Hátvédből csatár

Van valami ősi ösztönösség abban, ha valaki hangszert készít, és azon játszik is. Ezt mi, laikusok is tudjuk. Azt azonban kevesen gondolnánk, hogy a jó elektromos gitár készítése az erdőt járva kezdődik.

2010. 01. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legjobb iskola az lehet, ha valakinek a második otthona a műhely. Az pedig különösen előnyős helyzet, ha valaki a műhelyben nő fel. A Mihályi család 1971 óta működtet asztalosüzemet egy kisváros közepén. Mihályi Károly nyergesújfalui asztalosmester két fia, Zoltán és Balázs számára kisgyermekkoruktól természetes a fa ismerete, az a tudás, hogy miként bánjanak a fával. Ezt az édesapjuktól örökölték, szinte belenőttek a szakmába. A kisebbik fiú, Balázs, akinek már korán szenvedélyévé vált a gitár – a gitározás, majd a gitárkészítés –, ma is ebből a hagyományból építkezik. Az ország erdeiben barangolva így választ fát az általuk készített hangszerekhez, így kutat a kereskedők által kínált különleges dél-amerikai vagy afrikai fajták között, és így készíti fel a hazai anyagot az akár öt–tíz évig tartó természetes száradásra, hogy aztán a legmodernebb technikát, a gépek és az emberi kéz finom munkáját ötvözve születhessen meg a színpadokra, stúdiókba szánt basszusgitár.
– Amit enged a fa, azt tesszük vele, úgy nyúlunk hozzá – avat be az egyik legalapvetőbb törvénybe –, akár egy szobrász. Persze amit mi csinálunk, nem művészet, a gitár használati tárgy; szépnek kell lennie, kényelmesnek a zenész számára, és főként gyönyörűen kell szólnia. Ez utóbbihoz szükséges például annak ismerete, hogy különböző puha- és keményfák kombinálásából miként alakul a hangzás. A sűrű rostú anyag adta keménység például jobban közvetíti a magas hangokat, és gyors hangindulást eredményez, amely igazán csengővé teszi a hangszert, míg a puhábbak a mély tónusokat erősítik. Egy-egy gitárhoz akár nyolc– tízféle fát is társítanak a jávortól a csomoros nyáron át az amarantig, amihez aztán a legnívósabb európai és tengerentúli cégek készítette elektronikát építik be.
A hagyomány adta alapokat és a legmodernebb technikát ötvöző munka azért is fontos, mert a nagybőgőtől a négy-, majd a nyolc-, sőt a tizenkét húros basszusgitárig vezető út igazi kihívás elé állítja a hangszerkészítőt. Csatár lett a hátvédből: az egykori kísérő hangszer olyan komoly fejlődésen ment keresztül, amit alig látni más hangszereknél. A zenészek virtuóz technikájának köszönhetően a basszusgitár igazi szólóhangszerré lépett elő. És az újfajta kihívások új munkatempót és szervezést diktálnak. Balázs, aki régebben csak egyedi megrendelésre dolgozott – az évtizedek során keze alól kikerült szóló- és basszusgitárok ma is neves dzsessz- és rockzenészek koncertjein tűnnek fel –, nemrég kis csapatot alakított: bátyjával, Mihályi Zoltánnal és Ughy Zoltánnal kezdtek munkába Blasius néven.
A manufaktúrák munkamódszerét idéző teamben a legmodernebb gépek biztosította technikát sem utasítják el, használnak CNC-s technológiát, de a végső kézi megmunkálás a garancia arra, hogy a nagyobb mennyiségben készülő gitárok is magukon viseljék a készítő kézjegyét.
Habár Európában és Leo Fender óta a basszusgitárgyártás őshazájának számító Egyesült Államokban is inkább a sorozatgyártott, futószalagon készülő gitárok vannak túlsúlyban, a kis hazai csapat abban bízik, hogy az igényesebb, egyedi gitárok piacán van keresnivalójuk – legalább Európában. A hazai piac ugyanis halott, minden korábbinál szűkebb a kereslet. Ahhoz viszont, hogy megjelenhessenek külföldön is, semmiféle segítséget, támogatást nem kapnak, foggal-körömmel küzdenek, hogy megvalósítsák terveiket.
A hivatásszeretetre és lelkesedésre épülő kisvállalkozás tehát most idegen földön próbál szerencsét: márciusban bemutatkoznak a frankfurti nemzetközi hangszerkiállításon. Azért is fontos, hogy ez sikerüljön nekik, mert az országot is képviselik. Nem is akármivel. Az idei Hangfoglalás elnevezésű hazai tárlaton és vásáron a Szappanos György által megszólaltatott Blasius-basszusgitár nemcsak szép volt, hanem valóban szépen is muzsikált.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.