Belvízprogram helyett botrány

A Békés megyei belvízrendezési beruházás gyanús körülményeinek tisztázására a hatóságokhoz fordul a megyei önkormányzat, ha az erről szóló előterjesztést ma megszavazza a közgyűlés. A megyei önkormányzat által elvégzett belső vizsgálat ugyanis több tisztázatlan körülményt tárt fel a program körül, miközben a Legfelsőbb Bíróság is ezt alátámasztó ítéletet hozott a beruházással öszszefüggésben.

2010. 02. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csaknem 1,4 milliárd forint címzett támogatásból kellett volna megvalósulnia a Békés megyei önkormányzat előző ciklusában a belterületi vízrendezési beruházás második ütemének. Több jel azonban arra utalt, hogy a megyei önkormányzat gesztorságával létrejött programra nyert támogatást tisztázatlan körülmények között használták fel, a közgyűlés ezért múlt ősszel belső vizsgálat megindításáról határozott. A több hónapig tartó ellenőrzés több megdöbbentő körülményt tárt fel, többek között azt, hogy a beruházással kapcsolatos számviteli dokumentumok egy részéről hiányzik a kifizetéshez szükséges aláírás. A vizsgálat feltárta azt is, hogy a papírok átvizsgálása után nem lehet egyértelműen megállapítani, hogy településenként mennyibe került a program.
Ismert, a Békés megyei belterületi vízrendezési beruházás második, 2003-ban indult ütemében nyolc település vett részt. A program idején Varga Zoltán (MSZP) jelenlegi önkormányzati miniszter volt a Békés Megyei Közgyűlés elnöke. A megyei önkormányzat vállalta, hogy koordinálja a programot, és azzal is támogatta az abban részt vevő településeket, hogy meghitelezte számukra a tízszázalékos önerőt. A megye megegyezett az érintett önkormányzatokkal, hogy azoknak több részletben, a ciklus végéig kell visszafizetni a kölcsönt. A beruházáshoz a megye adott be címzett támogatási igényt, és nyert mintegy 1,4 milliárd forintot; a nyolc település pedig a kedvezményezetti kör tagja volt. A beruházás az előző ciklusban, 2005-ig valósult meg, az önkormányzatok pedig részletekben fizették vissza a kölcsönt a megyének. Később azonban kiderült, nem minden település fizette ki a teljes összeget, Kétegyháza vezetése mintegy 11 millió forintot nem utalt át a megyei önkormányzatnak. Arra hivatkoztak, hogy a helyi belterületi vízrendezéssel megbízott vállalkozó csak a munka egy részét végezte el, és ezért nem hajlandók a teljes önerőt megtéríteni. A Békés megyei önkormányzat jobboldali vezetése beperelte a kétegyházi önkormányzatot, ahol 2006 őszétől szintén új személy ült a polgármesteri székben. A Békés Megyei Bíróság első fokon a megyei önkormányzatnak adott igazat, ám Kétegyháza vezetése fellebbezett. A Szegedi Táblabíróság pedig másodfokon már a község javára ítélt, nem látta bizonyítottnak, hogy helyben elvégezték volna az összesen 219 millió forint értékű munka egészét. A megye ezután a Legfelsőbb Bírósághoz fordult, amely helybenhagyta a Szegedi Ítélőtábla korábbi ítéletét. Ez azt jelenti, hogy a kétegyházi munkálatok során az elnyert támogatási összeg felét sem használták fel a munkára. – A Legfelsőbb Bíróság döntése és a belső vizsgálat eredménye miatt nem tehetünk mást, a hatóságokhoz kell fordulnunk a gyanús körülmények tisztázása érdekében – fogalmazott lapunknak Farkas Zoltán, a Békés Megyei Közgyűlés alelnöke.
Varga Zoltán önkormányzati minisztert még a botrány kirobbanásakor megkerestük. Ő határozottan állította, hogy nincs takargatnivalója az ügyben, a lelkiismerete tiszta, nincs mitől tartania. Arra a kérdésre, hogy mi lett a kétegyházi beruházásra elnyert, de látszólag fel nem használt, mintegy százmillió forint sorsa, azt válaszolta, hogy erre nem tudhatja a választ.

Növekvő veszély. Már négy védelmi szakaszon rendelt el belvízvédelmi készültséget a Tiszántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Tikövizig) – közölte Bara Sándor védelemvezető csütörtökön az MTI-vel. Tájékoztatása szerint másodfokú készültség van érvényben a Berettyó alsó belvízvédelmi szakaszon, míg első fokú a készenlét a tiszai alsó, a tiszai középső és a tiszai felső védelmi szakaszokon. Jelenleg hét szivatytyútelep naponta összesen 763 ezer köbméter belvizet emel át a befogadókba. A készültséggel érintett területen a belvízzel elöntött terület nagysága már meghaladja a háromezer hektárt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.