Fényes fejlődés elé nézett a Balatonföldvárral szinte összenőtt, borairól messze földön ismert Kőröshegy, különösen azt követően, hogy a „falu fölé” építették az M7-es autópálya völgyhídját. Csakhogy 2005–2006 óta nemcsak leállt, hanem visszafordult a település fejlődése – állítja Pavlek Ferenc, a község volt polgármestere, és vele együtt a község leépülése miatt aggódó több mint háromszáz személy. – Korábban nem voltak gazdasági problémák a faluban, most viszont azt látom, hogy a képviselő-testület döntései aláássák a település stabil működését és veszélyeztetik a falu önállóságát. Azt követően, hogy a négyszáz éves falu legfontosabb intézménye, az iskola a múlt évben megszűnt, a helyzet egyre kilátástalanabbá vált. Nem tudok azonosulni a képviselő-testület és a jelenlegi polgármester döntéseivel, stratégiai kérdésekben teljesen más álláspontot képviselek. Ezért mondtam le a több évtizedes képviselői, majd az ugyancsak jelentős idejű polgármesteri múltam után a testületi tagságomról – indokolta döntését lapunknak Pavlek Ferenc.
Korábban – különösen azt követően, hogy az iskola megszűnt – a település lakosságának jó része is az önkormányzat ellen fordult. Felróják Marczali Tamás polgármesternek és a testületnek, hogy kiárusítja Kőröshegyet. – Először a négyszáz éves község iskolájának konyháját, majd magát az iskolát zárta be, dobra verte a pedagógus-szolgálati lakásokat, és a patinás jegyzői lakást is eladná. Ez a falu nem eladó! – figyelmeztetnek a község lakói.
– Egyetértek Pavlek Ferenccel, én is aggódva nézek a község jövője felé. Hiszen megállíthatatlan annak a településnek a leépülése, ahonnan elköltöznek a pedagógusok, majd más diplomások is – állítja a megszüntetett iskola igazgatója. Bóra Ferenc arra emlékeztet, hogy miután a faluvezetés felvetette az iskola önállóságának megszüntetését, és azt fontolgatta, hogy tagiskolaként Balatonföldvárhoz vagy Siófokhoz tartozzon, a szülők egy része elvitte a gyerekét Kőröshegyről. Így állt elő, hogy a korábban százhuszonhét tanulóból kilencvenegy maradt. Ami persze az önkormányzat számára elégséges érvként szolgált az intézmény megszüntetéséhez. Kétségtelen, az iskolavezetés sem tett meg mindent a tanintézmény fennmaradásáért, mindazonáltal az sem hagyható figyelmen kívül, hogy a súlyos költségvetési gondokkal küszködő kőröshegyi önkormányzat számára sok nehézséget okoz az intézményfenntartás. Marczali Tamás polgármester cáfolja, hogy bezárták az iskolát, állítása szerint a szülők ürítették ki a tanintézményt, amelyben egyébként az óvoda és a művészeti oktatás megmaradt. Kőröshegy első embere a vezetés lejáratásának tartja az ellene és a képviselő-testület ellen folyó támadást. A községházán úgy látják, hogy a 2006. évi választáson elbukottak állnak a támadások hátterében. Egyesek arról beszélnek: a völgyhíd tövében elterülő, Balaton közeli településen is megkezdődött a választási kampány.
Itt vannak a részletek a januártól igényelhető munkáshitelről