A Jászság elhódítására készül a Fidesz

Hamarosan összeméri erejét a jászapáti választókerületben Szekeres Imre (MSZP) és Pócs János, a Fidesz–KDNP országgyűlési képviselőjelöltje. Míg előbbi országosan ismert politikus, sokan csak a televíziók képernyőiről ismerik, addig Pócs János helyben él, a jászapáti képviselő-testület tagjaként a településért és a térség helyzetének javításáért dolgozik. A civilben gazdálkodással foglalkozó jobboldali jelölt biztos benne, hogy az emberek most nem dőlnek be Szekeres szemfényvesztésének.

2010. 03. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ön abban a választókerületben indul az egyéni országgyűlési képviselői mandátumért, ahonnan az elmúlt négy alkalomból háromszor – legutóbb is – Szekeres Imre (MSZP) jutott be az Országgyűlésbe. A szocialisták általános mélyrepülése és a Honvédelmi Minisztérium botrányai azonban mostanra kikezdték a tárcavezető népszerűségét is. Dávid legyőzheti Góliátot?
– Több mint tízezer ajánlószelvényt gyűjtöttünk össze, erre a térségben korábban még senki nem volt képes. Az általános gyakorlat szerint egy jelölt mindig több szavazatban reménykedhet, mint amennyi kopogtatócédulát előzőleg kapott. Szekeres Imre pedig legutóbb, amikor még elkerülték a botrányok és az MSZP is erősebb lábakon állt, csak kevesebb mint tízezer szavazattal győzött. Bizakodásra adnak okot a személyes kampánytapasztalataim is. A közelmúltban egy korábban az MSZP mellett elkötelezett cégnél jártam, ahol a vezető eddig mindig arra kérte dolgozóit, hogy támogassák a szocialistákat és a párt helyi jelöltjét. Most azonban rábízza a döntést az alkalmazottakra, és ezt előre közölte Szekeres Imrével is. Megmondta neki, hogy cége sikerének az alapja a rend, ha valaki ellop egy marék szöget, akkor azt kirúgja. Ám, ha most kiállna az MSZP jelöltje mellett, akkor attól a pillanattól kezdve nem lenne erkölcsi alapja, hogy elküldje a tolvajt.
– Szekeres Imrét sokan az MSZP és a jászapáti választókerület erős emberének tartják. Legutóbb egy helyi fórumon úgy ünnepelték, mint a térség sikerének zálogát…
– Szekeres Imre színjátékot folytat, ez kifejezetten igaz a kampányok időszakára. Meg sem tudjuk becsülni, hogy mennyibe, hány tíz millió forintba kerülhet az őt népszerűsítő töménytelen reklám. Jó példa erre a helyi kerékpárút ügye. A legtöbb településen azért támogatják a biciklisek közlekedését, hogy a lakosok eljussanak a munkahelyekre. A gond az, hogy nálunk a kerékpárút nem a gyárakhoz, hanem a pusztába vezet. Sok más uniós beruházáshoz hasonlóan semmilyen hasznot nem hoz, ellenben jól mutat a választási szórólapon. A munkahelyteremtő beruházások pedig, amikre igazán szükség lenne, elmaradtak. Szekeres, bár sok munkahelyet ígért, egyetlenegyet sem hozott a térségbe. Elég csak arra gondolni, hogy a Gripen-beszerzés ellentételezéseként neki lett volna lehetősége helyben munkahelyet teremteni, de azokat nem ide, hanem Nyíregyházára vitte.
– Szocialista riválisa mennyi időt tölt a választókerületében?
– Ahogy közeledik a négyévente esedékes választás időpontja, úgy egyre többet, de a kampányt megelőző három és fél évben szinte soha nincs itt. Még a helyi rendezvényekre sem szokott eljönni. A kampány idején is inkább csak átutazik a városon, a választókerületben csak zárt körű találkozókon teszi tiszteletét.
– Messziről pedig nehéz érzékelni a térség, a helyiek problémáit?
– Ez nyilvánvaló. Ha Szekeres Imre itt élne, és ismerné az emberek mindennapjait, akkor tudná, hogy a Jászságban katasztrofális állapotban van a közbiztonság. Tisztában lenne azzal, hogy nem az emberek biztonságérzetét kell javítani, amiről beszél, hanem magát a közbiztonságot. A közbiztonság javítására pedig nem elég városőrségre, településőrségre és térfigyelő kamerákra hagyatkozni. Szigorú törvényi háttérre, valamint megerősített, anyagilag és erkölcsileg megbecsült rendőrségre van szükség.
