Halálra ítélt árvízvédelmi központ

Miközben a nemzeti éghajlat-változási stratégia szerint a következő évtizedekben a szélsőséges időjárási események, többek között a hirtelen lezúduló esőzések és az emiatt kialakuló árvizek és belvizek egyre nagyobb veszélyt jelentenek majd, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium kivérezteti az árvíz- és belvízvédelmi központi szervezetet. Csaknem ötven ember reménykedik abban, hogy több évtizedes munkaviszonnyal a háta mögött nem kerül üres zsebbel az utcára.

2010. 01. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfőn hagyta el az Árvíz- és Belvízvédelmi Központi Szervezet (ÁBKSZ) kikötőjét az utolsó előtti jégtörő hajó, ezzel a korábban kilencdarabos vízijármű-park csaknem megszűnt létezni. A társaság Szabadkikötő úti központi irodája ma szinte kong az ürességtől, mert míg a szervezet elődjénél egykoron több mint 350 fő dolgozott, ma már csak negyvenöt ember tevékenykedik a cég kötelékében. Rózsa Ferenc, a szervezet árvízvédelmi, belvízvédelmi és környezetbiztonsági divíziójának vezetője az irodájában fogad minket, és bár lenne oka a dicsekvésre – a szervezetnek nincs olyan dolgozója, akinek a munkáját ne ismerték volna el kitüntetéssel –, mégis panaszkodni kénytelen.
– Közel három éve, 2007-ben úgy határoztak, hogy a szervezetet végelszámolással megszüntetik, tevékenységeit pedig áttelepítik a 12 vízügyi igazgatósághoz. Akkor kormányrendelet született erről, amit később visszavontak, és azóta sem értek a folyamat végére – mondja el Rózsa Ferenc, aki szerint fel lehet hozni ugyan racionális indokot a decentralizáció és a szervezet felszámolása mellett, de a több évtizede itt dolgozó emberekről mindenképpen gondoskodni kell. A helyzet ugyanis az, hogy a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVVM) elhatározta a szervezet megszüntetését, elvonta a tevékenységeit, és elvette az eszközparkját, de a dolgozók sorsával nem foglalkozott. Ráadásul 2008 óta – ekkor kerültek át a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-hez –, már nem a KVVM a tulajdonos, de a szakmai irányítás továbbra is a tárcánál van. Rózsa Ferenc tájékoztatása szerint korábban arról volt szó, hogy a minisztérium legalább húsz fő foglalkoztatásáról vagy végkielégítéséről gondoskodik, de úgy tűnik, egyelőre ez is csak ígéret maradt.
Pedig a szervezet működésére talán soha nem volt akkora szükség, mint amekkora a következő évtizedekben lesz. A nemzeti éghajlat-változási stratégia szerint a jövőben a szélsőséges időjárási események, többek között a hirtelen lezúduló esőzések és az emiatt kialakuló árvizek és belvizek egyre nagyobb veszélyt jelentenek. Nemcsak a nagyobb és közepes folyókon nő az árvizek kialakulásának kockázata, hanem a gyakoribbá váló záporok miatt a hegy- és dombvidéki kis vízfolyásokon is – áll a 2008–2025 közötti időszakra készült stratégiában.
Közben a társaság óriási pénzügyi nehézségekkel küszködik. Az állami feladatokhoz minden évben közhasznú szerződést írtak alá a minisztériummal, ebben kikötötték a teendőket, és rögzítették a támogatás összegét.
A 2009-es esztendőben azonban az együttműködés már nem volt zökkenőmentes, így mostanáig mintegy 90 millió forintot várnak a tárcától. Ha ezt napokon belül nem kapják meg, akkor a cég tönkremegy – panaszolja Rózsa Ferenc. A szervezet eddig is csak úgy volt képes elkerülni a csődöt, hogy külső, mélyépítési munkákat vállalt. Ehhez azonban azoknak az eszközöknek egy részét bérelték vissza a minisztériumtól, amit korábban éppen a tárca vont el tőlük. Rózsa Ferenc szerint még rendezhető lenne az ÁBKSZ helyzete, ehhez viszont a minisztérium felelősségteljes hozzáállása kellene. Ki kellene fizetni a tartozásokat, és a tárcának gondoskodnia kellene a dolgozók sorsáról is. Ha ez megtörténik, akkor van esélyt arra, hogy a vagyonkezelő értékesítse a céget, és elkerüljék a csődöt – hangsúlyozza a divízióvezető.
Tarró Péter, a Környezetvédelmi és Vízügyi Országos Szakszervezet elnöke lapunknak kijelentette: ha egy céget felszámolnak, és a dolgozókat nem tudják vagy nem akarják tovább foglalkoztatni, akkor a törvények szerint végkielégítéssel vagy felmondással kell elbocsátani őket. Akik több évtizede dolgoznak ebben a szakmában, azokat nem lehet üres zsebbel az utcára tenni – tette hozzá Tarró Péter.
A szaktárca lapunkat arról tájékoztatta, hogy az ÁBKSZ – mint minden, a minisztériumhoz tartozó cég – 2008. január elsejével az MNV Zrt. vagyonkezelésébe került.
Mivel az árvízvédelem állami feladat, az ehhez kapcsolódó gépek és eszközök az ezt a feladatot korábban is ellátó területi vízügyi igazgatóságokhoz kerültek. Az árvízvédelmi feladatokat – ahogy eddig is – a vízügyi igazgatóságok folyamatosan ellátják. Jelenleg tárgyalások folynak arról, hogy az ÁBKSZ-nél dolgozók egy része a vízügyi tárcához – vízügyi igazgatóságokhoz – kerülhet át. Tudomásuk szerint a fennmaradó létszámot az MNV Zrt. foglalkoztatja. A minisztérium egyébként nem tud a cég megszűnéséről, szerintük a nem állami feladatokat a cég továbbra is ellátja – tájékoztatta lapunkat a KVVM sajtóirodája.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.