A környezetvédelmi és vízügyi miniszter tegnap elrendelte a dunakeszi tőzegláppal kapcsolatos főfelügyelőségi határozat minisztériumi felülvizsgálatát, hogy megállapítsa, jogszerű volt-e az eljárás és a döntés. Mint ismeretes, Dunakeszi határában az Auchan terjeszkedne, pedig több egybehangzó szakmai vélemény szerint a területen védett láp található. Az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség ennek ellenére megsemmisítette az elsőfokú hatóság döntését, amely szerint lápnak minősül a szóban forgó terület. Az ügyben bírósági eljárás van folyamatban, és számos természetvédelmi civil szervezet (például az Élőlánc vagy a Dunakeszi Tőzegtő Környezetvédelmi Egyesület) is petíciót nyújtott be a környezetvédelmi tárcához a botrányos ügyben.
A perbe a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa is beavatkozik, hogy megállapítsa a környezetvédelmi hatóság által felkért igazságügyi szakértő tévedését. Az Auchan terjeszkedése azért is meghiúsulhat, mert az áruházlánc kapott vízjogi engedélyt sem kapott az építkezéshez. Sztipán Orsolya, az Országos Környezetvédelmi, Vízügyi és Természetvédelmi Főfelügyelőség szóvivője (OKVTF) a Lánchíd Rádió Zöldgömb című környezetvédelmi magazinjában megerősítette: a másodfokú hatóságként fellépő OKVTF ezt az engedélyt elutasította, visszaküldte első fokra. A Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség információi szerint szintén úgy döntött, nem járul hozzá a vízjogi engedélyhez. Enélkül nincs lehetősége a terület tulajdonosának a beépítésre.
Sarkadi Márton építész a helyieket képviselő Dunakeszi Tőzegtó Környezetvédelmi Alapítvány nevében úgy nyilatkozott: a szakértői véleménnyel kapcsolatban észrevételeket nyújtottak be a másodfokú hatóságnak, de ezt az OKVTF nem vette figyelembe. Azt szeretnék elérni, hogy a láp – amelynek egyharmadát érinti az Auchan tervezett terjeszkedése – legyen véglegesen védett, ehhez jelöljenek ki egy magterületet és egy pufferzónát is Dunakeszi határában.
Hogyan lett az energiából fegyver a nagyhatalmak kezében?