A konferencia – amelynek lebonyolítására a Szekeres Imre vezette tárca önként jelentkezett – így összesen 1,2 milliárd forintjába került az adófizetőknek, a ráfordítás összege lényegesen meghaladta más országok hasonló rendezvényeinek költségeit. A HM arra hivatkozik, hogy egy ugyanilyen rendezvény Sevillában 6,2 millió euróba, vagyis több mint másfél milliárd forintba került 2007-ben. Információink szerint azonban lényegesen olcsóbban bonyolították le a NATO védelmi miniszteri konferenciáját Hollandiában, illetve a litván és a szlovák fővárosban is.
*
A szaktárca ráadásul nemzetbiztonsági okokból a NATO-konferencia megszervezéséhez felmentést kért és kapott a közbeszerzés alól a parlament honvédelmi és rendészeti bizottságától. Ez azt jelentette, hogy a nagy értékű beszerzéseknél a már bejáratott módszert követhették, vagyis a HM százszázalékos tulajdonában lévő nagyvállalat, a HM EI Zrt. kapott megbízást a szaktárcától, amely a feladatok nagy részét jó pénzért átadta egy általa kiszemelt alvállalkozónak. Ez a társaság az a Multi-Zone Kft. lett, amely az utóbbi években egyszerű hoszteszcégből vált kiemelt állami megbízások révén a rendezvényszervezés egyik megkerülhetetlen vállalkozásává. Úgynevezett belső rendezvények szervezését vállalta például a Főpolgármesteri Hivatalnak, dolgozott a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztériumnak, az Ifjúsági, Családügyi Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztériumnak és az Informatikai és Hírközlési Minisztériumnak is. A Multi-Zone Kft. közel 24 millió forintos európai uniós támogatást is nyert a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségen keresztül 25 munkatársának képzésére 2006–2008 között a vállalkozói készségek és a munkavállalók alkalmazkodóképességének fejlesztését célzó képzések támogatása címén. A társaság ügyvezetője lapzártánkig nem válaszolt arra a kérdésünkre, hogy pontosan mekkora összeget kaptak, és milyen szerződés alapján a HM EI Zrt.-től a 2008-as budapesti NATO-konferencia szervezéséért, és ezért milyen feladatokat kellett elvégezniük. A cég egyik munkatársától mindössze annyit sikerült megtudnunk, a megbízásban egyebek közt hoszteszszolgálat, háttér-installációk készíttetése, ajándékok beszerzése és szolgáltatása szerepelt. A szaktárca arra a kérdésünkre, hogy miért nem volt elég ehhez a minisztérium protokollszervezeteinek közreműködése, azt közölte: ez meghaladta a kapacitásukat. A HM sem volt hajlandó elárulni ugyanakkor, hogy a cégén keresztül mennyit fizettek ki a Multi-Zone Kft.-nek a NATO-konferencia szervezésében való részvételért. A szaktárca szokásához híven ezzel kapcsolatosan csak annyit közölt, a tulajdonában lévő HM EI Zrt. önálló jogi személyiségű, önállóan gazdálkodó szervezet, amely saját hatáskörben dönti el, hogy egy elnyert feladatot milyen módon, mennyiért végez vagy végeztet el.
A HM EI Zrt. szintén több napja nem válaszol arra a kérdésünkre, mennyiért bízott meg alvállalkozókat a rendezvény megszervezésével. Eddig mindössze annyi derült ki, hogy az In-Kal Security egy 2007–2008-ra szóló szerződés alapján mintegy 280 millió forintot kapott azért, hogy hazai, nemzetközi és NATO-delegációkat szállító járműveket bocsásson a HM rendelkezésére a konferencia idején.
Mint megírtuk, a HM EI Zrt. a honvédelmi tárca legnagyobb cége, ahol nemrég Nagy Imre utolsó KISZ-vezér lett az igazgatósági elnöke. A több száz millió forintos részvényvagyonnal rendelkező HM EI Zrt. főként laktanya-üzemeltetéssel foglalkozik, de más üzletágakban is érdekelt, miközben tanácsadóként, az apparátus munkatársaiként alkalmaz nyugállományú főtiszteket.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése