Nemzetbiztonsági aggályokat is felvet, hogy a Honvédelmi Minisztérium (HM) Térképészeti Nonprofit Közhasznú Kft.-jénél súlyos korrupció folyt az elmúlt időszakban – figyelmeztette lapunkat a cég egyik neve elhallgatását kérő szakértője. A társaság ugyanis olyan információk birtokában van, amelyek alapján a NATO-csatlakozásunk után elkészíthették a szövetség elvárásainak megfelelő hadműveleti együttműködési térképeket, 2001-től pedig a társaság végzi az állami térképészeti alapfeladatokat is. Az állami alapadatok és térképek őrzése, kezelése egy 2001-es minisztériumi rendelet alapján a honvédelmi miniszter közvetlen felelősségi körébe tartozik. Forrásunk szerint ezért is sántít Szekeres Imre azon kijelentése, amelyet a parlament honvédelmi és rendészeti bizottsága előtt tett a Térképészeti Kft.-ről. A tárcavezető a testület előtt úgy érvelt, az öt katonatiszt letartóztatását eredményező, bűnszövetségben elkövetett, súlyos vesztegetés azért nem érinti a honvédelmi tárcát, mert az a HM Térképszeti Kft.-nél történt, amely egy önállóan gazdálkodó szervezet. Szekeres azt elfelejtette közölni a bizottság rendkívüli ülésén, hogy a társaság a maffia-bűncselekmények elkövetése idején a honvédelmi miniszter vagyonkezelésében és felügyelete alatt működött, és ez akkor sem szűnt meg, amikor az államháztartási vagyonról szóló törvény értelmében a cég tulajdonosi jogainak gyakorlását a Magyar Vagyonkezelő Zrt. vette át. A miniszter nem említette meg azt sem, hogy a HM Térképészeti Kft. valóban önállóan gazdálkodhat, de ehhez az elmúlt években milliárdokat kapott a HM-től.
A cég gazdasági és információs biztonságának megőrzése tehát azért is elengedhetetlen lett volna, mert közpénzekkel is gazdálkodik. Néhány évvel ezelőtt ráadásul a társaságra bízták a Gripen harcászati repülőgépek üzemeltetéséhez szükséges adatbázisok karbantartását és továbbfejlesztését is, amelyet egy új digitális térképező rendszer (DMGS) telepítésével oldottak meg.
A társaságnál jelentkező súlyos korrupció szakértők szerint azért is megengedhetetlen, mert hitelteleníti a NATO-beszállítói minősítések rendszerét. A HM Térképészeti Kft. ugyanis úgy kaphatott ilyen címet, hogy közben illegális vesztegetés, súlyos bűncselekmény lepleződött le a berkein belül.
Az eddig kiszivárgott hírek szerint a cég egyes képviselőit egy karbantartási munka elvégzéséért kívánták megvesztegetni, és a pénzen a HM védelemgazdasági főosztályának vezetői is osztoztak. Az ügy tehát azért sem tekinthető csupán a nonprofit kft. baklövésének, mert a kenőpénzek a cég felügyeletét ellátó minisztériumi irodákig is eljutottak.
A HM Térképészeti Kft.-nek egyébként több érdekes üzleti partnere is volt az elmúlt években. Partnere volt a társaságnak például egy magánügynökség és az a többségi állami tulajdonban lévő Hungaroring Sport Zrt., amelynek a Szekeres Imrével és Bocskai István HM-szóvivővel jó kapcsolatokat ápoló Palik László az elnöke. Az akkor még közhasznú társaságként működő szervezet készítette el a Hungaroring ortofotó alapú 2006–2007-es dombornaptárát. Mint arról korábban beszámoltunk, a Szekeres Imrével több PR-szereplést is vállaló Paliknak nem ez volt az egyetlen üzlete a szaktárcával. Több tíz millió forintot költöttek el a Budapesti Honvéd Sport Egyesület állami támogatásából arra a terepralicsapatra is, amelyet a híresség által alapított cég készített fel a versenyekre.
Szekeres Imrét a jászapáti városházán egy rendezvény után személyesen szerettük volna megkérdezni az ügyről. A honvédelmi miniszter először türelmet kért, és arra hivatkozott, hogy valamit még el kell intéznie az emeleten, majd nem sokkal később biztonságiak gyűrűjében Jászapáti polgármestere társaságában a hátsó kijáraton távozott.
Mutatjuk a fővárosi Fidesz legújabb javaslatait