Ön abban a választókerületben indul az egyéni országgyűlési képviselői mandátumért, ahonnan az elmúlt négy alkalomból háromszor – legutóbb is – Szekeres Imre (MSZP) jutott be az Országgyűlésbe. A szocialisták általános mélyrepülése és a Honvédelmi Minisztérium botrányai azonban mostanra kikezdték a tárcavezető népszerűségét is. Dávid legyőzheti Góliátot?
– Több mint tízezer ajánlószelvényt gyűjtöttünk össze, erre a térségben korábban még senki nem volt képes. Az általános gyakorlat szerint egy jelölt mindig több szavazatban reménykedhet, mint amennyi kopogtatócédulát előzőleg kapott. Szekeres Imre pedig legutóbb, amikor még elkerülték a botrányok és az MSZP is erősebb lábakon állt, csak kevesebb mint tízezer szavazattal győzött. Bizakodásra adnak okot a személyes kampánytapasztalataim is. A közelmúltban egy korábban az MSZP mellett elkötelezett cégnél jártam, ahol a vezető eddig mindig arra kérte dolgozóit, hogy támogassák a szocialistákat és a párt helyi jelöltjét. Most azonban rábízza a döntést az alkalmazottakra, és ezt előre közölte Szekeres Imrével is. Megmondta neki, hogy cége sikerének az alapja a rend, ha valaki ellop egy marék szöget, akkor azt kirúgja. Ám, ha most kiállna az MSZP jelöltje mellett, akkor attól a pillanattól kezdve nem lenne erkölcsi alapja, hogy elküldje a tolvajt.
– Szekeres Imrét sokan az MSZP és a jászapáti választókerület erős emberének tartják. Legutóbb egy helyi fórumon úgy ünnepelték, mint a térség sikerének zálogát…
– Szekeres Imre színjátékot folytat, ez kifejezetten igaz a kampányok időszakára. Meg sem tudjuk becsülni, hogy mennyibe, hány tíz millió forintba kerülhet az őt népszerűsítő töménytelen reklám. Jó példa erre a helyi kerékpárút ügye. A legtöbb településen azért támogatják a biciklisek közlekedését, hogy a lakosok eljussanak a munkahelyekre. A gond az, hogy nálunk a kerékpárút nem a gyárakhoz, hanem a pusztába vezet. Sok más uniós beruházáshoz hasonlóan semmilyen hasznot nem hoz, ellenben jól mutat a választási szórólapon. A munkahelyteremtő beruházások pedig, amikre igazán szükség lenne, elmaradtak. Szekeres, bár sok munkahelyet ígért, egyetlenegyet sem hozott a térségbe. Elég csak arra gondolni, hogy a Gripen-beszerzés ellentételezéseként neki lett volna lehetősége helyben munkahelyet teremteni, de azokat nem ide, hanem Nyíregyházára vitte.
– Szocialista riválisa mennyi időt tölt a választókerületében?
– Ahogy közeledik a négyévente esedékes választás időpontja, úgy egyre többet, de a kampányt megelőző három és fél évben szinte soha nincs itt. Még a helyi rendezvényekre sem szokott eljönni. A kampány idején is inkább csak átutazik a városon, a választókerületben csak zárt körű találkozókon teszi tiszteletét.
– Messziről pedig nehéz érzékelni a térség, a helyiek problémáit?
– Ez nyilvánvaló. Ha Szekeres Imre itt élne, és ismerné az emberek mindennapjait, akkor tudná, hogy a Jászságban katasztrofális állapotban van a közbiztonság. Tisztában lenne azzal, hogy nem az emberek biztonságérzetét kell javítani, amiről beszél, hanem magát a közbiztonságot. A közbiztonság javítására pedig nem elég városőrségre, településőrségre és térfigyelő kamerákra hagyatkozni. Szigorú törvényi háttérre, valamint megerősített, anyagilag és erkölcsileg megbecsült rendőrségre van szükség.
– Ha Szekeres ennyire nem érintkezik a választóival, akkor hogyan képes eladni önmagát az embereknek?
– Nagyon régen benne van a politikában. Nem az elvégzett munkával, hanem „színpadias produkciókkal” igyekszik elvarázsolni az embereket. Ha kampány idején erre jár, és meglát egy idős nénit az utcán, képes kiugrani az autóból, hogy megfogja a kezét, megsimogassa a haját vagy éppen jó egészséget kívánjon. Szépen mosolyogva adja el a semmit.
– Milyen kép él az emberekben Szekeres Imrével kapcsolatban?
– Igyekszik olyan képet festeni magáról, hogy ő közülük való, egy azok közül, akik messzire jutottak, de nem felejtik el a gyökereiket. Ha az emberek tudnák, hogy milyen kacsalábon forgó villát építtetett a miniszter úr Tihanyban, vagy hogy a pesthidegkúti úszómedencés villája egy kisebb vagyont emésztett fel, akkor elállna a lélegzetük is. Nem tudnak arról sem, hogy a szocialista politikus Afrikába jár vadászni. Az egészben az a legundorítóbb, hogy a szocialisták minden kampányban azt gerjesztik, hogy aki vesz egy hektár földet vagy egy új traktort, arra nem érdemes szavazni, mert az biztos korrupt. Pedig nem a magunkfajta, hanem éppen a szocialisták keverednek korrupciós ügyekbe.
– Egyébként gratulált már neki?
– Mihez?
– Ahhoz, hogy a HM körüli botrányok ellenére maradt a tárca élén, így vállalva a politikai felelősséget…
– Neki erre is megvan a magyarázata. Azt igyekszik beadni az embereknek, hogy mindenhol vannak ügyek és botrányok, így a HM körül is. Azt állítja, hogy a politikai felelősséget vállalja, de egy akkora szervezetben, mint a minisztérium, nem foghatja mindenkinek a kezét. Ezzel húzza ki a hátralévő néhány hetet.
– A szocialisták vesszőfutása és a Honvédelmi Minisztérium botrányai ellenére riválisa mintha még hinne a győzelemben.
– Szűk körben volt egy meglehetősen érdekes megnyilvánulása, ami egy megbízható személytől jött vissza. Szekeres azt mondta, hogy az MSZP egyetlen esélye a Jobbik megerősödése. Azóta nap mint nap meggyőződhetünk arról, hogy ő személyesen gerjeszti a Fidesz és a Jobbik közötti ellentétet. Nem sok logika kell hozzá, régi népi bölcsesség, hogy két veszekedő fél között a nevető nyertes a harmadik. Biztos vagyok azonban abban, hogy minden praktika ellenére – úgy Jászapátin, mint az országban – az emberek a változás mellé állnak.
– Milyen programmal igyekszik meggyőzni a választókat?
– A legfontosabb a munkahelyteremtés és a közbiztonság helyreállítása. Fontos, hogy az emberek gyarapodjanak, de az is lényeges, hogy a tulajdonuk, életük biztonságban legyen. A térségről általánosságban elmondható, hogy ha uniós pénzből történt is valamilyen fejlesztés, nincsen munkahely. Ha nincs munkahely, akkor nem folyik be iparűzési adó sem. A szocialisták most azzal riogatják az embereket, hogy ha a Fidesz győz, akkor elvesszük a munkahelyeiket. Ez aljas hazugság. Minden munkahelyet meg fogunk őrizni, mert nincs baloldali vagy jobboldali munka. Erről személyesen tájékoztattam a szocialista vezetésű cégtulajdonosokat is, hiszen az ő vállalkozásaikban dolgozó emberek munkahelyeit is megőrizzük, ez közös felelősségünk. Változtatni kell azon a gyakorlaton is, hogy a térségünkben rövidebb idő alatt készül el egy beruházás, mint ahogy meg lehet szerezni a szükséges engedélyeket, és át lehet adni. A gondok helyben jelentkeznek, és ha az emberekkel együtt látjuk a problémákat, akkor velük együtt találjuk meg a megoldást is. Én készen állok a közös munkára.
A következő három évre szóló bérmegállapodás is azt jelzi, hogy középtávon is javul a tervezhetőség a gazdaságban