origo.hu
Hogyan lett az energiából fegyver a nagyhatalmak kezében?
Klímavédelem és pénzalap. A sajtóban csak klímatörvényként emlegetett éghajlatvédelmi kerettörvény tervezete Magyarország üvegházhatású gázok kibocsátásának negyvenszázalékos mérséklését írja elő 2020-ig az 1990-es bázisévhez képest (2005-ös bázisévvel számolva ez 25,5 százalékos csökkentést jelent). Hosszabb távon további csökkentésről rendelkezik: 2050-re az 1990-es szinthez képest nyolcvan százalékkal, a 2005-ös szinthez képest hetvenöt százalékkal kellene mérsékelni az üvegházhatású gázok kibocsátását. A törvény ezenkívül foglalkozik többek között a fosszilisenergia forrás felhasználásának csökkentésével, az éghajlatváltozás társadalmi okainak kezelésével, a klímaváltozáshoz való alkalmazkodással és az éghajlatvédelem pénzügyi és gazdasági eszközeivel. Utóbbi részben rendelkezik egy új elkülönített állami pénzalap, a közel harmincmilliárd forintos Nemzeti Éghajlatvédelmi Alap felállításáról is.
Nyilatkozatot adott át tegnap több mint 430 környezetvédelmi, szociális, ifjúsági és vidékfejlesztéssel foglalkozó civil szervezet nevében a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) vezető zöldpolitikusoknak a klímatörvény-tervezet napirendre tűzése és elfogadása érdekében az Országgyűlés előtt.
Az eseményen többek között részt vett Nagy Andor, az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának KDNP-s elnöke, Ékes József, a Fidesz parlamenti frakcióvezető-helyettese, Szili Katalin, a Nemzeti Fenntartható Fejlődés Tanácsának (NFFT) tiszteletbeli elnöke és Tóbiás József, a Magyar Szocialista Párt (MSZP) frakcióigazgatója.
Szili Katalin, a törvénytervezetet kidolgozó NFFT részéről kijelentette: reményei szerint a parlament már február 15-én megvitatja, február 22-én pedig már el is fogadja az éghajlatvédelmi kerettörvényt.
Nagy Andor hangsúlyozta: a klímaügy a következő kormányzati ciklus egyik legfontosabb feladata lesz.
A következő kabinetre vár a kerettörvény tartalommal való megtöltése, végrehajtásának előmozdítása. A politikus ugyanakkor lapunknak elmondta azt is, a magánvéleménye szerint a kerettörvény annyira fontos ügy, hogy megkésettnek látszik a benyújtása. A javaslatot már tavaly be lehetett volna terjeszteni a parlament elé, hogy ne néhány ülés alatt kelljen dönteni az elfogadásáról. Ettől függetlenül a klímatörvény ötpárti támogatást élvez – tette hozzá a kereszténydemokrata képviselő.
A civil szervezetek mindenesetre arra kérték az Országgyűlést, hogy még februárban vegye napirendre és változtatás nélkül fogadja el az MTVSZ által kezdeményezett és az NFFT által kidolgozott éghajlatvédelmi törvényt. A jogszabály mögé a zöldszervezeteken kívül főként szociális, ifjúsági és vidékfejlesztéssel foglalkozó civilek sorakoztak fel, mint például a Nagycsaládosok Országos Egyesülete, a baptista szeretetszolgálat és a Doktoranduszok Országos Egyesülete.
Az összefogás biztos hátteret jelenthet a tavasszal alakuló új kormánynak is, hogy hozzákezdjen a törvényben foglaltak megvalósításához és hatékony eszközökkel biztosítsa Magyarország éghajlatvédelmét – mondta Farkas István, az MTVSZ ügyvezető elnöke.
A társadalmi szervezetek szerint Magyarországnak sürgősen lépnie kell, hogy szabaduljon a fosszilisenergia-függés (kőolaj, szén, földgáz) szorításából. A kőolajárak várható növekedése miatt minden társadalmi réteg elemi érdeke, hogy csökkenteni tudja az energiafelhasználást. A világ az elkövetkező években radikálisan meg fog változni, az ehhez való alkalmazkodást Magyarországnak most kell elkezdenie – jelentette ki Botár Alexa, az MTVSZ éghajlatiprogram-vezetője.
A szociális szervezetek azért is támogatják az éghajlatvédelmi kerettörvényt, mert az olyan támogatórendszereket határoz meg, amelyek egyaránt lehetőséget kínálnak a legszegényebbeknek, a lakosság széles rétegeinek, az intézményeknek és a vállalkozásoknak az energiatakarékossági beruházásokhoz. Az intézkedések egyben segítik a gazdaság élénkítését, a foglalkoztatottság növelését és a társadalmi igazságosságot.
Mint ismert, a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács 2010. január 21-i ülésén fogadta el az éghajlatvédelmi kerettörvény tervezetét. A javaslatot január 29-én nyújtotta be az Országgyűlésnek. A parlament házbizottsága február 11-én, a házszabálytól való eltéréssel dönthet arról, hogy a Magyar Természetvédők Szövetsége által, 2008-ban kezdeményezett éghajlatvédelmi kerettörvény februárban napirendre kerüljön.
Hogyan lett az energiából fegyver a nagyhatalmak kezében?
Most jöhet a java: lehet, hogy Till Tamást nem egy ember gyilkolta meg
Új álompár a láthatáron! Kiszivárgott, ezzel a hírességgel lehet együtt Tóth Andi
A Patrióták frakciója nem támogatta, de így is felállt Ursula von der Leyen bizottsága + videó
Gyászra ébred a világ: mindenki kedvenc színésze meghalt
Ez fáj: a Lidl sokkal olcsóbban adja Szlovákiában a magyarok kedvenc termékét, mint itthon
Kovács István megint bűnbak lett, világbajnokot állított ki + videó
Guardiola ismét reagált az arcán látható sérülésekkel kapcsolatban
Fontos bejelentést tett a Liverpool edzője a Real Madrid elleni meccsre
Kihallgattak egy fontos tanút, brutális részletek derültek ki a Lakatos Márk-ügyről!
Váratlan helyről érkezett jókora balegyenes Magyar Péternek, Jusztnál elszakadt a cérna
A románok kiakadtak a Hunyadi-sorozaton, történész tette helyre őket
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.