Miközben a négy párt egyetértésével az éghajlat védelméről benyújtott törvényjavaslatot a szocialisták, a Fidesz és a KDNP is támogatja, az SZDSZ-frakció többsége nem fogadja el, az MSZP gazdasági lobbija pedig módosításokat javasol – derült ki az előterjesztés tegnapi parlamenti vitájában. Az előterjesztéshez négy módosító indítvány is érkezett, ami kérdésessé teszi a javaslat jövő hét hétfői elfogadását. A Koscsó Lajos és Magda Sándor MSZP-s képviselők által benyújtott indítványok többek között negyvenről húsz százalékra mérsékelnék az üvegházgázok 1990 és 2020 között előírt kibocsátáscsökkentését, mivel érvelésük szerint a negyvenszázalékos mérték túlságosan korlátozná a gazdaság fejlődését.
A módosító indítványokat annak ellenére benyújthatják, hogy azokat a gazdasági bizottság mellett a környezetvédelmi tárca és a jogszabály előterjesztői sem támogatták.
A parlamentben tegnap Szili Katalin azt hangsúlyozta, hogy a törvény azért is fontos, mert szükségszerű az áttérés az alacsony fosszilis energiafelhasználású gazdasági szerkezetre. Kling István környezetvédelmi államtitkár szintén a törvényjavaslat módosítás nélküli elfogadását kérte a T. Háztól.
Ékes József, a Fidesz vezérszónoka közölte: a Fidesz támogatja a törvényjavaslatot, amelyet a párt szerint módosítás nélkül el kell fogadnia az Országgyűlésnek. Felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon még nem terjedtek el az alternatív energiák, de a fejlettebb társadalmak nagymértékű beruházásokat hajtanak végre.
Orosz Sándor (MSZP) is kérte vezérszónoki felszólalásában az Országgyűléstől a javaslat változtatás nélküli elfogadását, mert szerinte ez az ország érdeke.
Nagy Andor (KDNP) felszólalásában azt emelte ki, hogy a zöldügyek képviselete számos uniós országnak fontos, így Magyarországot is fel kell tenni a „zöldvonatra”. Kiemelte: a klímatörvény adhat Magyarországnak egy olyan jövőképet, amelyre büszke lehet az ország. Véleménye szerint Magyarország egyik legnagyobb strukturális problémáját, az energiafüggőséget lehet orvosolni ezzel a törvénnyel.
Hangsúlyozta: a zöldgazdaság fejlesztése energiatakarékosságon, a megújuló energiák térnyerésén, valamint a környezetgazdaság fejlesztésén múlik.
Velkey Gábor (SZDSZ) felszólalásában kijelentette: nincs valódi konszenzus a klímavédelmi törvény ügyében a parlamentben, a törvény túl általánosan fogalmaz, és szerinte a gyakorlati életbe nehezen átültethető a jogszabály. Fontosnak tartja a törvényjavaslat elfogadását, de azt az SZDSZ-frakció többsége nem fogja támogatni – tette hozzá a képviselő.
Ukránbarát és bevándorláspárti paktumot kötött az Európai Néppárt és a baloldal – Magyar Péter és a Tisza Párt is jóváhagyta a megállapodást