– Ha Szekeres ennyire nem érintkezik a választóival, akkor hogyan képes eladni önmagát az embereknek?
– Nagyon régen benne van a politikában. Nem az elvégzett munkával, hanem „színpadias produkciókkal” igyekszik elvarázsolni az embereket. Ha kampány idején erre jár, és meglát egy idős nénit az utcán, képes kiugrani az autóból, hogy megfogja a kezét, megsimogassa a haját vagy éppen jó egészséget kívánjon. Szépen mosolyogva adja el a semmit.
– Milyen kép él az emberekben Szekeres Imrével kapcsolatban?
– Igyekszik olyan képet festeni magáról, hogy ő közülük való, egy azok közül, akik messzire jutottak, de nem felejtik el a gyökereiket. Ha az emberek tudnák, hogy milyen kacsalábon forgó villát építtetett a miniszter úr Tihanyban, vagy hogy a pesthidegkúti úszómedencés villája egy kisebb vagyont emésztett fel, akkor elállna a lélegzetük is. Nem tudnak arról sem, hogy a szocialista politikus Afrikába jár vadászni. Az egészben az a legundorítóbb, hogy a szocialisták minden kampányban azt gerjesztik, hogy aki vesz egy hektár földet vagy egy új traktort, arra nem érdemes szavazni, mert az biztos korrupt. Pedig nem a magunkfajta, hanem éppen a szocialisták keverednek korrupciós ügyekbe.
– Egyébként gratulált már neki?
– Mihez?
– Ahhoz, hogy a HM körüli botrányok ellenére maradt a tárca élén, így vállalva a politikai felelősséget…
– Neki erre is megvan a magyarázata. Azt igyekszik beadni az embereknek, hogy mindenhol vannak ügyek és botrányok, így a HM körül is. Azt állítja, hogy a politikai felelősséget vállalja, de egy akkora szervezetben, mint a minisztérium, nem foghatja mindenkinek a kezét. Ezzel húzza ki a hátralévő néhány hetet.
– A szocialisták vesszőfutása és a Honvédelmi Minisztérium botrányai ellenére riválisa mintha még hinne a győzelemben.
– Szűk körben volt egy meglehetősen érdekes megnyilvánulása, ami egy megbízható személytől jött vissza. Szekeres azt mondta, hogy az MSZP egyetlen esélye a Jobbik megerősödése. Azóta nap mint nap meggyőződhetünk arról, hogy ő személyesen gerjeszti a Fidesz és a Jobbik közötti ellentétet. Nem sok logika kell hozzá, régi népi bölcsesség, hogy két veszekedő fél között a nevető nyertes a harmadik. Biztos vagyok azonban abban, hogy minden praktika ellenére – úgy Jászapátin, mint az országban – az emberek a változás mellé állnak.
– Milyen programmal igyekszik meggyőzni a választókat?
– A legfontosabb a munkahelyteremtés és a közbiztonság helyreállítása. Fontos, hogy az emberek gyarapodjanak, de az is lényeges, hogy a tulajdonuk, életük biztonságban legyen. A térségről általánosságban elmondható, hogy ha uniós pénzből történt is valamilyen fejlesztés, nincsen munkahely. Ha nincs munkahely, akkor nem folyik be iparűzési adó sem. A szocialisták most azzal riogatják az embereket, hogy ha a Fidesz győz, akkor elvesszük a munkahelyeiket. Ez aljas hazugság. Minden munkahelyet meg fogunk őrizni, mert nincs baloldali vagy jobboldali munka. Erről személyesen tájékoztattam a szocialista vezetésű cégtulajdonosokat is, hiszen az ő vállalkozásaikban dolgozó emberek munkahelyeit is megőrizzük, ez közös felelősségünk. Változtatni kell azon a gyakorlaton is, hogy a térségünkben rövidebb idő alatt készül el egy beruházás, mint ahogy meg lehet szerezni a szükséges engedélyeket, és át lehet adni. A gondok helyben jelentkeznek, és ha az emberekkel együtt látjuk a problémákat, akkor velük együtt találjuk meg a megoldást is. Én készen állok a közös munkára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.