Hosszú esztendők tapasztalatai szerint ilyenkor már javában dolgozni szoktak a balatoni nádaratók, ám a mostani szeszélyes tél miatt késik a munkálatok megkezdése. December közepén volt még remény arra, hogy a megszokott időben eléri a kívánt tíz centiméteres vastagságot a tó és a Kis-Balaton jege, de mostanra bizonytalan vált, hogy mikor indulhat el az értékes vízi növény betakarítása.
– Az aratásra vállalkozók már készen állnak, a Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság napokon belül dönt a pályázatok elbírálásáról – tudtuk meg Hanga Csabától, a cég balatoni kirendeltségének helyettes vezetőjétől. A kis-balatoni üzemmérnökség vezetője, Laki István szerint az új nád minősége kiváló, a vörsi, sármelléki, sávolyi és szigligeti aratók is felkészültek a legnehezebb téli munkára.
– A Kis-Balatonnál dolgozó gépek vezetőinek és a kétkezi munkásoknak megnehezíti a helyzetét, hogy ügyelniük kell a térségben telelő védett madarakra. Még aratás idején sem szabad ugyanis megzavarni vagy feldúlni a nyári és a vetési lúd, a nagykócsag, a szürke gém és az igen ritka rétisasok fészkét – figyelmeztet a vízügyi szakember.
A balatoni és a kis-balatoni nád egy részéből építőipari célt szolgáló, jórészt exportra szánt nádpadló készül, ám a kévékbe rendezett vízi növény továbbra is keresett tetőfedő anyag. A zsuppfedeles házak ugyanis változatlanul divatosak a Balaton környéki és a tótól távolabbi, főleg tanyán építkezők körében.
Az Országos Meteorológia Szolgálat siófoki obszervatóriumának vezetője, Horváth Ákos lapunknak azt mondta: húsz év óta két olyan tél volt, amikor nem volt nádaratás a Balatonnál. – Remélhetőleg nem az idei lesz a harmadik – fűzte hozzá.
Itt vannak a részletek a januártól igényelhető munkáshitelről