Elküldte a magyar kormány a hivatalos álláspontját Romániának arról a bányatervről, amelyet az erdélyi Felső-Csertésen kívánnak megvalósítani. A román környezetvédelmi minisztérium májusban küldött értesítést arról, hogy megkezdődött a romániai Hunyad megyében található Felső-Csertés település közelében az arany- és ezüstbányászati tevékenység folytatásához kapcsolódó környezeti vizsgálat. A hírek szerint az egykori bányában cianidos technológiát kívánnak alkalmazni, súlyosan veszélyeztetve a környezetet, ezért a környezetvédők „második Verespatakként” kezdik emlegetni a beruházást. A befektető, a nyolcvan százalékban külföldi tulajdonban lévő Déva Gold részvénytársaság legkésőbb 2012-ben kezdené meg az arany kitermelését a térségben, háromszáz hektáron.
Magyarország az espooi egyezmény alapján kapcsolódott be a nemzetközi eljárásba. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVVM) mellett az illetékes Alsó-Tisza-vidéki Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség és az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség is kiemelt figyelemmel kíséri az eljárást, hiszen a bányaüzem a magyar határ közelében kezdené meg a kitermelést.
A szaktárca november közepe óta várta a civil észrevételeket a beruházással kapcsolatban, amelyeket szintén továbbított Románia felé a hivatalos állásfoglalással együtt. A KVVM végül egy 74 kérdést tartalmazó anyagot állított össze arra vonatkozóan, a beruházónak milyen tartalmi elemekre szükséges kitérnie a hatástanulmány elkészítésekor annak érdekében, hogy abból a tervezett beruházás határon átterjedő környezeti hatásai megítélhetők legyenek. A minisztérium tájékoztatása szerint hazánk többek között felhívja a román fél figyelmét, hogy elemezzék az alkalmazni kívánt technológiai megoldásokat, mindig a legjobb elérhető technikára törekedjenek, és nemzetközi tapasztalatokkal, referenciákkal alátámasztva igazolják, miért az adott technológiát választották. Dolgozzanak ki a cianidkezeléssel kapcsolatos tervet (beleértve a zagytározóban lévő ciaidtartalmú anyagot is), részletesen elemezzék a cianidmentesítés módját, pontosan térjenek ki a betartandó határértékekre, illetve a vonatkozó európai uniós és más nemzetközi szabályozás előírásaira.
Magyar Péter megfenyegette a gyermekotthon vezetőjét: „Ennek k…rva nagy következményei lesznek”