Nincs esély a belső fellendülésre?

Hírösszefoglaló
2010. 01. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Saxo Bank szerint Magyarországon nem sok remény van arra, hogy a fellendülés belső tényezőkre támaszkodjon, a jegybanknak pedig kevés eszköze van a kamatok korrekciójára. A koppenhágai központú, online kereskedésre és befektetésekre szakosodott bank elemzése szerint az állami kiadások további csökkentésére és reformokra van szükség, ám ennek a fogyasztásra gyakorolt másodlagos hatása folytán nem sok remény van arra, hogy a fellendülés elsősorban belső tényezőkre támaszkodjon. A jelenleg 6,25 százalékos alapkamat további csökkentése pedig valószínűleg a forint/euró árfolyam további romlásához vezetne, és ezzel a magyar háztartásokat hozná nehéz helyzetbe. Ezért Magyarországon az ismételt növekedés esélye teljes mértékben a külföldi közvetlen tőkebefektetésektől és az exporttól függ. A bank 2010-ben Magyarországon nullaszázalékos növekedésre, 2,1 százalékos inflációra, 3,8 százalékos GDP-arányos költségvetési hiányra és 10,5 százalékot elérő munkanélküliségre számít. Előrejelzésük szerint a részvények árfolyama az év első felében várhatóan 10-15 százalékot emelkedik, majd a második fél évben 8-10 százalékos „visszatesztelés” következhet.
Amennyiben a Saxónak igaza van, hazánk kilábalásában döntő szerepe lesz az exportpiacok, azon belül is a legfontosabb külkereskedelmi partnernek számító Németország magára találásának. A Moody’s becslése szerint az ötszázalékosra várt tavalyi, egész éves recesszió után a német gazdaság teljesítménye az idén 1,5, jövőre 1,8 százalék körüli mértékben nőhet. A német gazdaság a feléledő exporttól hajtva már a tavalyi második negyedévben visszalendült, az exportnövekedés zömét azonban a világgazdaságban érvényesülő élénkítő intézkedések eredményezték, így kérdéses a kivitel fellendülésének tartóssága – áll az elemzésben. A hitelminősítő előrejelzése szerint a német államháztartási hiány – amely tavaly már megközelítette a nominális hazai össztermékérték (GDP) 3 százalékát – az idén és jövőre 5 százalék körüli szintre emelkedik tovább.
A Moody’s azzal számol, hogy a német államadósság – amely 2008-ban a GDP 66 százaléka volt – 2011-ben megközelíti a 80 százalékot. A cég szerint Németország – hasonlóan más, magas besorolású szuverén adósokhoz – nem számíthat olyan robusztus gazdasági növekedésre, amelynek segítségével megfordítható lenne ez az adósságpálya.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.