója által kötelességszegéssel, bűnszövetségben elkövetett vesztegetés bűntette miatt a 29023-120/2009 Bü. ügyszámon indult eljárás. Az ügyben a Repülőtéri Rendőr Igazgatóság (RRI) nyomoz. Ezt azért fontos leszögezni, mert a vesztegetési ügy a közvélemény szemében Sziebert György legutóbbi állása miatt a sokadik BKV-botránynak tűnik, holott a központi szereplő nem más, mint a BA jogi igazgatója.
Az igazi kérdés valójában az, hogy miként maradhatott meg állásában Rényi-Vámos Krisztina azok után, hogy kiemelt szerepet játszott 2005-ben. Az akkor még privatizáció előtt álló BA Hárskuti János vezetésével új cargobázist kívánt létrehozni. A BA azonban úgy próbált egy húszhektáros vecsési telekhez hozzájutni, hogy az átlagos környékbeli telekár sokszorosáért vette volna meg a telket tulajdonló Airport Cargo Development (ACD) Kft.-től. Bár az üzletet utóbb megsemmisítették, a BA nem nevesített vezetői elkövették a hűtlen kezelés kísérletét – állította ügyészségi feljelentésében Schneller Domonkos, a Fidesz fővárosi képviselője. Az ellenzéki politikus – mint arról lapunk korábban beszámolt – ismeretlen tettes ellen tett feljelentést. A dokumentum rámutat, hogy jelentős volt az eltérés a korabeli átlagos ingatlanárak és az ACD Kft. által képviselt érték között: míg a telek az apportjának idején 600 millió forintot ért, a BA már 4,7 milliárdot adott volna érte. Ennek fényében különösen érdekes a szerződésnek az a pontja, amely szerint a felek előre lemondtak „a szerződés feltűnő értékaránytalanság címén való megtámadásának jogáról”. A feljelentésben Schneller Domonkos ezzel kapcsolatban rámutatott, hogy ha a társaság jogi igazgatója a szakma szabályai szerint járt volna el, az ilyen rendelkezések mellett kötelessége lett volna jelezni szakmai kifogásait, ám ezt elmulasztotta megtenni. Az is figyelemre méltó, hogy bár a tulajdonost képviselő ÁPV Rt. vezérigazgatója levélben utasította a BA vezetését, hogy „tartózkodjon mindennemű ingatlan-adásvételi ügylettől, szerződéskötéstől, illetve bármilyen kötelezettség vállalásától”, a szerződést mégis aláírták. Schneller szerint míg a BA vezérigazgatójának volt mérlegelési lehetősége, Rényi-Vámos Krisztina jogi igazgatónak kötelessége lett volna felhívni a BA döntéshozójának figyelmét az ÁPV Rt. és a BA közti felelősségi rendszerre. A szerződést végül a pénzügyminiszter közbelépésére bontották fel.
Figyelemre méltó körülmény az is, hogy Rényi 2005 végétől 2006-ig együtt dolgozott Bajnai Gordonnal, aki elnök, illetve Farkas Ádámmal – jelenleg a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elnöke – alelnök volt a Budapest Airportnál.
Emlékeztetőül: az RRI hónapok óta tartó nyomozása eredményeként december 4-én tetten érte Sziebert Györgyöt, a BKV jogi igazgatóját, amint egy óbudai bevásárlóközpont mélygarázsában több mint tízmillió forint kenőpénzt vett át a cégével szerződésben álló társaság munkatársától. Arra is fény derült, hogy Rényi-Vámos Krisztina, összejátszva korábbi beosztottjával, Szieberttel, a BA-val szerződésben álló ügyvédi irodáknak teljesítés címén kifizetett összeg jelentős részét jogtalan előny formájában visszakapta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.