Vétó után káosz

Nehéz idők járnak a Szamos– Kraszna köz gazdálkodóira. December végén arról értesültek, hogy minden tiltakozásuk ellenére az ő földjeiken épít vésztározót az árvízvédelem, január elején pedig arról, hogy a jövő nemzedékek ombudsmanjának vétója miatt érvényben marad a művelési korlátozás az árvíztározó területére eső földeken, s még a beígért kártalanítást sem kapják meg maradéktalanul az érintett gazdák.

2010. 01. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Állami pecséttel ellátott földvételi ajánlattal a kezében legalább száz ember préselődik a mátészalkai polgármesteri hivatal tárgyalótermében. Lassan dél van, de a szűk levegőjű helyiség csak nem akar kiürülni. Egyesek azt kiabálják, minek adta vissza a földet a kárpótláskor az állam, ha most meg el akarja venni, mások dühödten ígérgetik, kapával-kaszával védik meg birtokaikat, és vannak olyanok is, akik méltatlankodva kifogásolják, nekik miért csak háromszázezer forintot akarnak fizetni a mezőgazdasági területek hektárjáért, ha az autópálya-építésekhez kisajátított földekért egymillió járt.
A helyiség közepén Millota László ingatlanszakértőt szorongatják a gazdák. Követelik: most azonnal menjen ki velük földjeikre, mérje fel azok értékét. Millota izzadva bizonygatja, egyszerre száz helyre biztosan nem tud eljutni, és a térdig érő sár sem igazán teszi lehetővé a reális érékelést.
– Herbály Imre és Kárpáti Tibor képviselők hónapok óta lobbiznak a tervezett tározó mellett, állítva, hogy azzal a gazdák még jól is járnak – mondja Boda László győrteleki gazdálkodó. – Állításukat alátámasztandó egy törvénymódosítást is megszavaztattak az Országgyűlésben. Ez arról szólt, hogy a tározók területére eső földeken oldják fel a művelési korlátozást, illetve a gazdák tulajdonában maradó, ám a korlátozások és a víz miatt gyakorlatilag művelhetetlen földek után aranykoronánként ne hat-, hanem nyolcezer forint kárpótlást fizessen az állam. A javaslatot az Országgyűlés utolsó ülésnapján elfogadta, ám a jogszabályt kihirdetni mégsem lehetett. A jövő nemzedékek ombudsmanja ugyanis megvétózta a törvénymódosítást arra való hivatkozással, hogy olyan területen nem engedhető meg a vegyszeres növényvédelem, ahonnan élő folyókba engedik le a vizet az árvíz levonultával.
A vétó ugyan a művelési korlátozás fenntartása miatt született, ám magával rántotta a kétezer forintos aranykoronánkénti többletkárpótlást is. Ez végképp elkeserítette a tulajdonosokat, hiszen nemhogy hat-, de még a tervezett nyolcezer forint sem lett volna elegendő arra, hogy kárpótolja a gazdákat használhatatlanná váló földjeikért.
A tervezett tározókkal szembeni ellenállás nem új keletű a vidéken: a Szamos– Tisza közi tározó megépítését Tilki Attila országgyűlési képviselő és a települési polgármesterek vezetésével meg is akadályozták a Fehérgyarmat környékén lévő falvak lakói. Ebből kiindulva a Szamos– Kraszna közi tározó tervével érintett falvak, Szamosszeg, Kocsord és Tunyogmatolcs környékén gazdálkodó emberek is joggal remélték: nem kell földjeiktől akaratuk ellenére megválniuk. – Mind a három községben van testületi döntés arról, hogy nem akarják a települések a tározót, ezzel minden elképzelhető fórumot meg is kerestünk, ám a mi akaratunkkal, véleményünkkel és érdekeinkkel senki nem kíván foglalkozni az illetékesek közül – mondja Puskás Csaba szamosszegi gazdálkodó, akinek száznyolcvan hektárnyi intenzíven művelt földterületét veszélyezteti a tervezett tározó. Állítja, a tározóval nemcsak megélhetésüket veszítik el, még árvízvédelemben sem részesülnek. Egyetért vele Filep Gusztáv szamosszegi önkormányzati képviselő is. – Ha földjeinket feláldozva belemegyünk abba, hogy legyen meg a tározó, akkor tulajdonképpen tudomásul vesszük, miközben a mi településeink továbbra is védtelenek lesznek az áradásokkal szemben, velünk fizettetik meg annak az árát, hogy Szolnokot ne öntse el a víz. A tározó ugyanis csak arra alkalmas, hogy az alattunk lévő területeket megvédje – állítja nekikeseredve a képviselő.
A gazdák ellenállásával mit sem törődve az illetékes szervek már a földkisajátítás következő lépését készítik elő. Millota László tájékoztatása szerint a törvény által előírt egyezségi tárgyalást még a választások előtt meghirdetik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.