Levélben kért segítséget Székely Tamás egészségügyi minisztertől Szászfalvi László, a Csurgói Kistérségi Többcélú Társulás elnöke, a választókerület Fidesz– KDNP-s országgyűlési képviselőjelöltje. A térség háziorvosai 2010 első napjaiban értesítést kaptak, hogy a sürgősségi eseteket kivéve a Zala megyében található nagykanizsai kórház nem fogadhatja a közelben fekvő somogyi települések betegeit. (A kanizsai intézmény lényegesen közelebb van ezekhez a községekhez, mint a megyében található nagyatádi vagy kaposvári.) Bátorfi József, a nagykanizsai intézmény főigazgatója azt mondta: kapacitásuk lenne rá, viszont hiányzik a fedezet, ugyanis a teljesítményvolumen-korlát (TVK) a területileg illetékes és kötelezően ellátandó betegeik gyógyítására sem elegendő.
Szászfalvi László szerint elfogadhatatlan minden olyan állami szabályozás, amely a lakosság egészségügyi ellátórendszerhez való hozzáférését megnehezíti vagy lehetetlenné teszi. Marton István nagykanizsai polgármester lapunknak elmondta, hogy a csurgói térségből folyamatosan jelentkeznek be az emberek kanizsai lakosnak, hogy jogosultságot szerezzenek a város kórházi ellátására.
– Több száz ilyen emberről van tudomásunk, ha ez így folytatódik, akkor Pogányszentpéter kiürül – tette hozzá.
Strausz Edit iharosberényi körjegyző (idetartozik Iharos és Pogányszentpéter is) eddig nem tapasztalta, hogy a három településről tömegesen jelentkeznének át az emberek Nagykanizsára, de mint mondta, az átfutási idő miatt csak tíz nap után értesülne erről. Információi szerint azonban az egészségügyi tárca és az ÁNTSZ közreműködésével megoldást találhatnak az ügyre. – A nagyatádi kórháztól normatívát csoportosítanának át a nagykanizsai intézményhez, és ezzel megoldódhat a betegek helyzete – tette hozzá.
Bálint Orsolya, az egészségügyi tárca szóvivője nem hallott még Szászfalvi László megkereséséről, mint mondta, eddig az ügyben csak Pogányszentpéter polgármesterétől kaptak levelet. Székely Tamás a község településvezetőjének küldött válaszlevelében azt közölte, hogy az önkormányzat az érintett egészségügyi szolgáltató(k) fenntartójánál/tulajdonosánál kezdeményezheti az aktuális ellátási területek módosítását. Hozzátette: az egészségügyi miniszternek a tárgyban nincs döntési jogköre.
A következő három évre szóló bérmegállapodás is azt jelzi, hogy középtávon is javul a tervezhetőség a gazdaságban