Béremelés kell a katonáknak

Elengedhetetlen a katonáknál és a rendőröknél egy tisztességes béremelés 2011-ben – jelentette ki lapunknak Csampa Zsolt, a parlament honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes tagja. A képviselővel annak kapcsán beszélgettünk, hogy nemrég Afganisztánban járt, ahol meglátogatta a magyar missziót. Tapasztalatai szerint a katonáink megállják a helyüket az ázsiai országban, de a felszerelésük még mindig fejlesztésre szorul.

2010. 01. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közelmúltban Afganisztánban járt azzal a delegációval, amely meglátogatta a magyar tartományi újjáépítési csoportunkat. Mit tapasztalt, mindenki megállja a helyét?
– Határozottan állíthatom, hogy az eddigi tapasztalatok alapján a magyar katona mindenhol megállja a helyét. Ezt alátámasztották Afganisztánban a katonai vezetők is, a magyarok tevékenységét felügyelő német parancsnok is kiemelte a katonáink tevékenységét a tartományi újjáépítési csoportban (PRT) éppúgy, mint a kiképző, összekötő alakulatunkban (OMLT) és az egyéni beosztásokban.
– Arra gondoltam, hogy milyen a hangulat a táborban most, amikor közelednek a parlamenti választások, amely jelentősen megnöveli a jelenlétük kockázatát?
– Afganisztánban kétségtelenül romlott a biztonsági helyzet, és ez érezteti a hatását az északi térségben is, ahol a magyarok többsége szolgál. A kockázatok megnőttek már az elnökválasztás miatt is, idén azonban tovább nőnek a parlamenti választás miatt, amelynek biztonságos lebonyolítása többek között a missziós katonák feladata. A választás éve azt jelenti, hogy egyre gyakrabban kimutatható a tálib ellenállás jelenléte az egész országban, így az északi régióban is sűrűbbek a támadások.
– Megvan a katonáinknak minden felszerelésük ahhoz, hogy hatékonyan ellenállhassanak ezeknek a támadásoknak?
– A magyar katonák meg tudják védeni magukat a jelenlegi felkészültségükkel. Az egyéni felszerelések persze bővíthetők, és bővíteni is kell ezeket, hiszen ez alapvető követelmény a misszióknál. Sajnos vannak olyan képességek, amelyek hiányoznak az afganisztáni katonáinknak. Csak nyomokban rendelkeznek például éjjellátó készülékekkel, pedig ezeknek a műveleti területen igen nagy hasznát vennék. Fejleszteni kell a pilóta nélküli felderítő és a tűzszerész képességet is. A harci járművek és a gépjárművek viszont már elérik a megfelelő színvonalat.
– Ha már a tűzszerészeknél tartunk… Komoly fejlesztések, a kiképzés korszerűsítése akkor indult meg ezeknél az egységeknél, amikor egymás után két tűzszerészünk halt meg út menti bombák miatt Afganisztánban. Az egyikük édesapja most perli a szaktárcát, mert állítása szerint megalázóan kevés kárenyhítést kapott a fia hősi halálát követően.
– Erről egyelőre csak annyit tudok mondani, hogy egy következő kormánynak biztosan felül kell vizsgálnia a magyar honvédség jogállásáról szóló törvényt, amely ezt a kérdést szabályozza. Sőt, maga a honvédelmi törvény is felülvizsgálatra szorul. Nem érezhetik úgy egy külszolgálatban elhunyt katona hozzátartozói, hogy cserben- hagyták őket.
– Információink szerint egyre kevesebben jelentkeznek önként a missziókba, főként Afganisztánba. Minek köszönhető ez?
– A hivatásos állománynál valóban az vált jellemzővé, hogy nem önként mennek misszióba, hanem parancsra. Az alacsony motiváció miatt van olyan alezredes, ezredes, aki kétszer-háromszor is volt parancsnok külszolgálaton, miközben más tisztek itthon maradnak, pedig megvan a képességük egy missziós alakulat vezetésére. A főtiszteknek a véleményünk szerint egyformán ki kellene venniük a részüket ezekből a feladatokból. A szerződéseseknél más a helyzet, náluk megvan a szándék a külföldi szolgálatra, hiszen a fizetésükhöz képest nem rossz pénzt kaphatnak egy féléves misszióért.
– Mihez képest? Egy magyar katona egy–másfél millió forintot keres a külszolgálaton fél év alatt, miközben kockára teszi az életét. Egy német társa háromszor ennyi pénzt kap ugyanazért a feladatért.
– A magyarországi gazdasági helyzet egyelőre ennyit enged, de tudjuk, hogy ezen változtatni kell. A magyar katonának nem szabad megalázó helyzetbe kerülnie külföldön. Sajnos ez már a kilencvenes évek óta így megy. A külföldön szolgálatot teljesítő katonáknak sok esetben még arra sincs pénze, hogy visszahívja a kantinban a külföldi társát. Tisztességes béremelést legutóbb az Orbán-kormány idején kaptak a magyar katonák. A 2010-es költségvetés a következő kormány kezét is megköti, de 2011-ben elengedhetetlen lesz a katonák és a rendőrök bérének normális rendezése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.