Kőröshegy önállósága a tét?

2010. 01. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fényes fejlődés elé nézett a Balatonföldvárral szinte összenőtt, borairól messze földön ismert Kőröshegy, különösen azt követően, hogy a „falu fölé” építették az M7-es autópálya völgyhídját. Csakhogy 2005–2006 óta nemcsak leállt, hanem visszafordult a település fejlődése – állítja Pavlek Ferenc, a község volt polgármestere, és vele együtt a község leépülése miatt aggódó több mint háromszáz személy. – Korábban nem voltak gazdasági problémák a faluban, most viszont azt látom, hogy a képviselő-testület döntései aláássák a település stabil működését és veszélyeztetik a falu önállóságát. Azt követően, hogy a négyszáz éves falu legfontosabb intézménye, az iskola a múlt évben megszűnt, a helyzet egyre kilátástalanabbá vált. Nem tudok azonosulni a képviselő-testület és a jelenlegi polgármester döntéseivel, stratégiai kérdésekben teljesen más álláspontot képviselek. Ezért mondtam le a több évtizedes képviselői, majd az ugyancsak jelentős idejű polgármesteri múltam után a testületi tagságomról – indokolta döntését lapunknak Pavlek Ferenc.
Korábban – különösen azt követően, hogy az iskola megszűnt – a település lakosságának jó része is az önkormányzat ellen fordult. Felróják Marczali Tamás polgármesternek és a testületnek, hogy kiárusítja Kőröshegyet. – Először a négyszáz éves község iskolájának konyháját, majd magát az iskolát zárta be, dobra verte a pedagógus-szolgálati lakásokat, és a patinás jegyzői lakást is eladná. Ez a falu nem eladó! – figyelmeztetnek a község lakói.
– Egyetértek Pavlek Ferenccel, én is aggódva nézek a község jövője felé. Hiszen megállíthatatlan annak a településnek a leépülése, ahonnan elköltöznek a pedagógusok, majd más diplomások is – állítja a megszüntetett iskola igazgatója. Bóra Ferenc arra emlékeztet, hogy miután a faluvezetés felvetette az iskola önállóságának megszüntetését, és azt fontolgatta, hogy tagiskolaként Balatonföldvárhoz vagy Siófokhoz tartozzon, a szülők egy része elvitte a gyerekét Kőröshegyről. Így állt elő, hogy a korábban százhuszonhét tanulóból kilencvenegy maradt. Ami persze az önkormányzat számára elégséges érvként szolgált az intézmény megszüntetéséhez. Kétségtelen, az iskolavezetés sem tett meg mindent a tanintézmény fennmaradásáért, mindazonáltal az sem hagyható figyelmen kívül, hogy a súlyos költségvetési gondokkal küszködő kőröshegyi önkormányzat számára sok nehézséget okoz az intézményfenntartás. Marczali Tamás polgármester cáfolja, hogy bezárták az iskolát, állítása szerint a szülők ürítették ki a tanintézményt, amelyben egyébként az óvoda és a művészeti oktatás megmaradt. Kőröshegy első embere a vezetés lejáratásának tartja az ellene és a képviselő-testület ellen folyó támadást. A községházán úgy látják, hogy a 2006. évi választáson elbukottak állnak a támadások hátterében. Egyesek arról beszélnek: a völgyhíd tövében elterülő, Balaton közeli településen is megkezdődött a választási kampány.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.