Bűncselekmények gyanúja a HM-nél

2010. 01. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A HM mossa kezeit. A HM-nek nincs rálátása vagy befolyása arra, hogy a Szociális és Érdekvédelmi Csoport milyen cégektől kért és kapott támogatást a karácsonyi csomagok összeállításához, a civil szervezet teljes mértékben saját hatáskörben végzi az adományok gyűjtését és kiosztását – adta hírül tegnap a HM az MTI-n keresztül is. A tárca ezzel arra reagált, hogy megírtuk: a hozzánk érkezett panaszok szerint lejárt szavatosságú gyógy- és kozmetikai készítményeket osztottak a nyugállományú katonák és özvegyeik egy részének a fővárosi Petőfi laktanyában. A tárca közölte: magyarázatot vár az ügyben a civil szervezettől, és ha igazak az információink, akkor elítéli az esetet.


Több tíz milliós anyagi visszaélés miatt nyomoz a katonai ügyészség a honvédségnél – értesült lapunk. Úgy tudjuk, a gyanú szerint a külföldi NATO-beosztásokban dolgozó katonák ellátásáért, beilleszkedéséért felelős nemzeti támogató csoportnál történtek bűncselekmények. Egyebek között olyan sikkasztás gyanúja is felmerült, amellyel megcsapolhatták a külföldön, NATO-beosztásokban szolgáló katonáknak járó forrásokat. A nemzeti támogató csoportok a Honvédelmi Minisztérium Fejlesztési és Logisztikai Ügynökségének (HM FLÜ) Nemzetközi és Szolgáltatási Igazgatósága irányítása alatt tevékenykednek azon államokban, ahol magyar katonák teljesítenek szolgálatot NATO-beosztásokban. Ha bebizonyosodik, hogy e szervezeti egységeknél súlyos bűncselekményeket követtek el, az igazgatóság, sőt a HM FLÜ vezetője is felelősségre vonható. Forrásaink szerint azonban az is előfordulhat, hogy csak „kis halak kerülnek hálóba”, vagyis a törvénytelenségeket elkövető tiszthelyetteseken verik el a port.
Ezt támaszthatja alá az is, hogy a tárca annyit közölt: a HM FLÜ feljelentést tett S. I. és F. M. tiszthelyettesek ellen a Budapesti Katonai Ügyészségen különböző, a büntető törvénykönyvbe ütköző cselekmények gyanúja miatt, és az ügyben az ügyészség nyomoz. Ám amikor arról érdeklődtünk, milyen következménye volt a honvédségnél az ügynek, jelezték: fegyelemsértés esetén az elöljáró parancsnoknak – ez esetben a HM FLÜ vezérigazgatójának – két lehetősége van: fegyelmi eljárást kezdeményez, vagy feljelentést tesz a katonai ügyészségen.
A HM FLÜ vezérigazgatója pedig úgy ítélte meg, „az eset valószínűsíthető súlyossága túlnyúlik egy fegyelmi eljárás keretein”, ezért S. I és F. M. ellen feljelentést tett. Tekintettel arra, hogy a Budapesti Katonai Ügyészség csak akkor vizsgálódhat, ha az érintettek a Magyar Honvédség, illetve a HM hivatásos, szerződéses állományának katonái, S. I. és F. M. az ügyészség vizsgálatának befejezéséig a honvédség állományában maradnak. Az ügyészségi vizsgálat lezárulta után azonban további fegyelmi intézkedést tehetnek, ha a vádhatósági döntés azt indokolja – áll a HM válaszaiban. Információink szerint viszont számos alkalommal – például az újpesti bombamerényletet tervező tűzszerész katona esetében – úgynevezett méltatlansági eljárással még a jogerős bírósági, illetve ügyészségi döntés előtt elbocsátottak katonákat a honvédségtől. Az egyik gyanúsított ráadásul információink szerint az ellene elindított nyomozás ellenére sokáig ugyanabban a beosztásban is dolgozott, mint a bűncselekmények feltételezett elkövetése idején.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.