A szavatosság lejárta veszélyes is lehet, hiszen a nyugállományú katonáknak és özvegyeiknek ajándékozott csomagban olyan orvostechnikai gél is volt, amelyet a gyomor és a bél megbetegedéseinek kezelésére ajánlanak a gyártók. Az ajándékok között volt olyan lejárt minőségű kézbalzsam is, amelyre a „kipróbálásra” feliratot tették a forgalmazók. Adományoztak a honvédségnél ugyanakkor – megjelölésük szerint – csak tavaly őszig használható kozmetikai szereket is, és egy vitaminkészítményt, amelynek szintén karácsony előtt járt le a szavatossága. A honvédelmi tárca a hozzánk érkezett panaszokról értesülve vizsgálatot indított az ügyben.
*
Lapunk megkérdezte a Honvédelmi Minisztériumot (HM) és a csomagokba került termékek forgalmazóját is, hogy tudtak-e a példátlan esetről, és nem tarják-e elfogadhatatlannak ilyen termékek ajándékozását idős embereknek. A válaszokból kiderült, még az sem világos, milyen szervezeten keresztül jutottak el a karácsonyi adományok a rászorulókhoz. A HM ugyanis állítja, hogy a csomagosztást a Szociális és Érdekvédelmi Csoport (SZÉCS) végezte, amely a Magyar Honvédségtől független, civil szerveződés, és saját hatáskörben végzi a nyugállományú katonák, özvegyeik és hozzátartozóik számára az adománygyűjtést. Így a szaktárcának nincs rálátása, milyen cégektől kértek és kaptak támogatást a karácsonyi csomagok összeállításához. Ennek némileg ellentmond, hogy a minisztérium honlapján az olvasható: a Magyar Honvédség Támogató Dandárja „szép és egyben hálás feladatai közé sorolható a Szociális és Érdekvédelmi Csoport működtetése”. Azt pedig a HM is elismeri, hogy a szervezet hat szociális munkását a támogató dandár költségvetéséből foglalkoztatják a fővárosi helyőrség-parancsnokság objektumában. A forgalmazó társaság vezetője ugyanakkor azt közölte lapunkkal, a Magyar Honvédség Budapesti Helyőrség Szociális Alapítvány részére nyújt tíz éve adományokat, ahogy ezt tette tavaly karácsonykor is.
A Magyar Nemzetnek eljuttatott válaszok alapján nem egyértelmű az sem, kit terhel felelősség a lejárt szavatosságú termékek kiosztásáért. A minisztérium tájékozódik, és amennyiben valóban lejárt szavatosságú termékeket osztottak szét, aggályairól tájékoztatni fogja a SZÉCS-et. A forgalmazók szerint erre szükség is lehet, hiszen külön felhívták a honvédségi alapítvány képviselőjének figyelmét a közeli lejáratú termékekre, illetve arra, hogy ezeket a szavatossági időn belül fel kell használni.
Azt is felajánlották, hogy ha ez nem sikerül, akkor visszaveszik a készítményeket, és leselejtezik azokat – tette hozzá a cég vezetője. Mint elmondta, a szokásnak megfelelően az általuk összeállított termékekért az alapítvány képviselői mentek el a társasághoz 2009 novemberében, és szállítólevélen vették át azokat. Ekkor még az átadott termékek egyike sem volt lejárt szavatosságú – állította a forgalmazó társaság ügyvezetője.
Megjegyezte: a kozmetikumok szavatossági szabályozása ugyanakkor 2004 óta megváltozott, és az általuk átadott ilyen készítmények megfelelnek ennek a szabályozásnak. Ez alól csak egy kivétel van, a „kipróbálásra” feliratú kézkrém. Ennek a gyártási tételnek ugyanis a tubusfelirata hibás volt, ezért nem hozták forgalomba, hanem egyszeri kipróbálásra szétosztották. Az érvényes rendelkezéseknek megfelelően az adományok értékének áfáját is befizették – fűzte hozzá a cégvezető.
A HM tájékoztatása szerint 2009. december 14-én 69 fő részére osztottak szét, illetve szállítottak házhoz karácsonyi csomagokat adományokból és alapítványi pénzből a rászorulóknak a Petőfi laktanyából.
Magyar Péter megfenyegette a gyermekotthon vezetőjét: „Ennek k…rva nagy következményei lesznek”