Elhibázott gazdasági és pénzügyi politikája miatt jutott csődbe Szigetvár – állítja Fazekas Róbert fideszes önkormányzati képviselő. Mint lapunknak elmondta, később elmaradt bevételeket terveztek a költségvetésbe, és többször előfordult, hogy ha a város nem nyert egy pályázaton, akkor önerőből valósították meg a fejlesztést. Emiatt most olyan pályázatokra nem marad forrás, amelyekhez csak néhány százalék önerő kellene, és amire már áldoztunk is eddig – hangsúlyozta. Az ellenzéki politikus szerint, bár valóban volt 90 napon túli tartozása az önkormányzatnak, mégsem kellett volna csődbiztost kérni. – A kommunális és iparűzési adókból várhatóan 80-100 millió forintos bevételünk lesz, amiből a 90 napon túli tartozások egészét, míg a 60 napon túli tartozások jelentős részét ki lehetett volna fizetni. Ráadásul a pénzügyi gondok miatt nehézkessé vált az önkormányzati dolgozók kifizetése, hiszen ehhez a csődbiztos aláírása kell. Emiatt áll a segélyek folyósítása is – mondta Fazekas.
Az évek alatt felhalmozódott adósságszolgálat két részből áll: hitelekből és kötelezettségvállalásokból. A város egymilliárd forint értékben bocsátott ki svájcifrank-alapú kötvényt, ami a forint gyengülése miatt ma már 1,2 milliárd forint. Ehhez adódik egy 350 milliós rövid lejáratú működési és egy 250 milliós fejlesztési hitel. Végül van egy csaknem 300 milliós folyószámlahitel-keret, az összes adósságállomány így eléri a 2,1 milliárd forintot – vette számba Fazekas Róbert, hozzátéve, az önkormányzat több mint egymilliárd forint értékben vállalt készfizető kezességet: a kórháznak 550 milliót, a vízműnek a strandberuházással kapcsolatban pedig 398 millió értékben. Magántőkével összefogásban, úgynevezett PPP-program révén van egy tanuszodaprogramjuk is, aminek költsége a teljes futamidőt tekintve 1,7 milliárd forint, de ami évente 110 millióval terheli a büdzsét.
A Bama.hu portálnak Rodek Gyula, a közelmúltban elhunyt volt MSZP-s polgármestert ügyvezetőként helyettesítő SZDSZ-es alpolgármester elmondta, elkerülhetetlen volt, hogy bírósághoz forduljon, ugyanis az elmúlt napokban több fizetési meghagyás érkezett a polgármesteri hivatalhoz. Sőt inkasszóval emeltek le pénzt számlájukról. – Az elmúlt két hétben összesen hat testületi ülést tartottunk, nem jutottunk egyezségre – mondta Rodek. Kapronczai Józsefné MSZP-s önkormányzati képviselő szerint hamarosan a teljes adósságállományuk lejárt követeléssé válhat.
Molnár György, a bíróság által adósságrendezésre kijelölt Kerszi Zrt. vezérigazgatója szerint már kijelölték a pénzügyi gondnokot, aki felvette a kapcsolatot az önkormányzat vezetőivel, hogy az előírások szerint 30 napon belül megoldást terjesszenek a képviselő-testület elé. A cég tárgyalni fog a hitelezőkkel az esetleges elengedésről és átütemezésről, a politikusokkal pedig a város tulajdonában lévő vagyon – a kötelező önkormányzati feladatok ellátását nem veszélyeztető – eladásáról. – Ha a képviselők nem tudnak megegyezni, akkor bírósághoz fordulunk – szögezte le a Kerszi vezérigazgatója.
Az önkormányzati minisztérium közölte: az ügyben csak ma nyilatkoznak. Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége elnöke kérdésünkre elmondta: az elmúlt években csaknem 30 önkormányzat ment csődbe, főként kistelepülések. A kormányzati megszorítások miatt a második félévben tömegessé válhat a fizetésképtelenség – tette hozzá.
A következő három évre szóló bérmegállapodás is azt jelzi, hogy középtávon is javul a tervezhetőség a gazdaságban