Harminc napra előzetes letartóztatásba helyezte tegnap a Budai Központi Kerületi Bíróság Szabó Jánost, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem (ZMNE) rektorát, akit befolyással való üzérkedéssel gyanúsítanak. Zamecsnik Péter ügyvéd közölte: a bíróság az eljárás befolyásolásának, meghiúsításának veszélye miatt rendelte el az előzetes letartóztatást. A rektor mellett egy másik gyanúsított is előzetesbe került, D. László, a DHL nemzetközi szállítmányozási cég egyik igazgatója. A híradások szerint az igazgató javaslatára Szabó azt ígérte a DHL-nek, hogy kimossa egy olyan ügyből, amely miatt kábítószerrel és fegyverrel való visszaéléssel vádolhatják. Cserébe azt várta el, hogy az őrző-védőiket váltsák fel egy másik biztonsági céggel.
*
A határozat ellen mindketten fellebbeztek. Szabó rövid vallomást is tett, amelyben azzal érvelt, hogy csak „jóhiszemű közbenjáró” volt, és azért figyelmeztette az egyetemmel kapcsolatban lévő DHL-t. A rektor védője viszont nem tudott válaszolni arra a kérdésre, hogy a gyanúsított miért nem a rendőrségen tett feljelentést, ha bűncselekményekről volt tudomása.
Ismert, Szabó János irodájába kedden törtek be a Nemzeti Nyomozó Iroda kommandósai, hogy házkutatást tartsanak, és az akció során meg is sebesítették az egyetemi vezetőt. A lefoglalt bizonyítékok alapján más hasonló bűncselekményekre is fény derülhet, amelyeket a rektor és környezete követhetett el. Információink szerint nem zárható ki, hogy Szabó lebuktatásának hátterében a Honvédelmi Minisztériumnál (HM) betöltött pozíciókért folytatott harc áll, amely komoly fordulatot vett a választások előtt. A ZMNE például rektorválasztás előtt áll, mivel Szabó János mandátuma idén lejárt. A lehetséges pályázók között van Szenes Zoltán volt vezérkari főnök és más személyek is, akik belső információkkal rendelkezhetnek az egyetemről. Az mindenesetre különös, hogy a rektor ügyében már régóta folytatnak adatgyűjtést, mégsem csaptak le rá több mint fél évig, mert nem volt elég bizonyíték. Lapunk úgy tudja, hogy a tavalyi év második felében a rektor látogatást tett Kovácsics Ferencnél, a Katonai Biztonsági Hivatal akkor még megbízott vezetőjénél. Azt azonban nem tudni, hogy ezt udvariasságból tette, vagy megtudott valamit a lehallgatásáról.
Közben a HM cáfol minden feltételezést, amely a szaktárcát öszszefüggésbe hozza a rektor letartóztatásával. Azt az információnkat viszont nem vonta kétségbe, hogy végül a perdöntő bizonyítékot egy olyan ezredes vallomása nyújthatta a rektor ügyében, akit hetekkel ezelőtt vettek őrizetbe egy súlyos vesztegetési ügy miatt. Ez a tiszt a HM egyik cégének felső vezetője volt, korábban pedig vezető beosztásban dolgozott a Zrínyi egyetemen is, és vélhetőleg vádalkut kötött a nyomozó hatósággal.
A HM egyik ilyen cégét Ács Tibor, a katonai ügyészség szóvivője nemrég a Hír TV kérdéseire válaszolva gengszterszervezetnek nevezte. Az ügyészség tegnap emiatt visszavonta a szóvivő kinevezését.
A HM cégének őrizetbe vett vezetője egyébként gazdasági igazgatója volt annak a HM Térképészeti Kht.-nek, amelynél a Népszava tegnapi közlése szerint a vesztegetés történhetett. A HM-cégeket és közhasznú társaságokat február 15-i megszüntetéséig a HM védelempolitikai főosztálya felügyelte. A főosztály legutóbbi vezetőjét, a villámkarriert befutó Oláh János dantártábornokot azóta rendelkezési állományba helyezték, helyettesét pedig őrizetbe vették. Forrásaink szerint a főosztály korábbi vezetőjét ugyanakkor nemrég hazahívták külföldi szolgálatából, és ellene is eljárás indulhat.
Mutatjuk a fővárosi Fidesz legújabb javaslatait