Csak a választások után készülhet előterjesztés arról a kormányrendeletről, amely a módosított egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló törvényt szabályozza – tudta meg lapunk. Mindez azért fontos, mert a végrehajtási utasításról szóló rendelet állapítja meg az esélyegyenlőségi szakértő képesítési követelményeit és a névjegyzékbe vétel szabályait, továbbá kijelöli a hatóságot vagy hatóságokat, amelyek részt vesznek az eljárásban. A dolog szépséghibája, hogy a leghátrányosabb helyzetű kistérségeknek és a 20 ezer lakos feletti településeknek már május elsejétől rendelkezniük kell esélyegyenlőségi programmal – a többi helyhatóságra és önkormányzati társulásra későbbi határidő vonatkozik.
A programok kidolgozásához a Szociális és Munkaügyi Minisztérium adna segítséget, persze csak a rendelet megalkotása után. Ha viszont az érintett önkormányzatok nem készítik el határidőre saját esélyegyenlőségi programjukat, akkor súlyos szankciókkal sújtják őket: sem uniós, sem hazai támogatásokra nem pályázhatnak.
A minisztérium több hónapos csúszása miatt az önkormányzatok magukra maradtak a programok kidolgozásával. A helyhatóságok egy része saját erőből fogott hozzá a feladathoz, munkájukat pedig magánvállalkozások segítik, ha a települések tudnak erre áldozni. Az AAM Tanácsadó Zrt. az egyik olyan társaság, amelyik felajánlotta szolgáltatásait az önkormányzatoknak. A cégnél dolgozik vezető tanácsadóként Peredi Katalin, aki korábban Kecskemét jegyzője volt.
Vass Péter, a cég államigazgatási szektorvezetője lapunknak elmondta, értesültek az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló törvény módosításáról, de azt tapasztalták, hogy a kormány hónapok alatt sem alkotja meg a jogszabály végrehajtását szabályozó rendeletet. – Felvettük a kapcsolatot a tárcával, ahol azt a tájékoztatást kaptuk, hogy április végére várható kormány-előterjesztés az ügyben. Ez tovább rontja az önkormányzatok helyzetét, hiszen a választás feltehetőleg jelentős változásokat hoz, és kétséges, hogy a végrehajtási szabályozást időben elfogadják – hangsúlyozta Vass Péter. Hozzátette: az önkormányzatok ismét úgy kaptak egy feladatot a nyakukba, hogy nem kaptak hozzá forrást a költségvetéstől. A szakember szerint kizárható, hogy a minisztérium ingyenes szakértőket küld az önkormányzatokhoz, az AAM Tanácsadó Zrt. ezért ajánlotta fel olcsónak mondott szolgálatait. – Nem ebből tervezzük megalapozni az idei árbevételeinket – szögezte le Vass Péter.
Ismét kerestük az esélyegyenlőségi programok ügyében a Szociális és Munkaügyi Minisztériumot, de továbbra sem válaszoltak kérdéseinkre.
Gázolt a vonat Székesfehérvár és Dinnyés között