A dísztárgyak nagy részét a HM Logisztikai és Fejlesztési Ügynöksége (HM LFÜ) szerezte be. A szerződések nagy részén pedig megbízóként az ügynökségnek az a Nemzetközi és Szolgáltatási Igazgatósága szerepel, amelynél jelenleg nyomozás folyik sikkasztás gyanújával, mert a külföldön szolgáló magyar NATO-katonák költségeire szánt forrásokat az úgynevezett nemzeti támogatócsoportok egyes tagjai megcsapolhatták.
Rendeltek egy keretszerződésben például három-négy ezer forintos hollóházi porcelán bonboniereket, szendvicses- és teáskészleteket bruttó 8,970 millió forintért a reprezentatív célokat szolgáló budapesti Hadik Hotel számára.
Ugyanekkora összegért, vagyis közel kilencmillió forintért írtak alá szerződést értékes Zsolnay vázák megvásárlására is, illetve a szintén világhírű pécsi manufaktúra műhelyeiből származó gyertyatartók, kupicakészletek, kompótos-, süteményesedények, kávéscsészék megvételére.
*
A termékek egyediségét jelzi, hogy a HM által megrendelt Zsolnay edényekből egy hamutartó is több mint 4500 forintba kerül, de vannak ötvenezer forintos készletek is. Különleges protokollcélokat szolgálhatott az a csomag, amelyben a HM FLÜ 1848-as és az utáni honvéd katonák modelljeit rendelte meg díszdobozokban, darabonként 30-40 ezres bruttó áron, illetve különféle bronz kisplasztikákat szerzett be, egyenként 3-4000 forintért. A keretszerződést 12,72 millió forint értékben írták alá egy magáncéggel.
A HM 2008-ban beszerzett egy névtáblakészítő gépet is, amelyért 9,6 millió forintot kellett kifizetni az adófizetők pénzéből. Abba pedig belegondolni is nehéz, miért volt szükséges a HM-nek a beszerzésekkel foglalkozó ügynökségén keresztül megrendelni 900 darab „titkosított bértasakot”, amelyeknek még a vásárlási ára is minősített adatnak számít.
Nem rendhagyó eset, hogy a HM reprezentatív célokra nagy értékű dísztárgyakra költi a költségvetési forrásait. Megírtuk, a tárca 2006-ban mintegy húszmillió forintért vásárolt kristálypoharakat, porcelán tálalóedényeket és népi iparművészeti tárgyakat. Ezek a HM Nemzetközi Rendezvényszervező Hivatalához kerültek. A HM akkori közlése szerint az ajándéktárgyakat protokolláris célból vették, és azokat két év alatt használták fel. Három évvel ezelőtt azonban üzleti titokra hivatkozva nem nyilatkoztak a beszerzett áru mennyiségéről, illetve áráról.
A HM későbbre ígért választ arra, hogy mi indokolta 2008-ban újabb értékes porcelánok és dísztárgyak beszerzését.